A Westworld harmadik évada még nem ért véget, de már most választ kaptunk arra a kérdésre, hogy lesz-e folytatása. Az HBO április 22-én berendelte a negyedik szezont is, bár valószínű, hogy jóval a hivatalos közlemény előtt döntöttek a széria sorsáról. Hogy van-e értelme tovább szőni Dolores és a többiek sorsát, döntse el mindenki maga.
Amikor 2016 őszén az HBO műsorra tűzte a Westworld című sorozatot, nemcsak ötletes, új szériának hatott, hanem egyértelműen jónak. Sőt, azt is nyugodtan leírhatjuk ennyi év után, hogy az első évad végén kaptunk egy értelmes lezárást, de az utolsó, tizedik rész előtt tudtuk, hogy lesz folytatás.
A második szezon finoman fogalmazva is megosztó volt, a nézők száma már jóval a huszadik rész előtt megcsappant. Jonathan Nolan és Lisa Joy túlságosan összekuszálták a szálakat a második évadra, önmagukat ismételték, és eléggé zavaros lett a végeredmény. A harmadik évad részeit látva pedig kijelenthetjük, hogy ezt a széria két alkotója is megértette.
Már az első részben nyilvánvaló, hogy eltávolodunk a Westworld nevet viselő kalandparktól, kilépünk a szűkre szabott keretek közül, és fura ezt leírni, de fellélegzünk a reális világ díszletei között. A Westworld persze továbbra is szerepet játszik, többször visszatérünk a parkba, de a központi hely ezúttal Los Angeles, és az idővel szintén tisztában vagyunk, 2058-ban járunk. Az első rész, amelyet Jonathan Nolan rendezett, kellően izgalmas ahhoz, hogy felkeltse az érdeklődést a folytatáshoz. Kapunk egy jó adagnyi akciót, két új karaktert, a régiek közül Dolorest, Maeve-et, Bernardot, Stubbsot, Williamet és Charlotte-ot.
A Nolan-Joy házaspár sokkal egyszerűbb történettel állt elő a harmadik évadra, mint az előző kettőben. Kevesebb a merengés, az elmélkedő „filozófus” szerepkörét az Engerraund Seracot alakító Vincent Cassel veszi át. Serac eleinte kevés időt kap, később azonban kibontakozik a karaktere, Cassel pedig különösebb megerőltetés nélkül hozza őt. Caleb, a veterán katona a másik újonc, aki építőipari munkásként tengeti életét, mellékállásban pedig alkalmi bűnöző. Serac, a Delost felvásárló mindenható biztosan ember, Caleb esetében azonban felmerül annak a lehetősége, hogy android. Nolanék ügyesen tartják kételyek közt a nézőt a teljes évadon keresztül.
Dolorest, vagyis Evan Rachel Woodot eddig is főszereplőként kezelhettük. Thandie Newton Maeve-jéből talán többet is kihozhattak volna, kicsit üresnek hat a Westworldben való kalandozása. Tessa Thompson Charlotte-ként időnként előrelép amolyan első tisztnek. Ed Harris Williamje, Jeffrey Wright Bernardja és Luke Hemsworth Stubbsa mellékszereplők, sőt, utóbbi kettő jelenléte olyan, mintha csak az lenne a feladatuk, hogy ámuljanak, és a képzeletbeli tanár kérdésére, „Bernard? Stubbs?”, mindig rávágják, „Jelen!”.
A Westworld a harmadik évadra leszállt a földre, a történet egyenesebb, viszont túl sokat akar egyszerre markolni, főleg a szereplők számát illetően. Érdekes, hogy egy nyolcrészes évadban eltelhet úgy egy epizód, hogy a főszereplő nincs jelen. Caleb karaktere egy idő után gyakorlatilag csak kullog Dolores után, majd lényegében eltűnik.
A kivitelezés, a képek, a háttér továbbra is lenyűgözőek. A nem túl távoli jövő cseppet sem vonzó, csupasz, lélektelen, olyan, mintha folyamatosan díszletek között sétálnánk. Dolores még mindig azon ügyködik, hogy átvegye a hatalmat, az androidok felszabadítása jó ürügyként szolgál. Dolores egyre jobban emlékeztet egy gyilkoló gépre, Wood pedig félelmetes a terminátor szerepében.
Az is igaz, hogy ebben a nyolc epizódban akadnak olyan jelenetek, amelyek csupán kitöltik a játékidőt. Az emberek és az öntudatos androidok közti hasonlóságról és különbségről, ahogy a szabad akaratról való gondolkodás érdekes felvetéseket szülnek.
Az atmoszféra ismerős, bár kissé érdektelen a karakterek sorsa. Főleg úgy, hogy az életnek alig van súlya, hiszen a szereplők jelentős része úgy kel életre a sokadik alkalommal, mintha egy számítógépes játékot indítanánk el újra és újra. Lehetséges, hogy nem lehet azonosulni az androidokkal?
A Westworld kicsit beleszürkült a sorozatok sokaságába, az első évad frissessége után díszköröket fut. Pedig Nolan és Joy a kezdetekkor még arról beszéltek, hogy nyolc évadban gondolkodnak. Azóta olvashattunk öt és hat évadról is. Ebből odáig jutottunk, hogy sokan a harmadikat is feleslegesnek tartják, és értelmetlennek vélik a folytatást. A harmadik évad nézettsége jelentős visszaesést mutat a másodikhoz képest. Az évek során persze megváltoztak a feltételek, és a streamingoldalak és a sorozatok felfutása közepette kiéleződött a verseny.
Érdemes összehasonlítani a kritikusok és a nézők véleményét is. A Rotten Tomatoeson 85%-on áll a sorozat, ami évadonként 87, 86 és 83%-ot jelent. A nézők 79%-ra értékelik, amit a szezononkénti 92, 74 és 72% tesznek ki. A mindig jóval kíméletlenebb Metacriticen 72-re értékelik a kritikusok, a nézők 8.1-re. Az első évad 74-en, a második 76-on, a harmadik 64-en áll. A nézők értékítélete alapján az első évad 8.8-et ér, a második 6.9-et, a harmadik 6.4-et.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »