Péntek délután szavaz az Európai Parlament arról az állásfoglalásról, amellyel közös uniós fellépést kérnek a képviselők az egészségügyben és a gazdaságban is.
A szöveg az egészségügyi kapacitások növelését, valamint egy ambiciózus uniós költségvetés elfogadását sürgeti, miközben szolidaritásról biztosítja a legrosszabb helyzetben lévő tagállamokat. Az állásfoglalás szövege itt érhető el magyarul.
A dokumentumot azonban bírálták a fideszes képviselők, mert az kritizálta a magyar kormány vészhelyzeti szabályait.
A Fidesz képviselőcsoport „Brüsszelben megint hazudnak reggel, éjjel meg este Magyarországgal kapcsolatban” címmel adott ki közleményt, amelyben bejelentik tartózkodni fognak a szavazáson.
Szerintük a tartózkodó szavazatukkal elutasítják a Magyarországgal szembeni provokációt, ugyanakkor kifejezik a járvánnyal szembeni közös európai fellépés támogatását.
„A határozat az európai parlamenti frakciókon átívelő baloldali-liberális-centrista többség politikai álláspontját tükrözi. Annak a bevándorláspárti balliberális többségnek a véleményét, akik már hosszú évek óta indulatosan támadják Magyarországot a rágalmaikkal. Ők koronavírus-járvánnyal szembeni küzdelemhez szükséges széleskörű összefogás helyett most is a politikai és ideológiai vitákat helyezték előtérbe, aminek részeként Magyarországot nyilvánvaló hazugságokkal támadják. A határozat ugyanakkor a járvánnyal szembeni közös európai fellépés néhány fontos elemére is tesz javaslatot, amelyek megvalósítása érdemi előrelépést jelentene a jelenlegi helyzethez képest” – áll a közleményben.
Az Euronews is beszámolt róla csütörtökön, hogy a tervezett szöveg szerint „a magyar jogszabály nincs összhangban az európai értékekkel, mert határozatlan időre hirdetett rendkívüli állapotot. Ez időkorlát nélkül lehetővé tenné a magyar kormány számára a rendeleti kormányzást és korlátozza a parlamenti felügyeletet”.
Ráadásul szankciókat kérnek az EP-képviselői Magyarország és Lengyelország ellen a demokratikus normák megsértése miatt.
Csütörtökön Deli Andor fideszes EP-képviselő a Magyar Hírlapnak így nyilatkozott az ügyről:
„Elfogadhatatlan, hogy egyesek minden európai parlamenti jelentésből egy újabb Sargentini-jelentést szeretnének kreálni. A jelenlegi állapotok között inkább támogatni kellene a tagállamokat abban, hogy talpra álljanak és segíteni tudják az embereket.”
Deli Andor hozzátette, ha a Magyarországot bíráló szövegrészek benne maradnak az uniós parlamenti állásfoglalásban, az vörös vonalat jelent a Fidesz-KDNP delegációja számára. „A magyar emberek érdekei is azt kívánják, hogy a képviselők ebben az esetben ellene szavazzanak” – mondta Deli Andor.
A szöveget csütörtökön több ponton is módosították, azonban a Magyarországgal, illetve a Lengyelországgal foglalkozó paragrafusok érintetlenek maradtak. Ennek ellenére a csütörtökön kilátásba helyezett nem szavaz tartózkodássá szelídült.
Az állásfoglalást egyébként valószínűleg nagy többséggel szavazzák meg, hiszen az összes nagy frakció, így a magyar kormánypártot a sorai között tudó Európai Néppárt is támogatja.
A képviselők ezúttal is e-mailben szavaznak, eredmény késő délután várható.
Zsíros Sándor / Euronews
Forrás:erdely.ma
Tovább a cikkre »