Íme a tíz legfontosabb tünet, ami COVID-19-re utalhat

Íme a tíz legfontosabb tünet, ami COVID-19-re utalhat

Ahogy a járvány kibontakozott úgy gyarapodnak az ismeretek a vírus (SARS-CoV-2) és az általa okozott betegség (COVID-19) sajátosságairól.

Mikor a járvány még csak Kínára korlátozódott, akkor kezdetben csak a tüdőgyulladást és annak tüneteit sorolták a COVID-19-hez. Később arra is rájöttek, hogy az emésztőrendszeri panaszok némelyike is a betegség jelenlétére utal. Sőt, vannak kifejezetten szokatlan vagy az influenzáéhoz nagyon hasonló tünetek is. A CNN ezek közül összegyűjtötte a 10 legfontosabbat:

Nem a legelső, de a legsúlyosabb tünete a COVID-19-nek. Már köhögés nélkül is előfordulhat. Ilyenkor szorítást érzünk a mellkasunkban, vagy nehezünkre esik mély levegőket venni – mert nincs elég hely a tüdőnkben.

A szakik szerint, ha szokatlan légszomjat tapasztalunk, érdemes orvoshoz fordulnunk, de önmagában ez még nem jelenti azt, hogy fertőzöttek vagyunk. Ha azonban tartósan fennálló fájdalomérzettel és mellkasi nyomással párosul, főleg ha kékes színűre változik ajkunk (ez az oxigénhiányjele), azonnal orvost kell hívni.

A koronavírusos fertőzés másik nagyon fontos tünete a tartós, 38 fok feletti láz. A CNN közlése szerint azonban különösen az időseknél már a hőemelkedés is figyelmeztető jel lehet. A többi felnőtt és a gyerekek esetében 38 fok alatt nem sorolják a tüneteket a COVID-19-hez. Az orvosok szerint a legjobb késő délután és kora este lázat mérnünk, ha úgy érezzük, szükséges – a láz a nap ezen szakában mutatja meg magát leginkább.

A száraz köhögés is az egyik olyan tünet volt, amit már a kezdetekkor felvettek a betegek űrlapjára. De fontos tudni, hogy ez a köhögés nem olyan, mint mikor valami irritálja a torkunkat, ami köhögésre késztet, hanem légcsövünk mélyéről érkező, zavar, gyakran fájdalmas száraz köhögésről van szó. Egy klinikai vizsgálat szerint, amibe 55 924 beteget vontak be, a száraz köhögés az összes beteg 33 százalékánál volt tünet.

A láz ritkán jár egyedül, és jellemző, hogy társaival éjjel támad. A hidegrázás és az izomfájdalom az egyik leglátványosabb két olyan tünet, amelyet még a jó kondiban lévő, fiatal fertőzöttek is legrosszabb élményükként emlegetnek, miután átestek a COVID-19-en. A lázálmok hallucináció szerű látomásokat szülnek.

De nem mindenkinél mutatkoznak meg ilyen súlyosan. Van, akinél influenzára emlékeztető enyhébb hidegrázás jelentkezik, ami izomfájdalommal párosul. Főleg az ő esetükben teszt nélkül még megsaccolni sem lehet, hogy influenzáról vagy koronavírusról van-e szó. Ha legalább egy hétig kitartanak ezek a tünetek, akkor viszont nő a COVID-19 esélye…

Zavartság, letörtség, hosszú reakcióidő, figyelem vagy tudatzavar – ezek a tünetek különösen az idősek esetében mutatkozhatnak meg. Feljegyzések szerint volt, aki képtelen volt felkelni az ágyból, és nem csak fizikai gyengesége miatt.

Kezdetben nem sorolták a főbb tünetek közé, később Olaszországban például az ilyen tünetekkel kórházba kerülőket is elkezdték elkülöníteni, mint potenciális fertőzötteket. A koronavírus okozhat atipikus (szokatlan) gyomorproblémákat és hasmenést is. Kínai felmérések szerint egyébként egy kulcsfontosságú tünetről van szó: az ő klinikai tapasztalatuk szerint a betegek felénél jelentkeznek ilyen tünetek.

Hírdetés

A hasmenés pedig gyakorta láz nélkül jelentkezett. Mivel kezdetben nem tartották fontosnak ezeket a jeleket, az ilyen betegeket a tesztelési lista végére hagyták. Pedig az emésztőrendszeri problémáik miatt az ő szervezetükből a vírus is sokkal lassabban tisztult ki.

Megjegyezzük, hogy ez nem azt jelenti, hogy akinek hasmenése van, az fertőzött. De érdemes figyelni, hogy a hasmenést követően vagy előtte más tünetet produkáltunk-e.

A kötőhártya gyulladás kínai felmérések szerint a betegek 1-3 százalékánál jelentkezik a COVID-19 kapcsán.

Itt érdemes kitérni arra, hogy nem közvetlenül a vírus okozza a COVID-19  tüneteit, hanem a saját immunrendszerünk, amely túlreagálja a vírus jelenlétét, mert nem tud mit kezdeni vele. A gyulladás maga egy védelmi reakció lenne, amely alapesetben megvéd minket egy sor következménytől. De a szervezet át is eshet a ló túloldalára, és a védelmi reakció tragikus eredménnyel járhat.

Ezért jelenhetnek meg a tünetek különböző gyulladásos formában a szervezet legkülönbözőbb részein. A szárazköhögést például a hörgőcsövek gyulladása okozza.

Kötőhártya gyulladásnál a szem fehér, szemhéjon belüli részét vékonyan befedő átlátszó szövetréteg betegszik meg.

Talán ez volt a világsajtóban a legfelkapottabb tünet, és nem véletlenül. A szagok érzékelésének elvesztése a betegek 30 százalékánál jelentkezett. Németországban még ennél is magasabb arányt mutattak ki a klinikai tesztek.

A szaglás, vagy adott esetben az ízlelés elvesztésének tünete nem lepte meg az orvostársadalmat. A koronavírusok népes családjának nagy része okoz ilyen tünetet. A CNN szerint a „zselébab” teszttel igazolható a tünet megléte. Ha narancs vagy citrom ízű zselébab fogyasztásakor az illata eljut a száj hátsó részéből az orrüregbe, akkor nincs gond – állítólag.

Ez a koronavírus egyik korai jele lehet, bár az elmúlt hetek embert próbáló időszakai után ki ne szenvedne kimerültségben.

Az Egészségügyi Világszervezet szerint egy 6000 fős mintán alapuló klinikai teszt azt mutatta, hogy a betegek 40 százaléka a fertőzés korai szakaszában levertségtől, fáradtságtól szenvedett. De nem egyszerű, munka utáni kimerültségről van szó, hanem kipihenhetetlen, kóros fáradtságról.

A szakik ráadásul azt állítják, hogy ez a levertség felgyógyulás után még sokáig megmaradhat.

A kínai klinikai tesztek szerint a betegek 14 százalékánál fejfájást és/vagy torokfájást, 5 százaléka orrdugulást tapasztalt. Nem épp a leggyakoribb tünetek, ráadásul nagyon hasonlítanak az influenza jeleihez.

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »