Egy fiatalabb nő a kilencedik áldozat – de számos betegségben szenvedett

Egyre többen szegik meg a koronavírus elleni védekezés keretében hozott intézkedéseket – mondta a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának vezetője kedden online sajtótájékoztatón.

Lakatos Tibor hozzátette: 4207-en vannak hatósági házi karanténban. Esetükben már 177 szabálytalanságot állapítottak meg. 24 emberrel szemben helyszíni bírságot szabtak ki, 130 emberrel szemben szabálysértési feljelentést tettek.

Kiemelte: a hatósági intézkedéseket azért hozták, mert a fertőzésnek kitettek – akik például külföldön jártak – hordozók lehetnek. Ők más embereket is megfertőzhetnek, esetleg olyanokat is, akiknél ez halállal járhat – hangsúlyozta.

Közölte azt is, hogy egyre több csaló próbál hasznot húzni a járványból. Rémhírterjesztés és közveszéllyel fenyegetés miatt is többször kellett intézkedni a rendőröknek – ismertette Lakatos Tibor.

Egy fiatalabb nő a kilencedik áldozat

Kedden újabb 20 igazolt fertőzött beteget regisztráltak, ezzel Magyarországon 187-re emelkedett a beazonosított fertőzöttek száma, eddig összesen 9-en haltak meg a koronavírus miatt, mondta Müller Cecília országos tisztifőorvos.

A kilencedik elhunyt egy fiatalabb nő, aki számos krónikus megbetegedéssel: szív- és keringési rendellenességgel küzdött, és anyagcsere-betegségben is szenvedett.

A kismamák se menjenek közösségbe!

Ma is praktikus tanácsokkal szolgált az országos tisztifőorvos. Az eddigi adatok alapján a várandósság nem jelent magasabb kockázatot, Müller ugyanakkor hozzátette, hogy maga a várandósság megváltoztatja a szervezet működését, immunrendszerét, éppen ezért őket is különösen védeni kell:

  • Ne menjenek közösségbe!
  • Használják az infokommunikációs eszközöket!
  • Mossanak gyakran kezet! Számoljanak el ők is húszig kézmosás közben!
  • Archoz, szájhoz ne nyúljanak!
  • Rendszeresen, sokszor, rövid ideig, de hatékonyan szellőztessenek a lakásban!
  • Naponta fertőtlenítsenek!
  • A háziorvosi ellátás racionalizása elkezdődött

    Ennek célja, hogy az orvos-beteg és a betegek egymással való találkozást minimalizálják, jelentette be Müller.

    Hírdetés

    Ezeken a helyeken, járásonként, illetve kerületlenként a betegellását módosul. Ez azt jelenti, hogy az akut, légúti betegek számára kialakítanak egy külön részleget, őket fizikailag is elkülönítik a többi betegtől. Ezzel a közeljövőben találkozhatnunk az alapellátás szintjén, mondta az országos tisztifőorvos.

    Lakatos: jól gondolják meg, mit tesznek!

    Lakatos Tibor kérdésre azt mondta, néhányan nemcsak a hatósági ajánlásokat, hanem a határozatokat sem tartják be, de a szabályok nemcsak a saját, hanem embertársaink egészségét is védik. Az egyetlen módja a járvány terjedésének, ha a társadalom tagjai betartják a szabályokat és az ajánlásokat, az operatív törzs nem véletlenül fogalmaz meg ilyeneket.

    A honvédelmi irányítócsoportok a lakosság ellátása szempontjából fontos vállalatoknál működnek

    Ha szükség lesz arra, hogy bővítsék ezeknek a vállalatoknak a körét, akkor meg fogják tenni, mondta kérdésre Lakatos. Az ezredes szerint a honvédelmi irányítócsoportok egyelőre csak felügyelik, védelmezik ezeknek a vállalatoknak, közüzemeknek, közüzemi szolgáltatóknak a működését.

    Müller Cecília: háromszorosára nő az intenzív ellátóhelyek száma

    A Járvány most már a tömeges megbetegedések felé vezet. Publikus a járványkórházak kijelölése, mondta Müller. Ezek az intézmények folyamatosan bővülnek, hiszen ahogy a betegek száma nő, most már az összes fekvőbetegeket ellátó intézmény bevonódott. Háromszorosára nő az intenzív ellátóhelyek száma, közölte Müller.

    Mindenkit vizsgálnak, akit az egészségügyi ellátó gyanúsnak tart

    A laboratóriumi vizsgálatok indokoltságát az egészségügyi ellátó dönti el, a háziorvos, a járványügyi központ és egy infektológus, mondta Müller Cecília. Az országos tisztifőorvos szerint aki az ő véleményük alapján gyanúsnak minősül, annál minden esetben megtörténik a vizsgálat.

    Ilyen körülmények között lehet, hogy tünetmentes, mégis gyanúsnak minősülő embereket is tesztelnek Magyarországon. A pozitív esetek környezetét minden esetben tesztelik.

    Az elhunytakat nem tesztelik

    Müller Cecília elmondta, hogy az elhunytakat nem tesztelik koronavírusra. Kásler Miklós az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) minisztere felfüggesztette a kórboncolást annak érdekében, hogy minél inkább védjék az egészségügyben dolgozókat, mondta a tisztifőorvos.

    Ha tudják a halál okát, teljesen felesleges a boncolás, mondta Müller Cecília, ugyanakkor hozzátette: ha felmerül a gyanú, hogy az elhunyt koronavírussal fertőződött meg, akkor a halál beálltát követően, egy rövid ideig ugyanazzal a módszerrel tesztelhető még az illető, mint az élő személyek.

    A jelenlegi készleteink és a tervezett beszerzések biztosítják az elegendő védőeszközt

    Folyamatos utánpótlást biztosítunk a védőeszközökből, és újabb eszközöket is vásárolunk, de ilyen járványügyi helyzetben felmérhetetlen a védőeszköz-igény, mondta Lakatos Tibor. Ugyanakkor az ezredes kiemelte, a mostani ismeretik és a most szükségesnek látott felkészülés alapján a jelenlegi készleteink és a jelenleg tervezett beszerzések biztosítják az elegendő védőeszközt az egészségügyben.

    Bárki, bárhol, bármikor megfertőződhet

    Függetlenül attól, hogy milyen korosztályba tartozik. „Nem az idősek miatt van a járvány, őket óvjuk, védjük, mert nagyobb kockázatúak. Az idősek is fertőzhetnek. Azért óvjuk őket, mert ha megbetegszenek, esetükben sokkal súlyosabb a betegség lefolyása”, hangsúlyozta Müller Cecília.

    A krónikus beteg orvosok és ápolók sem vehetnek részt közvetlenül a betegellátásban

    Müller Cecília szerint az egészségügyben dolgozó krónikus betegek, például cukorbetegek olyan kockázati csoportba tartoznak, akikre ugyanúgy vigyázni kell, mint a 65 éven felüliekre. Éppen ezért őket is, ahogyan az idősebbeket, ki kell vonni a közvetlen orvos-beteg találkozásokból, így telefonos konzultációval, vagy más módon vehetnek részt a munkában.

    Egyelőre elegendőek a jelenlegi kórházi kapacitások

    Ezt mondta Lakatos Tibor a kérdésre: mikor tervezik járványkórházzá, vagy karanténkórházzá alakítani a kiürített kollégiumokat. A rendőrezredes kiemelte, hogy a járvány lassításának célja érdekében még egyszer kéri a szabályok és hatósági ajánlások betartását, egyúttal megköszönte az ebben hivatásuknál fogva, vagy éppen önkéntesen résztvevők áldozatos munkáját.

    (Index – MTI nyomán)


    Forrás:kuruc.info
    Tovább a cikkre »