Ausztriában pánikot keltett a meglepetéskarantén

Terjed az új típusú koronavírus a szomszédos országokban: Ausztriában több településen pánikot keltett egy meglepetésszerűen elrendelt karantén, Horvátországban öt új fertőzöttet diagnosztizáltak, Szerbiában pedig az államfő közölte, hogy egyelőre nem tervezik a szükséghelyzet kihirdetését.

Ausztriában több településen keltett riadalmat a meglepetésszerűen elrendelt karantén. A néhány ezer lakosú Sankt Anton am Arlberg sítelepen pénteken pánik tört ki, amikor meglepetésszerűen vesztegzár alá vonták a tiroli községet. A rendőrség egyszer csak megjelent az utcákon, és lezárta a települést, amit a helyiek rosszul viseltek – magyarázta Helmut Mall polgármester. Ezt követően meg kellett szervezni a vendégek hazautazását, a vonatok és a buszok zsúfolásig teltek meg emberekkel.

Hasonló volt a helyzet a karintiai Heiligenblutban, amelyet március 29-ig karantén alá helyeztek. A külföldi vendégek elhagyhatják a síparadicsomot, míg az osztrák állampolgároknak megtiltották a ki- és beutazást. Josef Schachner polgármestert meglepte az intézkedés, amelyről ő is csak szombaton értesült. Heiligenblutban két koronavírusos beteg van, akik enyhe tünetekkel otthon lábadoznak.

Ausztriában eddig 602 esetben mutatták ki az új koronavírust, a legtöbb megbetegedést Tirolban regisztrálták. Összesen 7467 embert vizsgáltak meg, és egy ember vesztette életét – közölte az egészségügyi minisztérium szombaton.

Sebastian Kurz osztrák kancellár szombaton bejelentette, hogy négymilliárd eurós (több mint 1500 milliárd forintos) válságalapot hoznak létre a koronavírus jelentette kihívások legyőzésére. Az összeget az egészségügyi ellátás stabilizálására, a közrend fenntartására és a munkaerőpiac fellendítésére lehet fordítani.

Eközben Horvátországból öt új koronavírusos betegről érkezett hír. Velük együtt 37-re emelkedett a fertőzöttek száma. A betegek közül többen jártak külföldön, fertőzött országokban. Szlovéniában 141, Szerbiában pedig 41 betegről tudni, de csak 21-en szorulnak kórházi kezelésre, és egy beteg van lélegeztetőgépen van.

Aleksandar Vucic szerb elnök szombaton a válságstáb ülése után tartott sajtótájékoztatóján nem zárta ki, hogy Szerbiában is szükséghelyzetet hirdetnek a vírus terjedése miatt, de szerinte egyelőre erre nincs szükség. Kifejtette, hogy a szükséghelyzet alatt értendő a polgárok teljes elszigeteltsége, és kérdéses, hogy ők mennyi időt képesek eltölteni ilyen körülmények között. "Nem zárom ki ezt a lehetőséget, de abban a pillanatban amikor bevezetik (a szükséghelyzetet), nincs többé kávézó, színház, bár. És akkor a hadsereg kivonul az utcákra, és tudjuk mi lesz a vége" – idézte Vucicot honlapján a B92 rádió.

A szerb államfő leszögezte, hogy elegendő laboratórium áll rendelkezésre a vírustesztek elvégzésére, és ebbe a magánklinikákat nem fogják bevonni. Vucic szerint járvány közepette nem is a tesztek mennyisége a kulcsfontosságú dolog, hanem hogy a polgárok ne a pletykák és ostobaságok vezéreljék, hanem a szakemberek útmutatásai szerint cselekedjenek. Arra kérte az idősebbeket, hogy ne hagyják el otthonaikat, az idősotthonok pedig arra, hogy engedjék ki a bentlakókat bevásárolni.

Klaus Iohannis román elnök szombaton kihirdetett egy jogszabályt, amelynek értelmében a 12 évnél kisebb egészséges gyereket vagy 18 évnél kisebb fogyatékkal élő gyereket nevelő szülők szabadnapot kérhetnek munkáltatójuktól, amennyiben a hatóságok rendkívüli esetek miatt elrendelték az iskolák bezárását. A törvénytervezetet az ellenzéki szociáldemokrata párt és a liberális ALDE néhány törvényhozója kezdeményezte még tavaly év elején, de az utóbbi napokban a parlament felgyorsította a jogszabály elfogadásának eljárását a koronavírus-járványra való tekintettel. A jogszabályt Klaus Iohannis is rekordidő alatt hirdette ki tekintettel arra, hogy a parlament csütörtökön szavazta meg a törvényt. Romániában szerdától zárva vannak az iskolák és az óvodák.

Eközben a Wizz Air, Közép- és Kelet-Európa legnagyobb diszkont légitársasága közleményében bejelentette, hogy a Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök által kihirdetett, az összes nemzetközi repülőjáratra, március 15-e éjféltől vonatkozó korlátozás miatt a légitársaság további értesítésig felfüggeszti lengyelországi járatait. Március 15-én éjféltől külföldi állampolgárok nem léphetnek be Lengyelországba, a külföldről érkező lengyel állampolgárokat pedig karanténba zárják.

Hírdetés

A légitársaság jelezte: a lehető leghamarabb tájékoztatja utasait a járatok törléséről, valamint a már kifizetett viteldíjak visszatérítésének lehetőségeiről, ha jegyüket a wizzair.com honlapon vagy a légitársaság mobilalkalmazásában vásárolták meg. Az utazási irodán keresztül foglalókat arra kérték, hogy lépjenek kapcsolatba az irodával, amelyen keresztül jegyüket lefoglalták.

"Maradj otthon, ez megmentheti az életedet!"

Komor járványügyi helyzetkép rajzolódik ki a délkelet-európai országokban is: egyre többen kapják meg az újfajta koronavírust, a hatóságok pedig határzárakkal, közlekedési és oktatási korlátozásokkal, tömegrendezvények betiltásával próbálják elejét venni a kór további terjedésének.

Eddig Görögországban 190, Romániában 95, Szerbiában 41, Horvátországban 37, Bulgáriában 31, Albániában 33, Boszniában 19, Észak-Macedóniában 14, Törökországban pedig öt fertőzöttet azonosítottak.

A görög egészségügyi minisztérium közölte szombaton, hogy két újabb beteg halt bele a koronavírus okozta betegségbe, és ezzel már három halálos áldozata van a járványnak, mindhárman 67 és 90 év közöttiek. A vírus terjedése miatt már bezárták az összes iskolát, szórakozóhelyet, kávézót és nagy bevásárlóközpontot, és szombaton március 23-ig minden, Görögország és Olaszország között közlekedő járatot töröltek, azokat is, amelyeket kivételt képeztek a korábban bevezetett légi közlekedési tilalom alól.

Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök szombaton a Facebookon ismét arra szólította a polgárokat, hogy maradjanak otthon, tartsák be a rendkívüli állapot idejére elrendelt biztonsági intézkedéseket.

"Maradj otthon, ez megmentheti az életedet!" – írta Boriszov. A bolgár parlament péntek este rendkívüli állapotot hirdetett egy hónapra. Március 29-ig bezárták az iskolákat, az óvodákat és a felsőoktatási intézményeket, és 14 országgal szemben utazási korlátozásokat vezettek be, miután egy nap leforgása alatt megháromszorozódott a fertőzöttek száma. Szombatra nyolc újabb fertőzöttet azonosítottak, és ezzel 31-re nőtt a számuk, a legfiatalabb közülük 24, a legidősebb 80 éves.

Bár a többi térségbeli országhoz képest Törökországban kifejezetten kevés a fertőzött, az ottani hatóságok is szigorú korlátozásokat vezettek be szombaton: kilenc európai ország előtt zárták le határokat, hogy megfékezzék a koronavírus terjedését.

Az ankarai belügyminisztérium közölte, hogy szombat reggeltől nem engedik be az országba az Ausztriából, Belgiumból, Dániából, Franciaországból, Németországból, Norvégiából, Hollandiából, Spanyolországból és Svédországból érkezőket, valamint azokat sem, akik ezekben az országokban jártak az elmúlt két hétben. A járványügyi szakemberek szerint legfeljebb ennyi, vagyis 14 nap a SARS-CoV-2 kódjelű vírus lappangási ideje. A török állampolgárok határozatlan ideig nem utazhatnak ebbe a kilenc országba. Törökország pénteken tudatta, hogy felfüggeszti a repülőjáratokat a szóban forgó országokba április 17-ig. Ankara korábban hasonló intézkedéssel sújtotta Kínát, Iránt, Irakot, Olaszországot és Dél-Koreát.

Két észak-macedóniai településen – Debarban és Centar Zupában – rendeltek el vesztegzárat, miután 11 fertőzöttet regisztráltak ott. Stevo Pendarovski elnök a biztonsági erőket bízta meg a térség lezárásával.

A koronavírus Koszovóban is megjelent, eddig két esetet diagnosztizáltak. A kormány péntek este úgy döntött, hogy lezárja a határátkelőket a külföldiek előtt. A koszovói állampolgárokra nem vonatkozik az intézkedés. Hétfőtől a légi forgalmat is felfüggesztik, kivételt ez alól csak az egészségügyi járatok és a KFOR, a Koszovóban tevékenykedő és a NATO parancsnoksága alatt működő nemzetközi békefenntartó haderő gépei jelentenek.

(MTI)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »