Egy Sanghajban élő szlovák férfi, aki két hónapig volt otthoni karanténban: az európaiak elképesztően felelőtlenek

Egy Sanghajban élő szlovák férfi, aki két hónapig volt otthoni karanténban: az európaiak elképesztően felelőtlenek

Nyitókép: Pavel Dvořák

Míg Kínában az élet lassan visszatér a megszokott mederbe, addig Európában csak most kezd igazán terjedni a koronavírus, s a vírus kiinduló országával ellentétben jóval pusztítóbb következményei vannak.

A Kínában élő szlovák Pavel Dvořák és felesége, Liye az új koronavírus miatt az utóbbi két hónapjukat tisztességes házi karanténban élték.

A lakást csak akkor hagyták el, amikor bevásárolni mentek vagy levitték a kutyát, a két hónap alatt pedig csak egyszer ebédeltek a lakásukon kívül. Orvoshoz kétszer kellett elmenniük, de nem a vírus, hanem a fájó foguk miatt. A vírus szerencsére elkerülte őket. A testhőmérsékletüket azonban még ma is többször mérik egy nap leforgása alatt.

(…)

Úgy tűnik, hogy Kínába lassan letűnőben van a koronavírus körül kialakult helyzet? Ezt Ön is így látja?

Többé-kevésbé igen. A települések többségében már napok, sőt valahol már hetek óta nincsenek fertőzöttek. Az összes új fertőzött páciens külföldről jött, tehát a közösségi fertőzés már nincs jelen. Vuhanban még vannak fertőzöttek, de már ők is kevesen vannak. Az összes ideiglenes kórházat bezárták, mivel kevés a beteg.

(…)

Mióta voltak a feleségével házi karanténban?

Lényegében már a második hónapja vagyunk otthon, január 25-től. Csak akkor hagyjuk el a lakást, ha bevásárolni megyünk. Tegnap először láttam, hogy kinyitottak a kávézók. A karantén óta csak egyszer voltunk kint ebédelni, azóta folyamatosan otthon tartózkodunk. De az utcák már kezdenek újraéledni, az emberek elkezdenek újra munkába járni.

Míg Kínában lassan lecseng a vírus, addig Európába csak most érkezik. Szlovákiában éppen azzal a problémával küzdünk, hogy nincs elég szájmaszkunk és tesztünk. Sanghaj jobban fel volt készülve a vírusra?

Eleinte nálunk sem voltak szájmaszkok, a boltok pedig jóval üresebbek voltak, mint az otthoniak. Nem voltak szájmaszkok az üzletekben, s ha megjelentek, azonnal eladták őket. Hallottam, hogy valahol még licitálni is lehetett rá. (…) Viszont az állam már a második héten megkezdte a szájmaszkok kiosztását, és minden egyes osztás során 5 szájmaszkot adtak egy családra. (…) Természetesen most már probléma nélkül lehet kapni.

(…)

Hogy működtek Önöknél az infóvonalak? Nálunk sokan panaszkodnak arra, hogy nem működnek, illetve nem tudják meg a szükséges információkat.

Itt remekül tájékoztattak bennünket, sőt, a mai napig kapunk információkat. Az információs portálok és a segélyhívó vonalak angolul is működtek a külföldiek számára.

Hírdetés

Az alkalmazásokon – amelyeken keresztül fizetünk – megjelent az emergency gomb, emellett mindenhova bejegyzik az emberek mozgását. Ha házhoz rendelem az ételt, akkor van rajta egy matrica arról, hogy melyik alkalmazott csomagolta az ételt és mennyi volt a testhőmérséklete.

Vuhan utcáin olyan rendőrök jártak, akinek a sisakján olyan hőmérő volt, amely 5 méteres távolságra is tudott hőt mérni. Amennyiben olyan személy érzékelnek, aki lázas, megszólal a hőmérőbe épített riasztó. (…)

Átélt ilyen helyzetet? Mit csináltak azzal a pácienssel, aki lázas volt?

Nem mehetett be sehova, hanem azonnal kórházba küldték. Ha valaki lázas, az már nem megy haza. Ha lázas lettem volna, akkor csak a kórházba mehettem volna, vagy az utcán aludhattam volna.

Hogy tudtak megbirkózni a kínai kórházak a rengeteg pácienssel? Látjuk, hogy Olaszországban katasztrofális a helyzet…

Vuhanban szintén katasztrófa volt. (…) Sanghajban rendben voltak a dolgok, bár a kórházak csak olyan beteget vettek fel, akiknek COVID-19-es vírusa volt. Az anyósomnak például a kemoterápiáját is leállították.

Ez komoly. Akkor a kórházak még mindig nem működnek normálisan?

Nem, még nem. Elmehetünk kivizsgálásra, de egy percnél tovább nem tartanak ott bennünket. Abban a percben, ahogy kijöttünk a rendelőbből, kikergettek minket az épületből. Egyáltalán nem végzenek hosszantartó kezeléseket, csak gyors kivizsgálásokat.

(…)

Figyelemmel kíséri az olaszországi helyzetet? Eléggé drámai lefolyású a helyzet…

Igen, ott hétszer nagyobb az elhalálozási arány, mint Kínában (Vuhant leszámítva).

(…)

Úgy gondolja, hogy Európában tovább fog tartani a vírus?

Nehéz megmondani, de Kínában a legtöbb ember így vélekedik. Főleg, hogy látják, milyen felelőtlenül viselkednek az európaiak. Nem viselnek szájmaszkot és járnak-kelnek az utcán. Nálunk tényleg mindenki otthon volt.

(…)

Mit üzenne azoknak a szlovákiai polgároknak, akik lebecsülik a karantént?

Kérem, fogadjanak szót és maradjanak otthon. Lehet, hogy öt fertőzöttből egynek vannak tünetei, de mind az öt tovább terjeszti a vírust. Ezenkívül a vírus tünetei két-három héttel a fertőzés után jelentkeznek. Ez azt jelenti, hogy két hétig az ember egészségesnek érzi magát és vígan terjeszti a vírust.

Miután a tünetek megjelennek, a betegek száma extrém gyorsasággal növekszik. Ez óriási terhelést jelent az egészségügynek, az élet pedig leáll.

(…)

Aktualtiy.sk, V domácej karanténe sme boli dva mesiace, Európania neuveriteľne hazardujú, hovorí Slovák žijúci v Šanghaji


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »