Miközben az Egyesült Államok unszolására a NATO-tagállamok jó része – köztük a mindig éltanulónak tűnni akaró Romániával – vért izzad, hogy a védelmi kiadásait feltornássza a bruttó hazai termék két százalékára, és lehetőleg elsősorban amerikai fegyvereket vásároljon, azért akadnak meglepő hírek is.
Kép: foter.ro
A fegyvervásárlás ugyanis nem egyirányú: nem csupán Románia vásárol fegyvert az Egyesült Államoktól, hanem Samu Bácsi is be-bekukkant a román fegyverpiacra, hogy elköltsön némi aprót.
Így történhetett, hogy Románia tavaly 60 millió euró értékben adott el fegyvert az Egyesült Államoknak.
És hogy mit találhat a világ legjobban felfegyverzett hadseregét működtető, bivalyerős hadiiparral rendelkező Nagy Testvér figyelemre érdemesnek a román gyártmányú fegyverek közül?
Nos, a bukaresti külügy exportellenőrző osztályának kimutatása szerint elég sok mindent.
Nos, például félautomata puskákat. Ezekből egyenesen 10 000 darabot szereztek be, nagyjából ugyanennyi javítókészlettel együtt.
A listán szerepel még több ezer pisztoly, valamint nagyjából ezer mesterlövészfegyver, illetve gépkarabélyokhoz való javítókészlet – ebben az esetben minden bizonnyal AKM-ekről van szó.
Emellett gépfegyverekhez, illetve 40 milliméteres AG-7-es páncéltörő gránátvetőkhöz való pótalkatrészeket is beszereztek, persze a hozzájuk való töltényekkel együtt.
Emellett a nagyobb, 73 milliméteres AG-9-es gránátvetőkhöz is szereztek be gránátokat.
És még mindig nincs vége: 12,7 milliméteres, nehézgéppuskába való töltényeket, valamint 122 milliméteres reaktív meghajtású rakétát is vásároltak.
Mindez egyrészt érdekes, másrészt szép, de azért ne felejtsük el: a két ország közötti fegyvereladások mértéke igencsak aránytalan.
Ehhez az egy év alatt Romániában elköltött amerikai 60 millió euróhoz képest ugyanis nagyjából úgy viszonyul a Románia által az Egyesült Államoktól 3,9 milliárd dollárért megvásárolt 7 Patriot-rendszer, mint a sziklakertünkben nyáron önfeledten napozó fürge gyík egy brontosaurushoz.
De legalább büszkélkedhetnek azzal, hogy a román hadiipar még az amerikaiak figyelmét is fölkeltette.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »