Ami olykor a tőzsdéken, vagy a devizapiacokon történik meg, most a világ második legnagyobb gazdaságában zajlik: napok alatt gyakorlatilag összeomlott a gazdaság, a szénfogyasztás és az ipari termelés ugyanis február első felében 40-50%-kal zuhant, mindez pedig a februári globális ipari termelést is annyira megviseli, amire a 2008-2009-es válságot leszámítva fél évszázada nem volt példa – fogalmazza meg várakozásait a JPMorgan péntek délutáni átfogó anyaga. A befektetési bank szakértői bevallják, hogy ezzel együtt is mérsékelten optimisták, ugyanis arra számítanak, hogy amilyen gyorsan jött ez az összeomlás, olyan gyors lesz belőle a kilábalás is. Szerintük márciusra a kínai ipar lényegében helyreáll, és az év hátralévő részében az év eleji összeomlást is ledolgozza majd a gazdaság. A Portfolio cikke.
Mit mutatnak az alternatív adatok?
Mivel a kínai holdújév miatt a január és februári kulcsfontosságú makroadatokra legalább március elejéig várni kell, így a befektetési bank szakértői mikromegközelítéssel igyekeztek képet kapni arról, hogy mekkora is Kínában a gazdasági hanyatlás mértéke. Az alábbi adatokat kapták:
Villámösszeomlás zajlik a kínai gazdaságban
A fentiek arra utalnak, hogy gyakorlatilag egy nagyon gyors gazdasági összeomlás zajlik jelenleg a kínai gazdaságban, ami kb. még egy hétig eltarthat, aztán ahogy elkezdenek újra kinyitni és termelni az üzemek (feltéve, ha a vírus terjedése kontroll alatt marad), úgy kezd gyorsan helyreállni az élet. A JPMorgan szakértői legalábbis erre számítanak és ez alapján két forgatókönyvet vázoltak fel:
Drasztikusan rontott előrejelzések
Mindezt ahhoz a hipotetikus pályához képest várják a befektetési bank szakemberei, ami akkor következett volna be, ha nem tör ki a koronavírus járvány, és 6,3% körüli GDP-növekedést produkált volna az idei első negyedévben a kínai gazdaság. Most viszont arról van szó szerintük, hogy az idei első negyedévben mindössze 1%-os lesz a kínai GDP-növekedés (5,3%-pontot rontottak rajta két hét alatt!), hiszen februárban a kínai ipari termelés a két forgatókönyv szerint 15-33%-kal zuhanhat, ami durván lehúzza a gazdaság első negyedévi összteljesítményét.
Aztán márciustól szerintük gyorsan felpörög majd a gazdasági aktivitás a természetes kompenzáció, felpattanás miatt, és hatalmas növekedési számokat várhatunk majd mind Kínában (28-34%-os ipari termelés ugrás Kínában). Mindez szerintük a világban azt okozza, hogy januárban a globális ipari termelés 0,5%-kal esik, majd februárban ennyivel nő. Azt is megjegyzik, hogy a 2008-2009-es pénzügyi válságot leszámítva
legalább fél évszázada nem volt akkora sokk a globális ipari kibocsátásban, mint amit most ez a vírus okoz.
Kína kapcsán tehát arra számít a befektetési bank, hogy a GDP-növekedés évesített negyedéves üteme mindössze 1%-ra lassul, majd a második negyedévben ez 9,3%-ra felugrik, aztán a második félév átlagában már visszatér a „jól megszokott” 6%-os növekedési ütem.
Világszinten pedig arra számítanak, hogy az első negyedévben a GDP-növekedés mindössze 1,3%-os lesz (két hete még 2,6%-ra számítottak, tehát lefelezték a növekedési prognózisukat!), aztán a második negyedévben az ütem gyorsan felugrik 3,5% körülre, majd az év második felében 2,5% körülre lassul. Természetesen a befektetési bank szakemberei több helyen is hangsúlyozzák, mind mindezt a pályát jelentősen átírhatják a vírus terjedésével kapcsolatos fejlemények.
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »