Hosszan tartó súlyos betegség után, életének 73. évében elhunyt a kilencszeres világ- és háromszoros Európa-bajnok, kétszeres olimpiai bronzérmes és egyszeres ezüstérmes kenus.
Wichmann Tamás halálhírét a Nemzeti Sport megkeresésére megerősített Wichmann Balázs, a kenuslegenda fia.
Wichmann Tamás 1948 február 4-én született Budapesten. Gyermekkori súlyos balesete után kezdett sportolni – először boksszal erősítette lábait, majd elkezdett kenuzni. Határtalan kitartása, akaratereje, szorgalma és lelkesedése a magyar sportélet egyik legkiemelkedőbb egyéniségévé tette.
Egykor Magyarország egyik legnépszerűbb sportembere volt. 1979-ben megkapta az UNESCO fair play díját. Az 1980-as moszkvai olimpián, ahol a csapat legesélyesebb indulója volt, mindenki megdöbbenésére nem sokkal a rajt után leállt: feladta a versenyt – olvasható a Wikipedián.
Sportegyesületei
1962-1966: MHS
1966-1971: Egyetértés
1971-1975: VM Egyetértés
1975-1983: MTK-VM
Pályafutását az MTK-VM színeiben fejezte be. Visszavonulása után az MTK Örökös Tiszteletbeli Tagjává választotta, valamint aranygyűrűvel tüntették ki.
2010-ben az MTK-ban gyerekekkel foglalkozott. Részt vett a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat programjában.
Utoljára 2020. január 16-án, az Év Sportolója gálán találkozhatott vele a nagyközönség, amikor pályafutását a Magyar Olimpiai Bizottság és az MSÚSZ életműdíjával ismerték el. Flállva, vastapssal fogadta a közönség a kenuslegendát, aki az erő, a kitartás és a szerencse mellett „egy kis hazafiságot” kívánt a tokiói olimpiára kiutazó magyar sportolóknak.
„Elszállt felettem az idő” – utalt rákbetegségére az MTK legendás sportolója, és szeretetcunaminak nevezte a közönség köszöntését.
Wichmann Tamás életéről 2020-ban 50 perces dokumentumfilmet készítettek Kövessy Róbert rendezésében. A Magyar lapát című alkotást január 9-én az Uránia Nemzeti Filmszínházban mutatták be. A film Wichmann Tamás sportpályafutásának főbb eredményeire, és egykori híres, erzsébetvárosi kocsmájának, az egykori Wichmann-kocsmának utolsó napjaira koncentrál, tulajdonképpen egy életút-interjú, amelyben megszólal a korabeli társasági élet több ismert személyisége. Szó esik benne a bajnok gyermekkoráról, sportkarrierjéről, de megszólal benne mások mellett Derzsi János színművész; Szügyi István, a „Nagyfa galeri” korábban elítélt tagja; Molnár Tamás, a szamizdatos Inconnu Csoport vezetője, a Pató Pál Párt képviselője; Schuster Lóránt, a P. Mobil együttes alapítója; Vaskuti István és Árva Gábor, olimpiai és sokszoros magyar és világbajnok kenusok; Jónyer István világbajnok asztaliteniszező, és Ivan Patzaichin(wd) román kenus, sokszoros olimpiai és világbajnok, Wichmann Tamás egykori nagy ellenfele is.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »