A Barbarossa-hadművelet bemutatása során eddig a magasabb egységek szervezésére, fegyverzetére és ellátására fókuszáltunk. Ezúttal az legalapvetőbb módszereket és felszerelést hasonlítjuk össze, bemutatva a felek eltéréseit.
A német és a szovjet lövészgödör összehasonlítása
Amikor rövid idő állt rendelkezésre védelem kialakítására (például egy ellentámadás esetén), akkor a katonák lövészgödröket ástak. Ebben a Wehrmacht és a Vörös Hadsereg jelentős mértékben különbözött, mivel a németek kétfős, míg a szovjetek egyfős (Russenloch) lövészgödröket preferáltak. Alább leírjuk, hogy a kétfős lövészgödör miért hatékonyabb, mint az egyfős.
A kétfős lövészgödör esetén a pár egyik tagja ásott, miközben a másik biztosíthatott és pihenhetett. Az állás elkészülte után az egyik ember aludhatott, miközben a másik őrködött. Ha az egyik ember megsérült, akkor a másik még mindig fedezhette a frontot. A sebesültet a másik elsősegélyben tudta részesíteni (Gordon L Rottman, 2007).
Az oroszoknak is volt érvük, szerintük az egyfős lövészgödrökkel szélesebb frontot lehetett védeni. Viszont az idézett szakértő szerint ez nem volt biztos és az előbbi felsoroláshoz képest minden hátránnyal járt.
A Kar98k előnye
1941 nyarán a szovjet és a német haderő hasonló ismétlőpuskákkal volt felszerelve. Ez a német esetben a Mauser Kar98k, míg a szovjet esetben az M 1891/30 Mosin-Nagant volt. A tűzgyorsaságuk hasonlóan alakult. Viszont a német ismétlőpuska rövidebb: míg a szovjet fegyver esetében 123 centiméter, a német esetben 110 centiméter volt a hossz. Ezért a német ismétlőpuskákat egyszerűbb volt kezelni és hordani. A rövidebb hossz leginkább lövészárkokban volt jelentős előny.
Gyalogsági ásók
A katona túlélések egyik legfontosabb eszköze az ásó volt. A beásott katonák túlélésnek az esélye a nyílt terepen lévők többszöröse volt.
A németek egy jelentős innovációt az összecsukható ásólapátot (Klappspaten) alkalmazták. Ez kiegyenesítve hosszabb volt, mint a korábbi ásólapátok, ami miatt hatékonyabban lehetett vele dolgozni.
A szovjetek a 19-században kifejlesztett MPL-50 ásólapátokat alkalmazták, ami rövidebb volt a németnél.
Szuronyok és rohamkések
A szovjetek még a második világháború idején is hagyományosnak mondható, köpűs szuronyokat használtak. Ezekről már az első világháború idején is bebizonyosodott, hogy elavultak. A túl hosszú szuronyok beragadtak az áldozatba, vagy pedig akár el is hajlottak. Emellett lövészárkokban a limitált hely miatt nehéz volt használni.
A német haderő a második világháború idején már rohamkéseket használt. Az első rohamkéseket már a 19. században kifejlesztették, de annak ellenére az első világháborúig a szuronyok voltak az elterjedtebbek. Viszont a háború során kiderült, hogy a rohamkés sokkal célszerűbb. Egyszerűbb, praktikusabb volt a kezelése, és ezért a rohamcsapatok fő fegyvere lett.
A szovjetek az előbbiek ellenére erőltették a közelharcot, mivel a tábornokaik úgy gondolták, hogy abban jobban érvényesülnek a katonáik.
(Olvasónktól)
Források:
https://www.quartermastersection.com/russian/infantry-weapons/835/M.189130Rifle
https://www.quartermastersection.com/german/infantry-weapons/380/Karabiner98K
http://www.mp44.nl/equipment/folding_entrenching_tool.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/MPL-50
http://www.gotavapen.se/gota/artiklar/98bayonets/98bayonets3.htm
https://www.lonesentry.com/panzer/may/bayonet.html
http://worldbayonets.com/Bayonet_Identification_Guide/Russia/Russia_2.html
http://worldbayonets.com/Bayonet_Identification_Guide/Germany__Post_WW_I_/Germany_1933_1945.html
http://worldbayonets.com/Historical%20Timeline/Bayonet_Timeline_1884.html
https://www.globalsecurity.org/military/world/europe/history/bayonets.htm
– Keleti front, 1941-43: szervezési és technikai különbségek
– A Fallschirmjägerek és technikai innovációik: az egyik leghatékonyabb haderő
– A Wehrmacht legjobb és legjelentősebb felderítő és vízi repülőgépei – 2.rész
– A német Bismarck osztályú és a brit King George V osztályú csatahajók összehasonlítása
– A német tábori csendőrség, avagy a Feldgendarmerie és más katonai rendészeti szervezetek
– A Wehrmacht és Vörös Hadsereg összehasonlítása a hadtáp területén a Barbarossa-hadművelet idején
– Barbarossa hadművelet: a Wehrmacht és Vörös Hadsereg összehasonlítása a szervezés területén
– Amikor a híd túl messze van: a Wehrmacht és Vörös Hadsereg összehasonlítása a folyóátkelés területén
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »