Minden ötödik 10-14 éves magyar gyerek csak energiaitalt fogyaszt reggelire – ez derül ki az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) egy korábbi felméréséből. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság vizsgálata szerint a magyar kamaszok 78 százaléka iszik energiaitalt. Gellér László, a Magyar Kardiológusok Társasága tudományos bizottságának elnöke az InfoRádiónak azt mondta: az életveszélyes szívritmuszavarok valószínűségét is megnövelheti a rendszeres energiaitalfogyasztás.
Az világos, hogy a fiatalok miért fogyasztják az energiaitalokat nagy mennyiségben. Ezek stimulálószerek, vagyis általuk csökken a fáradtságérzet, és bizonyos esetekben a teljesítőképesség növekedése tapasztalható, ami vonzó azok számára, akik élnek vele.
Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy a stimulálószerek valahonnan elveszik az energiát, hívta fel a figyelmet a Magyar Kardiológusok Társasága tudományos bizottságának elnöke. A legfőbb problémát pedig a rendszeres fogyasztás okozza, amikor
a szervezetnek nincs ideje regenerálódnia.
„Ez egy nagyon negatív spirál, nem is biztos, hogy mindig tudjuk azt, hogy mennyire káros” – hangsúlyozta Gellér László.
A szervezet kizsigerelését eredményező, nagy mennyiségű energiaitalfogyasztás okozhat kézzel fogható tüneteket is, mint például a teljes kimerülés, tahikardizálódás és különféle rosszullétek, emelte ki. Ahogyan
különféle szívpanaszokat is okozhat, vagy a már meglévő, akár szunnyadó szívbetegséget is felerősíthet,
tette hozzá kérdésre válaszolva a szakember.
„Adott esetben az életveszélyes szívritmuszavar valószínűségét is megnövelheti” – húzta alá Gellér László.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »