2019 júniusa hatodik a legmelegebb hónap volt a bolygón a feljegyzések kezdete óta az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA) szerint – írja az MTI.
Az antarktiszi tengeri jég kiterjedése 8,5 százalékkal volt kisebb júniusban az 1981-2010 közötti átlagnál, ami a legkisebb júniusi tengeri jégkiterjedés a térségben.
A NOAA havi globális időjárásjelentése szerint a júniusi globális átlaghőmérséklet 0,95 Celsius-fokkal volt magasabb a XX. századi átlagos 15,5 Celsius-foknál, ami a legmelegebb júniust eredményezte az elmúlt 140 évben. Európában, Dél-Amerikában és Afrikában az eddigi legmelegebb júniust jegyezték.
A hivatal közleménye felhívta a figyelmet arra, hogy a tíz legmelegebb június közül kilenc a 2010-es években volt. 2019 júniusa a 43. egymást követő június és a 414. egymást követő hónap, amikor a globális átlaghőmérséklet magasabb volt a korábbinál.
A január és június közötti időszakban szintén 0,95 Celsius-fokkal volt magasabb a globális átlaghőmérséklet a XX. századi átlagnál. Az időszak a második legmagasabb hőmérsékletű ezen időszak, átlaghőmérsékelete megegyezik a 2017 január-júniusi időszakéval.
Ez volt a legmelegebb első félév Dél-Amerikában, Afrika déli térségének egy részén, Madagaszkáron, Új-Zélandon, Alaszkában, Kanada nyugati részén, Mexikóban, Kelet-Ázsiában, az Atlanti-és az Indiai-óceánon és a Bering-tengeren.
Az északi-sarki tengeri jég kiterjedése 10,5 százalékkal maradt el az átlagostól, ez volt a második legkisebb jégkiterjedés júniusban 1979 óta.
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »