A dunai hajóbaleset vizsgálata során felvett tanúkihallgatási jegyzőkönyvekből az derül ki, hogy több szabályt is megsérthetett a Viking Sigyn ukrán kapitánya – írja a Magyar Nemzet. Az utasok horrorisztikus jelenetekről számoltak be.
A hajózási szabályzat több pontját is megsérthették a budapesti hajókatasztrófa előtt, így a találkozás, keresztezés és előzés b) fejezetben lefektetett előírásait is – vonható le a következtetés a tanúkihallgatási jegyzőkönyvekből a lap cikke szerint.
A szabályzat tételesen nem tiltja, hogy a hídnyílás alatt egy időben haladjanak át, valamint azt sem írja elő „szájbarágóan”, hogy előzés előtt rádiókapcsolatba kell lépnie az előző vízi jármű személyzetének az előzendő vízi jármű személyzetével. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a Sigyn kapitánya ne követte volna el hibák sorozatát az ütközés előtt. Hiszen a szabályzat szerint a találkozás vagy az előzés csak akkor engedhető meg, ha a hajóút szélessége – valamennyi helyi körülményt és más hajók mozgását is figyelembe véve – kétséget kizáróan elegendő az egyidejű áthaladáshoz – írja a lap.
Szakértők szerint az áradó és magas Duna miatt nem volt elegendő hely egyszerre két hajó számára a Margit híd alatt. A szabály azt is kimondja, hogy ha a hajó vezetője összeütközés veszélyét észleli, a hajónak egy nagyon rövid hangokból álló sorozatot kell leadnia. A Sigyn érkezett hátulról, de hajóvezetője magát az ütközést sem észlelte, csak amerikai utasai kiabáltak neki.
A Sigyn mögött érkező Viking Ingi hajóvezetője 21 óra 9 perc 57 másodperckor oroszul hívta a Sigynt. „Itt vagyok. Jura, mi történt?”, Az ukrán férfi erre így válaszolt: „Összeütköztem valami hajóval. Látsz valamit mögöttem?” A válasz: „Mögötted semmit nem látok”, majd az Ingi megállás nélkül áthajózott a Hableány, illetve a felső fedélzetéről a vízbe esett, illetve ugrott utasok felett, aztán továbbhaladt. Erre mondta azt korábban Sógor Zsolt, a Hableányt üzemeltető Panoráma Deck Kft. sértetti képviselőjeként, hogy vizsgálni kell a segítségnyújtás elmulasztását az Ingi személyzete esetében is.
A Sigyn érkezett hátulról, a Hableány jobbról előrébb haladt tőle, így
a szabályzat szerint nem is változtathatta meg az útirányát, míg a szállodahajónak lassítania kellett volna.
A harmadik közlekedési helyzet az előzés volt, aminek szabályait szintén nem tarthatták be. Ez ugyanis akkor kezdhető meg, ha az előző hajó meggyőződött az előzés veszélytelenségéről. Ha az előzésnek csak azzal a feltétellel lehet helye, hogy az előzendő hajónak meg kell változtatnia a menetirányát vagy kétség vetődik fel annak tekintetében, hogy az megértette-e az előző hajó szándékát, és ez az összeütközés veszélyéhez vezethet, az előző hajó köteles” meghatározott hangjelzéseket leadni – ám semmilyen hangjelzés nem hangzott fel .
A szállodahajó felső fedélzetén álló turisták vallomása drámai részleteket tartalmaz.
A tragédiáról összes cikkünket elolvashatja, ha IDE kattint.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »