Orbán Viktor szerint politikai öngyilkossággal ér fel, ha Manfred Weber uniós csúcsjelölt Jean-Claude Juncker munkáját folytatja

Orbán Viktor szerint politikai öngyilkossággal ér fel, ha Manfred Weber uniós csúcsjelölt Jean-Claude Juncker munkáját folytatja

Nem szeretem a bosszú politikáját címmel közölt interjút Orbán Viktor miniszterelnökkel a Welt am Sonntag című konzervatív vasárnapi német lap. A kormányfő a magyar-német viszonyról kiemelte, hogy „a negatívumok kizárólag a politikának köszönhetőek”, és az élet minden más területén kiválóak a kapcsolatok.
A törést szerinte a politikai kapcsolatokban egyedül a bevándorlás okozta, aláhúzva, hogy „mi ragaszkodunk a nemzetek önvédelemhez való jogához”, a németeknek viszont „más a filozófiájuk”. „Biztos rám is jut egy rész a felelősségből a magyar-német rossz politikai közérzetért” – mondta Orbán Viktor arra a kérdésre, hogy ha a politikusok tehetnek erről, akkor ez rá is vonatkozik-e.

„A különbségek a migránskérdésben ugyan nem áthidalhatók, de kezelhetők” – jelentette ki a miniszterelnök. Ennek érdekében szerinte a migrációból fakadó közös kérdéseket el kell venni az Európai Bizottságtól, és az érintett országok belügyminisztereinek külön tanácsára kell bízni.

Közölte, a schengeni övezet belügyminisztereinek kellene egy erős testületet létrehozniuk, hogy az egész schengeni zónát érintő kérdéseket ott lehessen eldönteni úgy, ahogyan ezt szakemberek teszik, és nem úgy, mint a politikusok. Arra a felvetésre, hogy majdnem négy év telt el a migrációs válság csúcspontja óta, Orbán Viktor aláhúzta: „minden, amit 2015 óta megéltünk, még erősebb formában újra meg fog történni”, mert az arab világ népessége hamarosan meghaladja az EU-ét, „és akkor még nem beszéltem Fekete-Afrikáról, ahol ilyen sok embert aligha tudnak eltartani”. Kifejtette, Magyarország ebben a helyzetben „határország”, amely „teljes készültségben” él és tudja, kizárólag a török kormánytól függ, hogy az ott élő több millió menekült megindul-e Európa felé. „Németország viszont védettebb helyen fekszik, és ezért biztonságosabbnak érzi helyzetét. Ebből, és az eltérő történelmi tapasztalatunkból ered a különböző gondolkodásmódunk” – mondta a kormányfő.

Hírdetés

A migrációval foglalkozó kormányzati kampányról az Európai Néppártban (EPP) megfogalmazott bírálatokkal kapcsolatban elmondta: az EPP „problémája abból fakad, hogy nagyra nőtt”, északi tagjai közelebb állnak Emmanuel Macron francia elnökhöz, mint a német Kereszténydemokrata Unióhoz (CDU), és „sajnos a migráció itt is kiélezte a különbségeket”. A kampány egyik fő alakjáról, Jean-Claude Junckerről elmondta: a luxemburgi EPP-s politikus megítélése Nyugaton és Keleten merőben különbözik: Nyugat-Európában az EPP azzal kampányol, hogy az új csúcsjelölt, Manfred Weber majd Juncker munkáját folytatni fogja. A kormányfő szerint azonban ez Közép-Európában „politikai öngyilkosság, mivel Juncker úrnak itt alig van tekintélye”. „Ha az EPP győzni szeretne Közép-Európában, azt kell mondania itt: Juncker úr a múlt, Weber úr a jövő” – mondta Orbán Viktor.

„Nem szeretem a bosszú politikáját, a bosszú mindig hátrafelé van, és visszahúzza az embert” – tette hozzá a kérdésre, hogy a plakátokkal bosszulják-e meg, hogy Juncker követelte a Fidesz kizárását az EPP-ből.

Mint mondta, Juncker „kedves ember”, akinek a „legidétlenebb és legostobább gesztusait” is megbocsátja az ember, és nincs köztük ellenszenv. Azonban „kísérlete” a Fidesz kizáratására „személyes illojalitás”, és „nem várhatja el senki, hogy az illojalitásra ne adjunk választ, még ha ez egy kedves ember illojalitása is”. Arra a felvetésre, hogy a plakát antiszemita vonásokat hordoz, Orbán Viktor elmondta, egy ilyen plakátról Magyarországon senkinek nem jut az eszébe az antiszemitizmus. Elmondta, a felvetés számára „egy német problémának tűnik”.

„Régebben létezett antiszemitizmus a keresztény jobboldalon Magyarországon is, de azt visszaszorítottuk, és ma új jellege van az antiszemitizmusnak: a zsidók és az Izrael ellen irányuló ellenségességet ma a migráció hozza be a társadalmainkba” – magyarázta a német lapnak a magyar miniszterelnök. Szerinte ezzel magyarázható, hogy Nyugat-Európában az antiszemitizmus nő, míg Közép-Európában csökken. „Európának nincsen koncepciója ez ellen, pedig kellene” – fejtette ki Orbán Viktor.


Forrás:kronika.ro
Tovább a cikkre »