1945. február 13-án agyonlőtték Buda rémét, 1400 „bombavető” repült Drezda fölé, döntetlennel végződött az Argentína-Chile futballösszecsapás, és egy magyar nő a villamos elé ájult Buenos Airesben, azonban semmi baja sem lett. A világháborús papírhiány és a politikai káosz miatt ebben az időszakban csekély számú magyar napilap jelent meg, ám mindegyik címoldalán hozta a magyarság szempontjából legfontosabb hírt.
„Buenos Aires, február 13. Csodával határos módon menekült meg a biztosnak tetsző haláltól egy fiatal nő. Josefina Freidia 26 éves hajadon a földalatti villamosnak a Carlos Pellegrininél levő megállójánál várakozott a “B”-vonal egyik kocsijára s amikor az berobogott, a nő elájult és a kocsisor elé zuhant. Kétségbeesett segélykiáltások hangzottak fel a várakozó tömegből, a kocsivezető fékezett is, — azonban nem tudta a villamost megállítani és így az egész kocsisor elhaladt az ájult nő fölött. Mindenki a legborzalmasabb látványra volt felkészülve, a halálra gázolt nő testrészeit vélték minden felé szerteszóródni s a szerencsétlenség színhelyére tóduló tömeg ott találta a sínek között az elájult nőt — sértetlenül. Valamilyen csodálatos véletlen folytán olyan szerencsésen esett a kerekek közé, hogy feje felett elhaladhattak a kocsik anélküli, hogy a legkisebb karcolást is okozták volna. Súlyos idegállapotban vitték a mentők állomására, ahol segélyt nyújtottak neki, majd hazavitték lakására” – tudósított a Délamerikai Magyarság.
„Fellélegzett e héten a ma már csendes és az óvóhelyekről felköltöző harmadik kerület: agyonlőtték a leghírhedtebb nyilas terroristát: ifj. Mazán Jánost, aki saját bevallása szerint nyolc rendőrt és tizenegy polgári egyént ölt meg. A Bécsi-út 102. számú ház (a híres budai nyilas központ) volt ifj. Mazán János főhadiszállása, ahol testőrsége élén szinte kiskirályhoz méltó gazdagságban és hatalommal élt. Nappal csend volt a háztájékán, annál elevenebb volt az éjszakai órákban, amikor is az odahurcolt emberek kínzásainak rémületes hangja az utcára is kihallatszott, a szomszédos házak lakóinak ijedelmére. Mazán apja a párt pénztárosa volt, fiát nyilas szellemben neveltette. A húsz éves ifj. Mazán János lelketlenséggel és lelkiismeretfurdalás nélkül gyilkolt és áldozatairól listát vezetett, amit utólag megtaláltak nála. Az orosz csapatok bevonulása után, mint partizán működött. Elfogták. Kihallgatásakor nem tagadta a gyilkosságokat. Agyonlőtték” – számolt be a Szabadság.
(Délamerikai Magyarság, 1945. február 14.)
„Felhívja a város tűzifaosztálya a város szénnel rendelkező lakóit, hogy szénkészletüket a malmok üzembentartásához a faosztálynál ajánlják fel, ahol dupla mennyiségű fát kapnak a szén ellenében. Egymázsás tétel is felajánlható” – adta közre a hírt a Makói Népújság.
„A Ferenc József-híd helyreállítási munkálatai már megkezdődtek. A hidak közül a Ferenc József-híd sérült meg a legkevésbé, ezt a hidat valószínűleg rövidesen használhatóvá tudják tenni. Az utcákról bámulatosan rövid idő alatt eltakarították a romokat, az utak járhatók és tiszták. A legsürgősebb feladat a víz- és áramszolgáltatás megindítása. A földszinti helyiségekben egyes helyeken már van víz, sőt az áramszolgáltatás is megindult. A Magyar Színház Szabadság matinéján fellép Major Tamás, Várkonyi Zoltán, Greguss Zoltán, Gobbi Hilda, Székely Mihály, Failoni Sergio, az Opera volt karmestere. Az üzleteket és az üzemeket a nyilasok és németek kirabolták. Az üzleti élet még nem indult meg, a betört kirakatok feldúlva, üresen tátonganak. Az elöljáróságok már elrendelték az építőipari szakmunkások összeírását és felszólítják az építőipari szakembereket, hagy a munka felvétele céljából sürgősen jelentkezzenek. A rombadőlt házak kijavításait ahol lehet, már megkezdik” – számolt be a Népszava a Budapest ostromát követő helyreállítási munkálatokról.
A Népszava. 1945. február 15-i lapszáma 3. oldalának hirdetései
„Vasárnap este játszották le Chile fővárosában a délamerikai futball bajnokságért folyó küzdelemben azt a mérkőzést, amely — Argentína és Chile között — a nagy eső miatt annak idején elmaradt. Rendkívüli érdeklődés mellett, mintegy 70.000 néző jelenlétében folyt le a nagy találkozás, amelyről legalább még 20.000 ember maradt el, mert már nem tudott helyet kapni. A mérkőzés első félideje a chilei csapat teljes fölénye mellett folyt le és 1:0 arányban végződött. A második félidőben is 22 perc telt el, amíg a lassan magához térő argentínai csapat ki tudta egyenlíteni a gólt és azontúl nem történt többé változás, a mérkőzés 1:1 gólarányban eldöntetlen maradt. Most a két csapat áll — 7—7 ponttal — a bajnoki táblázat élén és a további mérkőzések, főként az Uruguayal való találkozás fogja eldönteni a győzelmet” – írta a Délamerikai Magyarság.
„Tegnap közöltük, hogy az orosz katonai parancsnokság enyhítette a szesztilalmat. E rendelkezés szerint a vendéglők, éttermek, kocsmák reggel 6 órától tarthatnak nyitva és az italokat, melyeket kiszolgáltatnak csak a hatóság által megszabott régi áron árusíthatják. Akit ártúllépésen érnek, szigorú büntetésben részesül” – adta hírül a Makói Népújság.
(Szabadság, 1945. február 14.)
„A Vörös Hadsereg diadalmas előrenyomulásával egyidőben erősödik a légi offenzíva Németország felett. A szerdára virradó éjszaka 1400 angol repülőgép támadta a német katonai célpontokat. A gépek főcélja Drezda volt Az angol légügyi minisztérium jelenti, hogy Drezda vasúti hálózatát és ipartelepeit súlyos szövetséges bombatámadások érték. A szövetséges bombázók másik célpontja Magdeburg és Bonn volt. Ugyancsak bombázták Osnabrücköt, Münstert, Braunschweiget, Brémát és Casselt, valamint a Ruhr-vidéket, továbbá Bécs és Grác vasúti célpontjait és a Brenner-hágót” – számolt be a Népszava, azt azonban kihagyta a tudósításból, hogy a hadászatilag és iparilag sem jelentős Drezda indokolatlan bombázása során a város jelentős része megsemmisült, a kialakuló lángtengerben pedig több tízezer ártatlan ember vesztette életét.
„Több, mint háromhavi körülzárás és hat héten át folyt uccai (!) harcok után kedden érkezett az első orosz jelentés arról, hogy a magyar főváros területén megszűntnek tekinthető a szervezett ellenállás, ami más szavakkal azt jelenti, hogy az ostrom véget ért és az egykor világszép Budapest helyén maradt romok között már nincs több nazi… Az utolsó két napon 30,000, összesen több, mint 100,000 katona esett orosz fogságba” – tudósított a Délamerikai Magyarság a második Sztálingrádnak is nevezett Budapest ostromáról, amely során a védők és a polgári lakosság körében az elesettek és a sebesültek száma több mint százezerre tehető. Mellettük mintegy 80 ezer orosz katona halt meg a harcok során, és további 240 ezren sérültek meg a jelentések szerint.
Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »