A becsült ár több mint háromszorosáért kelt el egy árverésen D. H. Lawrence angol író Lady Chatterley szeretője című regényének az a példánya, amit a kiadó elleni per során használtak a bíróságon. A kiadót végül az esküdtszék nem ítélte bűnösnek.
A becsült ár több mint háromszorosáért, 56 250 fontért (azaz, örülbelül 18 millió forint)kelt el a maga korában hatalmas botrányt kavaró Lady Chatterley szeretője című regény azon példánya, amelyet a könyv angol kiadója ellen indított per során használt az ügyben eljáró bíró. A Sotheby’s aukciósház szakértői a Penguin könyvkiadó
puhafedeles kiadványának árát 15 ezer fontra becsülték.
A könyvet végül egy ismeretlen telefonáló vette meg az aukciósház keddi árverésén. D. H. Lawrence angol író Lady Chatterley szeretője című regénye 1928-ban magánkiadásban jelent meg Firenzében, és nagy botrányt kavart. Ennek oka az volt, hogy a társadalmi konvenciók és különbségek elvetése mellett teljes nyíltsággal ábrázolta a nemi aktust, és le is írta az élőbeszédben használt trágár szavakat. Így az angol és az amerikai hatóságok pornográfia miatt elkobozták a művet, és csak igen erősen cenzúrázott változata jelenthetett meg.
A londoni székhelyű Penguin Books 1960-ban megjelentette a könyvet a szigetországban, és hat hét alatt kétmillió példányt adtak el az addig tiltottnak számító regényből. A kiadó ellen azonban pert indítottak obszcenitás vádjával. Az esküdtszék tagjaihoz intézett hírhedt beszédében a vád képviselője azt kérdezte, vajon „olyan könyv-e ez, amelyet szívesen látnának a feleségük vagy a szolgálóik kezében?”.
Az esküdtszék nem találta bűnösnek a kiadót. Az ítéletre annak idején a szólászabadság győzelmeként, a társadalmi normák változásának jeleként tekintettek.
Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »