Véget vetnek az egy gyermek politikának Kínában, de már késő

Véget vetnek az egy gyermek politikának Kínában, de már késő

Kínában az egy gyermek politika helyrehozhatatlan károkat okozott.

Az egy gyermek politika hosszú évtizedeken át szent dogma volt Kínában úgy, ahogyan a kormányon lévő kommunista párt politikája is. A világ legnépesebb országa 1979 óta szabályozza a gyermekszületést azzal, hogy a pároknak csak egy gyermeket engedélyez.

A csaknem négy évtizede hatályos törvényt 2016-ban módosították először, amikor is a gyermeklimitet egyről kettőre emelték. 2018 végére viszont meg is szüntetik a törvényt az országban uralkodó súlyos demográfiai problémák miatt.

A sokgyerekes kínaiakat különböző szankciókkal fenyegették: több ezer eurós pénzbírság, munkahelyi elbocsátás vagy kicsúfolás.

A kínai médiára hivatkozva a birt Guardian szerint a kínaiaknak most először lesz lehetőségük arra – a 70-es évektől számítva – , hogy annyi gyerekük legyen, amennyit akarnak.

Az elöregedett Kína számára azonban ez a rendelkezés már kései lehet.

A szakemberek szerint az új rendelkezés hatása – már ha egyáltalán lesz – kb. tíz év múlva fog jelentkezni. Sőt több tízmillió kínai embernek már most nulla az esélye arra, hogy valaha partnert talál magának.

Egy kísérlet, ami katasztrófával végződött

Az egy gyermek politikával a kínai kommunisták az akkori csaknem egymilliárdos népesség növekedésének fokozatos megállítását próbálták elérni. Ebből a szempontból a kísérlet sikeresnek bizonyult, hiszen a gyermekszületési arány Kínában a legalacsonyabb. Ettől eltekintve azonban az összes szempontból csődöt mondott a projekt.

Hírdetés

Rengeteg olyan negatív jelenséget hozott a társadalomba, amitől a kínaiak a jövőben nehezen fognak tudni megszabadulni.

A kommunista politika mellékterméke volt a több tízmillió meg nem született nőnemű gyermek, valamint azoknak a megszámlálhatatlan nőnemű újszulötteknek a száma, akik rögtön a megszületésük után – szó szerint –a szemétdombon végezték.

Kínának már a középkor óta széleskörű praktikái voltak a nőnemű újszülöttek meggyilkolásához, s ezt a szokást a mai napig nem sikerült kiirtani Kína leglegszegényebb régióiban.

ENSZ: Már későn van

A jelenlegi állapotokhoz nagyban hozzájárult az egy gyermek politika. A szegény kínaiak számára az egyedüli lánygyermek olyasvalamit jelent, amit gazdasági szempontból sem tudnak megengedni. Az egyetlen lánygyermek ugyanis idős korban nem a szüleiről, hanem az anyósáékról fog gondoskodni.

Emellett a földeken a kemény munkában sokkal jobban tud segíteni egy fiúgyermek. A házasulandó lány hozományát szintén a lány szülei fizetik, nem pedig annak a férfinak a szülei, aki elveszi a lányt.

Kínában ennek köszönhetően kezdett el terjedni azoknak az abortuszoknak a száma, melyek következtében a nőnemű gyermekeket elvetették. Az eredmény az lett, hogy jelenleg 100 kínai nőre több mint 120 kínai férfi jut. Emiatt több tízmillió kínai férfinek sosem lesz majd partnere, mivel egyetlen szabad kínai nő sem marad a számukra.

Kína számára már meghúzták a vészharangot. A négy évtizede tartó egy- és kétgyermekes politika gazdasági szempontból helyrehozhatatlan károkat okoz a kínaiak számára.

Az ENSZ előrejelzései szerint 2050-től Kínában mintegy 440 millió, 60 évnél idősebb ember fog élni. Ezenfelül az országban évente a produktív éveikben lévő polgárok száma négymillióval csökken.

A kiscsaládos kísérlet pszichológiai károkat is okozott a társadalomban. Egy, az idei évben készített felmérésből– amit 120 ezer adatközlővel készítettek – kiderült, hogy a kínaiaik 43%-a vagy nem akar gyereket, vagy csak egyet.

Aktuaity.sk/Körkép.sk

Nyitókép: St. Lucia Times


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »