Bírálatok össztüzébe került Boris Johnson volt brit külügyminiszter a dániai burkatörvénnyel kapcsolatos minapi kijelentései miatt. Párttársai közül van, aki a kizárását sürgeti a Konzervatív Pártból, és már Theresa May kormányfő is bocsánatkérésre szólította fel. A politikus azonban a környezetéből származó információk szerint kitart a véleménye mellett.
Boris Johnson a The Daily Telegraph című konzervatív napilap hétfői számában megjelent cikkében bírálta a Dániában a burkára és az arcot takaró más viseletekre vonatkozó dániai tilalmat, de egyúttal nevetségesnek nevezte, hogy „emberek postaládának öltözve” járnak az utcán. A burkát viselő nőket nemcsak postaládához, hanem bankrablókhoz is hasonlította.
Kijelentései jelentős belpolitikai vihart keltettek Nagy-Britanniában, és a kormányzó brit Konzervatív Párt elnöke, Damian Lewis után Theresa May kormányfő is bocsánatkérésre szólította fel a politikust. A miniszterelnök egyértelműen sértőnek nevezte Johnson szavait.
A Konzervatív Párton belüli muszlim fórum alapítója, Mohamed Sheikh, a törvényhozás felső kamarájának, a Lordok Házának a tagja a BBC szerdai tudósítása szerint úgy vélekedett, nem elég, hogy a miniszterelnök is bocsánatkérést javasolt, a Boris Johnsont ki kell zárni a soraikból.
Sayeeda Warsi, a Konzervatív Párt egy másik tagja a Lordok Házában és az első muszlim nő, aki kormánytag lett, a The Guardian című lapban szerdán megjelent írásában úgy vélekedett, hogy Boris Johnson kijelentései a gyűlölet-bűncselekmények számának növekedéséhez vezethetnek Nagy-Britanniában.
Jeremy Wright kulturális miniszter azt mondta, szükség van „robosztus” vitákra, hozzátette azonban: „Nem a barátainkkal beszélgetünk a kocsmában, közszereplők vagyunk, még inkább kötelességünk, hogy körültekintően” fogalmazzunk.
Eric Pickles, a Konzervatív Párt korábbi elnöke szerdai tudósítások szerint elmagyarázta: ha valaki hivatalosan is panaszt tesz a párt soraiból, vizsgálatot indít egy független bizottság. A politikus valószínűtlennek nevezte, hogy a volt külügyminiszter ebben az esetben megússza a büntetést. Véleménye szerint az általa használt „illiberális nyelvezettel” Boris Johnson a vita elfojtását kockáztatja.
A gyakran túlzónak ítélt megnyilvánulásairól ismert Johnson köreiből azonban olyan információk érkeztek, hogy a politikus nem fog bocsánatot kérni.
Boris Johnson júliusban mondott le a külügyminiszteri tisztségről, mert nem értett egyet Theresa May kormányfő elképzeléseivel a brit európai uniós tagság megszűnésének feltételrendszeréről és az EU-val kialakítandó jövőbeni szoros kapcsolatokról.
Kommentárok szerint lemondásával Johnson megerősítette vezető szerepét a Konzervatív Párt keményvonalas Brexit-táborának élén, sokan pedig Theresa May lehetséges utódaként tekintenek rá, ha nem hoznak eredményt a Brexit-tárgyalások. Egyesek a politikus dániai burkatilalommal kapcsolatos megnyilvánulását is annak tudják be, hogy Johnson növelni akarja népszerűségét a párt jobbszárnyán.
Európában például Franciaországban, Belgiumban is tilos az arcot takaró öltözet viselése nyilvános helyen, Nagy-Britanniában azonban, ahol becslések szerint hozzávetőleg hárommillió muszlim él, a fősodor egyetlen pártja sem támogat ilyen korlátozást.
(MTI)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »