A téli olimpia versenyszámainál is jóval nagyobb figyelmet kap az észak-koreai küldöttség fogadtatása Dél-Koreában, ahol megtörtént a „történelmi kézfogás” Mun Dzse In dél-koreai miniszterelnök és Kim Jo Dzsong, az észak-koreai diktátor húga között.
A külföldi sajtóban hatalmas figyelmet kapott Kim Dzsong Un húga, a sminkhasználatától a ruházatáig mindent kielemeztek, ám még ennél is nagyobb kérdéseket vetett fel a két Korea közeledésére tett első próbálkozások – amelyek méltán vívták ki az USA aggodalmát.
Mun Dzse In készséggel elfogadta az Jo Dzsong által átadott meghívást, ezen felül a hivatalos nyilatkozatok „szívélyes hangulatú” és „őszinte” tárgyalásokról számoltak be.
Egyre körülményesebb lesz fenyegetőzni1
A koreai félsziget feszültsége nem csak felszínes következményekkel jár. A Geopolitical Futures elemzője Joseph Saphiro szerint ez jelentősen korlátozhatja az Egyesült Államok bevethető eszközeit Phenjan ellen. Az észak-koreai rezsim ugyanis nem adja fel nukleáris programját, és nem adta jelét annak sem, hogy békülékenyebb hangnemet ütne meg Washingtonnal.
Saphiro még a téli olimpia előtt írt cikkében azt fejtegette, hogy az amerikai stratégia egyik sarkalatos pontja ép az észak-koreai nukleáris program elleni katonai csapással való fenyegetés – amit Dél-Korea már a kezdetektől ellenzett. Most, hogy politikai szinten elindult valamilyen enyhülés, az amerikai csapás lehetőségének fenntartása – még retorikai szinten is – veszélyezteti Washington és Szöul partnerségét.
Az amerikai hivatalos álláspont szerint „az USA és Dél-Korea továbbra is egyetért az Észak-Koreával szembeni politikában, tekintet nélkül a két Koreai közti kapcsolatok enyhülésére”. Azt is kijelentette, hogy továbbra is szükség van az Észak-Korea elleni szankciók bővítésére egészen addik, míg nem adja fel atomprogramját.
Körkép.sk
Nyitókép: euronews.com
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »