Irán megkezdte egy új, precíziós irányítású bombával felszerelt, pilóta nélküli taktikai légi jármű tömeggyártását.
Irán védelmi minisztériuma Amir Hatami védelmi miniszter, dandártábornok jelenlétében hétfőn mutatta be a „Qaem” precíziós irányítású bombával felszerelt „Mohajer 6” drónt, az Iszlám Forradalom 40. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen.
Hatami a riportereknek elmondta, hogy a „Mohajer 6” rendkívül széles skálájú működési tartományon belül képes megfigyelési, felderítési és harci küldetések végrehajtására, továbbá segíthet a fegyveres erők azonosításában és az előre meghatározott célpontok megsemmisítésében is.
Hozzátette, hogy a drón hosszú időn keresztül képes légi felderítéseket végezni, és nagy pontossággal eltalálni a célokat.
A miniszter megjegyezte, hogy az új iráni drón éjjel-nappal fog tudni híreket közölni az ellenőrző és parancsnoki központok felé, és rövid távú kifutópályákon is képes lesz fel- és leszállni.
Az elmúlt években Irán jelentős áttörést ért el a védelmi szektorban, és „önellátóvá” vált a katonai felszerelések és korszerű rendszerek sajátkezű gyártása által.
2016 decemberében az iráni hadsereg földi erői két saját tervezésű és gyártású drónt mutatták be Mohammad Rasoulallah IV (Mohammad, a Isten küldötte) fedőnév alatt a dél-kelet iráni katonai gyakorlatok utolsó napján.
A két légi jármű egyike egy harci drón, amely a „Oqab” (sas) fedőnevet kapta, és képes a levegő-felszíni rakéták szállítására.
A másik drónt, amely Shahin (Falcon) fedőnév alatt ismert, egy Shahid Mohsen Ghotaslou néven futó projekt során fejlesztették ki és gyártották le. Ez a drón felderítő küldetések segítségével képes információkat gyűjteni az ellenséges erők álláspontjairól és mozgásáról. A drón 24 órán keresztül üzemképes.
Továbbá, az Iszlám Forradalmi Gárda Hadtest (IRGC) 2016 októberében bemutatta a közelmúltban gyártott harci drónt „Saeqeh” (villámcsapás) néven.
Irán a drónok bevetésével katonai gyakorlatokat is végrehajtott, melyeknek célja az iráni fegyveres erők védelmi képességeinek felmérése, és nem utolsó sorban a modern katonai taktika és a legkorszerűbb harci felszerelések tesztelése volt.
Az Iszlám Köztársaság azt állítja, hogy katonai ereje nem veszélyeztet más országokat, kijelentve egyben, hogy védelmi doktrínája pusztán az elrettentésen alapul.
Orientalista.hu – Vivkamar (Press TV)
Forrás:orientalista.hu
Tovább a cikkre »