A Nagy-Britanniában élő románoknak „egyáltalán nem kellene aggódniuk” a brexit utáni sorsuk miatt, ugyanis „rendkívül értékes tagjai társadalmunknak” és „bolondok lennénk, ha visszaengednénk őket Romániába” – nyilatkozta kedden a román közszolgálati Agerpres hírügynökségnek adott exkluzív interjújában Boris Johnson.
A politikus az Agerpresnek úgy folytatta, az EU-ból való távozást követően az Egyesült Királyság nyitott marad „a tehetséges, ambíciós és elszánt” személyek számára, azonban saját kezűleg fogja ellenőrizni a bevándorlási rendszert. „London polgármestere voltam. Amikor Londonban jársz, rengeteg román üzletet látsz, olyan románokat, akik minden szakterületen dolgoznak. Szeretnénk itt tartani őket, szeretnénk, ha biztonságban éreznék magukat és védjük jogaikat” – nyilatkozta Johnson.
Ezt követően találkozott Teodor Meleşcanu román külügyminiszterrel, akivel a kétoldalú politikai–diplomáciai kapcsolatokról, a 2003-ban elindított startégiai partnerségről és a Nagy-Britanniában élő román közösség helyzetéről egyeztetett. Meleşcanu ismét hangot adott a kormány részéről tanúsított figyelemnek a Nagy-Britanniában élő román közösség iránt, amelynek sikerült kiválóan beilleszkednie a brit társadalomba.
A brit külügyminiszter Theresa May nem túl nagy hatású, múlt pénteki firenzei beszédét jött magyarázni Közép-Európába, ahol Prágában már tegnap járt. Ennek kapcsán meg is írtuk, hogy Boris Johnson kihagyta kis körútjából Magyarországot és Lengyelországot, ugyanakkor ellátogat Csehországba és Szlovákiába, valamint a nem V4-es Romániába. Cseh és román részről Zaorálek és Melescanu külügyminiszterek, szlovák részről pedig egyenesen Fico kormányfő és helyettese, Korcok a brit politikus tárgyalópartnerei.
http://mno.hu/
http://mno.hu/
Magyarázható lenne Johnson távolmaradása Budapestről és Varsóból azzal, hogy Philip Hammond brit pénzügyminiszter a közelmúltban járt a magyar fővárosban, ahol a visegrádi négyek képviselőivel tárgyalt. Azonban ezen ott voltak Prága és Pozsony küldöttei is, így inkább az tűnik valószínűnek, hogy a V4-ek nyugati szemmel nézett „rosszfiúi” miatt nem jött Johnson az említett városokba. Pedig Orbán Viktor kormánya korábban jó viszonyt ápolt a brit Konzervatív Párttal, amellyel uniós kérdésekben is vállt vállnak vetve küzdöttek Brüsszel ellen.
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Magyar Nemzetben jelenik meg. A megjelenés időpontja: 2017.09.27.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »