Egyre többen mondják az utóbbi időben, hogy tudják és látják, vagy ha nem is tudják, meg nem is látják, de érzik, hogy mi is történik körülöttünk valójában. Ha ön is érzett már ilyet, biztosan talál hasznos tippet az alábbiak között. Ha mégsem, valószínűleg a tippekkel van a baj.
1. Egyél tiramisut. Létezésünk tele van rejtélyekkel. Mi okozta Nagy Sándor halálát? Hová lett Hitler holtteste? A harmadik nagy rejtély, hogy ki gondolta, és miért, hogy érdemes létrehozni a tiramisu néven ismert képződményt. Majdnem cukrászati termékként említettük, aztán megszólalt egy hang, és elmondta, hogy a tiramisuban semmi nincs, amitől jó lehetne. Valószínűleg a jól hangzó neve miatt tartják a legtöbb helyen ezt a végtelenül unalmas süteményt. Tartotok tiramisut? Nem tartunk. Miért nem? Mert inkább megesszük. Annyira szeretitek? Nem is mondanám. Hát akkor? Nehéz kérdés. Talán, mert nem bírjuk nézni. Szóval, aki tiramisut eszik, számoljon vele, hogy elkezdik foglalkoztatni a létezés nagy kérdései.
2. Kaszáld le a füvet. Attól, hogy neked összeállt a kép, a füvet még le kell kaszálni, mondogatták évszázadokon keresztül a choktaw és chikasaw indiánok. Azóta persze sok bölény átszaladt a prérin, a mondás viszont ma is érvényes, még ha csak átvitt értelemben is. Attól még, hogy te nem szeretsz kaszálni, a fű nő. Attól még, hogy szerinted a pacal tört krumplival a legjobb, én gondolhatom úgy, hogy knédlivel. Attól még, hogy neked érzéseid vannak, nekem megy a buszom. Vegyük ezt is figyelembe, ha jót akarunk.
3. Technikai szünet. Elnézést kérünk, de a hármas pont most kimarad, mert javítják. Mi is meglepődtünk, de annyian olvasták az utóbbi időszakban a hármas pontot, és olyan vehemenciával, hogy elkopott a felülete, így használata már nem lenne biztonságos, úgyhogy a csere mellett döntöttünk. Nemsokára kész lesz az új, addig tessenek szívesek lenni a kettest vagy a négyest olvasgatni, azok is jók.
4. Olvass Csokonait. Aki nem szeret Csokonait olvasni, semmi keresnivalója a 21. században, tartja a régi görög bölcsesség. Újesztendei gondolatok című verse nem csak január elején tanulságos.
„Óh idő, te egy egész!
Nincsen neked sem kezdeted, se véged;
És csupán a véges ész
Szabdalt fel apró részeidre téged.”
Ami a vers lényegét illeti, nincs szó másról, mint az idő megfoghatatlanságára való rácsodálkozásról. Látszik az is, hogy Csokonai idejében még a tudás egyik jele volt, ha az ember felvállalta, hogy valamit nem tud, nem ért (pláne, ha még verset is írt róla). Ma meg nem az a fontos, hogy ki mit tud, hanem hogy kivel mit lehet elhitetni. Visszatérve az idézetre: ha Mihályunk igazat írt, akkor jóformán abban sem lehetünk biztosak, hogy minden kedden Vasárnap. Ez pedig alapjában rengetné meg inerciarendszerünket, úgyhogy ha verset elemzünk a mai világban, azt különös körültekintéssel tegyük.
5. Kereteztesd be. Ha úgy érzed, számodra tényleg összeállt a kép, és már változni sem fog, vidd el a képkeretezőhöz. Válassz neki egy aranyfényű, gyarmati hangulatot árasztó keretet, és akaszd a nappalid falára. „Jé, mi ez?” – kérdezik majd a vendégek, te pedig egy idő után csak annyit mondasz majd, hogy „hát… úgy kaptam”.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »