40 éve történt – A Belső Elhárítás /III/III/ akciója és információja.
NAPI OPERATÍV INFORMÁCIÓS JELENTÉS 1983. július 5.
BELSŐ ELLENSÉGES ELEMEK TEVÉKENYSÉGE
A Belső Elhárítás /III/III/ jelenti: 4./ A Dialógus békecsoport, mint azt f. hó l-én jelentettük – megszervezte a nyári táborba érkező külföld! vendégek fogadósát.Szerveink f. hó 4-én a Keleti pályaudvaron a külföldieket váró, Dialógus-feliratot és -jelvényt ábrázoló táblát tartó három fiatalt pályaudvari ellenőrzés keretében igazoltatták, adategyeztetés miatt visszatartották. Az ugyanebben az időben a Nyugati pályaudvaron megjelent mintegy húsz személlyel szemben – élükön a csoportosulás szervező egyéniségeivel – hasonló intézkedésre került sor,Mátrafüreden a sástói kempingben ugyancsak 4-én a békecsoportnak mintegy tíz tagja kért táborozási lehetőséget, kérésüket azonban helyhiány miatt elutasították. (A tábor területén több holland állampolgár tartózkodik; a Dialógussal való kapcsolatuk nem kimutatható.)
Az információ ellenőrzött.
Intézkedés: az operatív tervnek megfelelően.
EGYÉB ESEMÉNYEK, INFORMÁCIÓK
A Belső Elhárítás /III/III/ jelenti: 6./ CSURKA ISTVÁN író magánlevélben közölte az Írószövetség elnökével, hogy nem ért egyet a CSOÓRI SÁNDOR-ral szemben hozott hivatalos elmarasztaló döntésekkel, ezért lemond az elnökségben viselt funkciójáról és kilép az Írószövetségből.
Az információ forrása megbízható, ellenőrzött;
tartalma részben ellenőrzött.
Intézkedés: folytatják az ellenőrzést,
ÁBTL – 2.7.1. NOIJ Összefoglaló jelentések 132/4;6. 1983 július 5.
A Dialógus Békecsoportban – amely a NATO mellett a Varsói Szerződés rakétáinak leszerelését is követelte – a Belső Elhárítás jó pozíciókkal rendelkezett, az országos vezetők egyike is ügynök volt, és a helyi – budapesti, pécsi, szegedi, szombathelyi stb. – csoportok tagjai mellé is beépültek, ezért aztán minden lépésükről tudtak. Ezt a nyári nemzetközi táborozást is könnyedén megakadályozták. A Dialógus Békecsoport többségében gimnazista és egyetemista fiatalokból álló tagjai igen csak naivak voltak, amikor azt hitték, hogy féllegálisan működtethetnek egy civil szervezetet.
Csurka István kilépéséhez: Csoóri Sándor azért kapott büntetést, mert előszót írt Duray Miklós szlovákiai magyar író Kutyaszorítóban című, a felvidéki magyarok jogfosztásáról írott, és Püski Sándor által az Egyesült Államokban kiadott könyvéhez.
Hunhír.info, ÁBTL
Forrás:hunhir.info
Tovább a cikkre »