2026-tól az átlagbér legalább 60%-a lehet a minimálbér

2026-tól az átlagbér legalább 60%-a lehet a minimálbér

2026-tól a két évvel korábbi nemzetgazdasági átlagbér legalább 60%-a lehet a minimálbér, jelenleg az 57%-a – a változtatásokkal kapcsolatos törvénycsomag tervezetét pénteken jelentette be Erik Tomáš (Hlas-SD) munka-, szociális- és családügyi miniszter.

A munkaadói és munkavállalói szervezetek egyeztetésében nem lesznek változások. Mindig az adott év júliusáig kell megállapodásra jutniuk a minimálbérről, és erről tájékoztatni a minisztériumot. Ha nem jutnak dűlőre, az állam bevonásával folytatódik az immár háromoldalú egyeztetés, a határidő itt augusztus vége. „Ha addig sem születik megállapodás, akkor az új tervezet szerint automatikusan érvényes a 60%-os minimálbér” – tájékoztatott Tomáš.

Jelenleg 750 euró a minimálbér, jövőre körülbelül 816 euróra emelkedik. „Az új szabályok szerint 2026-ban 920 euróra ugrana, a kormányzati ciklus végére, 2027-re pedig megközelítené az 1000 eurót, várhatóan 969 euróra emelkedne” – ismertette a becsléseket Tomáš. Hozzátette, hogy a minimálbér nagyságához vannak kötve a hétvégi és az éjszakai munkavégzésért járó pótlékok, tehát ezek is emelkednek.

Hírdetés

A miniszter elmondta, az uniós normák nem szabnak meg konkrét minimálbért, az ajánlás az adott évi átlagbér 50 százaléka. „Ez nagyjából megfelel annak, amit mi javaslunk, tehát a két évvel korábbi átlagbér 60%-ának” – mondta, hozzátéve, hogy a minimálbér megállapítása a tagállami jogkörök közé tartozik.

„Törvénymódosítást tervezünk, hogy a kollektív szerződések még több munkavállalóra legyenek érvényesek” – tette hozzá. Ez azt jelentené, hogy ha egy ágazat meghatározó munkáltatói és munkavállalói szervezetei magasabb szintű kollektív szerződésben állapodnak meg, akkor az az összes ágazati munkavállalóra vonatkozni fog. Kivételt képzenének a 20 főnél kevesebb személyt foglalkoztató cégek, a két évnél rövidebb ideje működő, továbbá a felszámolás alatt levő cégek, vagy ahol az alkalmazottak több mint 10%-a súlyosan egészségkárosodott személy.

November végéig van idő ezeknek az uniós irányelveknek a szlovák jogrendbe történő átültetésére, és a szükséges törvénymódosítások elfogadása mellett a minisztériumnak az egyéb változásokra vonatkozó külön akciótervét is el kell készítenie.

(TASR/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »