200 évvel ezelőtt született a Zwack márkanév atyja

200 évvel ezelőtt született a Zwack márkanév atyja

200 évvel ezelőtt látta meg a napvilágot Zwack József szeszgyáros, a Zwack márkanév létrehozója. A legenda szerint 1790-ben dr. Zwack, a császári udvar orvosa, a Habsburg uralkodónak, II. Józsefnek emésztést elősegítő orvosságként egy korty Unicumot kínált, amelyre az uralkodó ekképp reagált: Dr. Zwack, das ist ein Unikum! – ezzel nevet is adva gyógynövényitalnak. Ötven esztendővel később, az orvos egyik leszármazottja, Zwack József 1840-ben megalapította a Zwack céget. A szakmában „Generálisnak” nevezett József  még jóval kilencvenedik születésnapja után is vezette a gyárat. Az Unicumnak, amely a Zwack család 1790-ből származó receptje alapján keszült, 1883. május 22-én védette le a nevét, a palackját és a címkéjét

Az Unicumot elejétől fogva gömbölyű palackban forgalmazták, címkéjén a  vörös kereszttel. 1922 után a kereszt színét  aranyra, a háttérét pedig pirosra változtatták.

1886-ban Zwack József fia, Lajos is társ lett édesapja cégében, ezért annak nevét Zwack J. és Társaira változtatták.

1892-re a régi gyártelep már kicsinek bizonyult,  ezért a Soroksári úton építettek egy új gyártelepet, amely mind a mai napig a Zwack cég otthona.

1895-ben a Zwack József és Tsai. cég megkapta a  Császári és Királyi Udvari Szállító címet, és több mint kétszázféle termékével Közép-Európa egyik legjelentősebb likőr- és szeszesital gyártója lett. Nemzetközileg is elismertek voltak, számos díjat elnyertek.

Zwack József életének 94. esztendejében, 1915-ben hunyt el, ám fia és unokái tovább folytatták a munkát. 1926-ra Lajos mindkét fia, János és Béla is csatlakozott a vállalat vezetéséhez, hozzájárulva a cég sikereihez. Béla a gyártástechnológiával és a termékfejlesztéssel foglalkozott, János  a marketing- és exporttevékenységet irányította.

A gazdasági világválság  jelentős veszteségeket hozott a társaságnak, ezért az izzólámpák és fénycsövek gyártásába kezdett. A II. világháború során a Zwack József alapította gyárat porig rombolták.

1945-ben ugyan hozzákezdtek újjáépítéséhez, ám mire sikerült teljesen visszaállítani a háború előtt állapotot, a gyárat 1948 őszén – kártalanítás nélkül – államosították.

Ezt követően Zwack János fiát, Pétert Olaszországba menekítette, hamarosan az Unicum receptjével a zsebében ő is elhagyta az országot, végül fiával találkozva az USA-ba távoztak.

Béla itthon maradt. Kezdetben munkásként dolgozott egykori gyárukban, ahol az Unicum gyártását felügyelte. Az eredeti receptet nem árulta el, hamis receptet adott át a hatalomnak. Az ötvenes évek közepén neki is sikerült feleségével együtt Olaszországba emigrálnia, ahol megkezdték az igazi Unicum gyártását.

Hírdetés

Zwack János az Egyesült Államokban tudomást szerzett arról, hogy Budapest Zwack név alatt továbbra is exportálja az USA-ba termékeit, ezért pert indított a vevő  amerikai cég és az akkori magyar állam ellen, hogy visszaszerezze a családi védjegyeket.

A hosszú jogi eljárásban ugyan sikerült győzelmet aratnia, ám a sikert már nem élvezhette ki, hiszen a két testvér, János és Béla, két hét különbséggel 1958-ban elhunytak.

Zwack Péter tovább dolgozott annak érdekében, hogy a Zwack név fennmaradjon az Amerikai Egyesült Államokban. Szerződést kötött a Jim Beam céggel, hogy  Zwack névvel gyártson és forgalmazzon gint, vodkát és slivovitzot.

1970-ben Péter visszatért Európába, hogy felügyelje a Zwack Unicum olaszországi  gyártását, majd a második házasságából született gyermekeivel, Sándorral és Izabellával 1988-ban  hazatért Magyarországra.

Az utolsók között hagytam el az országot, és az elsők között jöttem vissza

–mondta.

Partnerével, egy német likőrgyárossal együtt létrehozták a Peter Zwack und Consorten AG-t, és vegyes vállalatot alapítottak a  Budapesti Likőripari Vállalattal közösen.

1992-ben a Peter Zwack & Consorten AG visszavásárolta a teljes Budapesti Likőripari Vállalatot, és megalapította a Zwack Unicum Részvénytársaságot.

2004-ben Zwack Sándor és Zwack Izabella irányításával kifejlesztették az Unicum Nextet. 

Zwack Péter 2008-ban átadta a stafétabotot gyermekeinek. Sándor lett az Igazgatóság elnöke, lánya, Izabella pedig az Igazgatóság tagja, így a családi hagyomány immár a hatodik generációval folytatódik.

 

 


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »