180-300 euróval magasabb nyugdíj? A munkaügyi miniszter nagy változásokat jelentett be

180-300 euróval magasabb nyugdíj? A munkaügyi miniszter nagy változásokat jelentett be

Erik Tomáš munka-, szociális és családügyi miniszter (Hlas-SD) bemutatta a társadalombiztosítási törvény tervezett módosítását, melynek célja, hogy megszüntesse a hosszú távon fennálló hátrányos megkülönböztetést az olyan nyugdíjas anyák és apák esetében, akik gyermeket neveltek. A javaslat értelmében azok a szülők, akik gyermekvállalás miatt szüneteltették munkaviszonyukat, évi 180–200 eurós nyugdíjemelésre számíthatnak, míg a jövőbeni nyugdíjasok esetében ez az összeg akár a 300 eurót is elérheti.

A változtatás több mint félmillió nyugdíjast érinthet, akiknek újraszámolják a járandóságát. Tomáš szerint igazságtalan, hogy azok, akik gyermeket neveltek, alacsonyabb nyugdíjat kapnak, mint azok, akik teljes aktív életpályájukat gyermeknevelés nélkül töltötték el.

Új számítási módszer: mintha végig dolgoztak volna

Jelenleg a gyermekgondozási időszakra az állam a társadalombiztosítási járulékokat a nemzeti átlagkereset 60%-a alapján fizeti, ami alacsonyabb nyugdíjhoz vezet. Az új javaslat viszont a gyermek születése előtti és utáni keresetet veszi alapul, ezeket átlagolja, és ezzel az összeggel számol a gyermeket nevelési időszakra is – mintha az illető végig aktív kereső lett volna (más szavakkal, a gyermekvállalás miatt kieső időszakot nem számolják bele és így az nem is tudja lerontani a kereset átlagát – a szerk.).

A minisztérium célja ezzel az, hogy „a gyermeknevelési időszak ténye önmagában ne vezessen alacsonyabb nyugdíjhoz”. A változtatás az összes nyugdíjtípust érinti – így az öregségi, előrehozott és rokkantsági nyugdíjakat is.

Törvénybe foglalják az igazságosságot

Erik Tomáš szerint az Alkotmány is kimondja, hogy a gyermeknevelés nem lehet hátrány a nyugdíjak szempontjából, de ezt az elvet most először fordítják át konkrét törvényi garanciává. A szülői bónusz – az adóhozzájárulások révén történő juttatás – ugyanakkor továbbra is megmarad.

Szakmai támogatás és kritikák

A javaslatot pozitívan fogadta több szakértő és érdekképviseleti szervezet is. Michal Kotian, a Szlovákiai Nyugdíjasok Szövetségének elnöke szerint az anyák végre elismerést kapnak a társadalomtól, és jogosan számíthatnak akár visszamenőleges kifizetésre is.

Hírdetés

Ján Košč, a Szakszervezetek Konföderációjának közgazdasági elemzője úgy véli, ez az új rendszer sokkal igazságosabb, mint a korábban bevezetett szülői nyugdíj, mivel nem zár ki számos olyan anyát, aki ugyan gyermeket nevelt, de valamilyen okból nem felelt meg a korábbi feltételeknek. Emellett hangsúlyozta, hogy ma már egyre több férfi is vállal szülői feladatokat, így rájuk is ki kell terjeszteni a szabályokat.

A reformot támogatja Jozef Mihál, volt munkaügyi miniszter is, aki szerint a legnagyobb előnye, hogy a szülői időszakra is az aktív kereseti évek átlagával számolnak majd, így megszűnik az eddigi diszkrimináció. (Mihál az ellenzéki Demokrati tagja… – a szerk.)

Fékező tényezők és kockázatok

A törvény hatályba lépését 2026. január 1-jére tervezik, de a Szociális Biztosítónak négy évre lesz szüksége a technikai előkészületekhez. Így az újraszámolt nyugdíjak kifizetése reálisan akár 2030-ra is tolódhat, habár visszamenőlegesen 2026-tól járnak majd az emelt összegek. Ez viszont – mint arra Igor Matovič, a Hnutie Slovensko ellenzéki képviselője figyelmeztetett – azt is jelentheti, hogy sok idősebb nyugdíjas már nem éri meg az új számítást. Matovič ugyanakkor élesen bírálta a kormányt, szerinte ez csak látszatintézkedés, miután korábban épp ők csökkentették a nyugdíjakat.

Erik Tomáš visszautasította a vádakat, és emlékeztetett arra, hogy Matovič kormánya fagyasztotta be a minimálnyugdíjat és szüntette meg a 13. nyugdíjat.

Költségek és fedezet

A reform várható költségét 40–50 millió euróra becsülik. Ez Košč szerint növelheti a Szociális Biztosító kiadásait, különösen annak fényében, hogy már most is hiánnyal küzdenek, és a demográfiai trendek további nyomást helyeznek majd a rendszerre. Mint mondta, nemcsak a kiadásokat, hanem a bevételi oldalt is újra kell gondolni.

A minisztérium tervei szerint az alacsony jövedelmű vagy munkanélküli szülők számára egy „biztonsági hálót” vezetnek be, amely biztosítja, hogy senkinek se csökkenjen a nyugdíja az új szabályok miatt – ennek pontos formája azonban még nem ismert.

Körkép.sk, pravda.sk

Nyitókép forrása: canva


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »