2030-ra a kommunista Kínában a keresztények száma meghaladhatja az Egyesült Államokéban élőkét – közölte a Daily Telegraph.
Kínában több keresztény egyház is működik, de a legdinamikusabban terjeszkedő a Protestáns Egyház. Míg 1949-ben közel egymillió kínai vallotta magát protestánsnak, addig 2010-re a Pew Research American Center adatai szerint a közösség meghaladta az ötvennyolc milliót, ami több mint a brazil negyven milliós, vagy a dél-afrikai harminchat milliós protestáns közösség.
A szakértők szerint, ha ez a tendencia folytatódik, akkor
2030-ra Kína negyedmilliárd keresztény ember hazája lehet.
Ekkora keresztény közösséggel az élre törhet a raglistán és megelőzheti Mexikót, Brazíliát és az Egyesült Államokat.
Kínában a keresztények lélekszáma 1976-ban kezdett el rohamosan növekedni, miután meghalt Mao Ce-tung kínai elnök és az ország elkezdett nyitni a nyugat felé.
A legkorábbi, keresztényekkel kapcsolatos említést egy sztélére jegyezték fel, ami arról tudósít, hogy egy Alopen névre hallgató asszír nesztoriánus missziós térítő érkezett Kínába. Alopent 635-ben fogadta Taj-cung kínai császár, miután a selyemúton haladva ért Kínába. A császár intézkedett és lefordíttatta a hozott írásokat, és 638-ban az első kínai keresztény templomot is felépítette, huszonegy perzsa papot rendelve oda.
700 körül Addam, a híres asszír misszionárius is térített Kínában. A VIII. század végére az asszír, káld és a szír ortodox egyházaknak több száz temploma volt a Távol-Keleten. 845-ben azonban politikai és gazdasági zavarban Vu-cung császár a buddhizmussal együtt betiltotta kereszténységet. Egy 986-ban íródott keleti egyházi irat arról számolt be, hogy csupán egyetlen keresztény templom maradt egész Kínában.
Forrás: Linga.org, Daily Telegraph
Forrás:orientalista.hu
Tovább a cikkre »