A sót gyógyításra is használták. A zsidók a fertőzések elkerülése végett sóval kenték be az újszülöttet, a középkori Európában pedig mérgezések és veszettség ellen is alkalmazták.
1. A világ legrégebbi ismert sóbányája – az azerbajdzsáni Araksz folyó völgyében található Duzdagi környékén – már a Kr. e. 5. évezred második felében megkezdte működését.
2. Az egyiptomiak már az Óbirodalom időszakában, a Kr. e. 3. évezredben is használták tartósításra a sót, amely a hűtőszekrény megjelenéséig a legfontosabb tartósítószer volt.
3. Az ókorban a közel-keleti népek körében gyakori volt a legyőzöttek földig rombolt városainak sóval való behintése, amellyel jelképesen megátkozták a település újbóli benépesítésére tett kísérleteket.
4. A só az ókori Kínában is kulcsfontosságú szerepet játszott. A Tang-dinasztia reformjainak köszönhetően a 8. század végén már az állami bevételek több mint fele a sóadóból származott. Kínában a megengedettnél jóval nagyobb sómennyiség elfogyasztása hosszú évszázadokon keresztül a rituális öngyilkosság egyik módja volt.
5. A sót gyógyításra is használták. A zsidók a fertőzések elkerülése végett sóval kenték be az újszülöttet, a középkori Európában pedig mérgezések és veszettség ellen is alkalmazták.
6. Az ókorban és a középkorban számos város gazdagodott meg sókereskedelemből: a só többek között a középkori Velence felemelkedésében is óriási szerepet játszott.
7. Franciaország egyik leggyűlöltebb adóneme az 1286-ban bevezetett sóadó, a gabelle volt. Bár 1790-ben eltörölték, Napóleon újra bevezette, és csak 1945-ben törölték el végleg az adónemek sorából.
8. A sónak az európai népi hitvilágban is fontos szerep jutott. Többek között Finnországban és Baszkföldön is sóval védekeztek a boszorkányokkal és a démonokkal szemben.
9. A közép-és kora újkorban az előkelő rétegek összejövetelein a sótartóhoz képest elfoglalt pozíció a társadalmi státusz jelzésére szolgált.
10. Az 1930-ban a brit sómonopólium ellen Mahatma Gandhi által szervezett sómenet az indiai függetlenségi törekvések és az erőszakmentes mozgalom egyik mérföldköve volt.
Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »