1. A kínai bevándorlók érkezése Észak-Amerikába 1848-ban, a kaliforniai aranyláz idején gyorsult fel. A gazdagság vágya számos telepest vonzott a Távol-Keletről is.
2. 1855-re az aranyláz lecsengett. Az állás nélkül maradó kínai aranyásók kénytelenek voltak szakmát váltani. Sokan bolttulajdonosként vagy napszámosként próbáltak megélni, az utóbbiak rendkívül alacsony munkabérért dolgoztak a farmokon.
3. San Francisco volt a kínai bevándorlók első központja, a helyi kínai negyed már 1848-ban megnyílt.
4. A kínai migránsokat faji szempontból alárendelteknek tekintették, főként magukkal hozott egzotikus kultúrájuknak (konyha, öltözködés, vallás) köszönhetően, amellyel nagymértékben kilógtak a fehér többség közül.
5. A kínai férfiak frizurája, valamint életstílusa sok amerikai számára teljességgel elfogadhatatlan volt. Hosszú hajuk egyetlen fonatban omlott a hátukra.
6. Ráadásul a botrányt keltő frizurájuk mellé még rendkívül sok ópiumot is szívtak, és megszokott volt köztük az agglegény élet.
7. Az 1863 és 1869 között elkészült, a két óceánpartot összekötő transzkontinentális vasútvonal építésénél több mint 11 ezer kínai bevándorló segédkezett.
8. Az 1882-ben hatályba lépő, a kínaiak kirekesztéséről szóló törvény szinte minden kínai betelepülését megtiltotta, így a kínaiak lettek az Egyesült Államok történetének első illegális bevándorlói.
9. Az 1911-ben közzétett Dillingham-bizottság jelentése szerint a szakképzetlen, oktatásban nem részesülő (Kínából, Ázsia más részeiből, valamint Dél- és Kelet-Európából érkező) bevándorlók jelentős fenyegetést jelentenek az amerikai kultúrára, ugyanis integrációjukat lehetetlennek tartották.
10. Mindezen gátak ellenére az Egyesült Államokbeli kínai lakosság az 1850-es évekbeli négyezerről 2010-re több mint 3,7 millióra nőtt.
Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »