Ne rontsa el az ünnepeket

karácsony baleset

Tudja, mit kell tenni, ha baleset vagy egyéb egészségi probléma éri? Összeállításunkat dr. Lucia Mesárošovának, a pozsonyi egészségügyi mentőszolgálat munkatársának tanácsai alapján készítettük. Nem árt tudni, mikor mi ajánlott.

Halcsont a torokban

Ha megakad a szálka a torokban, segíthet egy darab száraz kenyér vagy főtt krumpli, ami továbbítja a szálkát a gyomorba, ahol a gyomorsav hatástalanítja. Ha nem szűnik meg a torokkaparás, feltétlenül orvoshoz kell menni. Rosszabb az, ha valamilyen tárgy elakad a légutakban, és átjárhatatlanná válnak – az ember fulladozni kezd. Ilyenkor segít, ha ötször megütjük a lapockák közötti részt vagy a Heimlich fogást alkalmazzuk (két kezünkkel hátulról fogjuk meg az embert, ököllel ötször erősen felfelé nyomjuk meg a hasát), s a tüdőben maradt levegő kinyomja a légutakból a bent rekedt tárgyat. Ha nem sikerül az elsősegély, hívja a mentőszolgálatot, és hajtsa végre az utasításait. Ha a sérült nem ad életjelt, kezdje meg az élesztést.

Gyomorrontás ellen

Ha túl sokat ettünk, rosszullét, felfúvódás, gyomorfájás, hányinger jelentkezhet. Ilyenkor azonnal diétázni kell, ideális a cukormentes fekete tea és a száraz kenyér. A következő napokban kerüljük a zsírban sült ételeket, a diót, a nyers zöldséget, a gyümölcsöt és az alkoholt.

Alkoholmérgezés

Legjobb inkább megelőzni, vagyis nem inni alkoholt, esetleg mértékkel. Szem előtt kell tartani, hogy a súlyos, akár egyszeri alkoholmérgezés is végződhet halállal. Ha a részeg ember aluszékony, nem tud összpontosítani, fektesse az oldalára, hogy ha hány, ne fulladjon meg a hányadéktól. Ha nem tér magához és légzési nehézségei vannak, sürgősen hívja a mentőket. A kisebb alkoholmérgezésből alvással, folyadékpótlással, hideg és langyos vizes zuhannyal, friss levegőn való tartózkodással ki lehet lábalni.

Égési sérülések

Ha tűz van, a sérültet biztonságba kell helyezni. Ha a ruhája ég, fektesse a földre, és nem gyúlékony anyaggal próbálja eloltani a tüzet. Figyelem: A bőrre tapadt ruhát soha nem távolítsa el. A megégett bőrt legalább 10-20 percig tartsa hideg folyó víz alatt. Fedje le steril kötszerrel, majd tiszta szövettel. Az égési sérülésre ne tegyen se krémet, se vajat, tojást vagy mustárt...

Érdekes

Ami a legfontosabb

1. Csend – megnyugtatja a sérültet.

2. Meleg – megakadályozza a hőpárolgást – akár saját öltözetét tegye a sérültre.

3. Folyadék – nedvesítse meg a száját.

4. Fájdalomcsillapítás – ha a mozdulatlanság enyhíti a fájdalmat, feleslegesen ne mozgassa és öltöztesse a sérültet.

5. Szállítás – hívja a mentőszolgálatot, ne próbálja egyedül szállítani a sérültet.

Lehűlés

Mindig veszélyes befagyott tó jegére lépni, főleg enyhüléskor. Nagy a veszélye, hogy beszakad a jég és a vízáramlat a jég alá húzza az embert. Ha nem jut ki időben, a vérkeringés gyorsan leállhat és megfulladhat. Mentéskor senki ne kockáztasson. Gondoljon saját biztonságára, hogy nehogy a jég alá kerüljön. Azonnal hívja a 112-es vagy a 150-es és a 155-ös telefonszámot.

Ha nem lélegzik...

Ha felnőttről van szó, hívja a 155-ös telefonszámot, de ha gyerekről, először próbálja újraéleszteni. Gondoljon a légutak átjárhatóságára, és a fejét enyhén hajtsa hátra. Kezdje meg az élesztést. A mellkas közepét 5 cm mélyre kezdje nyomni. 30 nyomás után kétszer fújjon levegőt a szájába. Addig ismételje, amíg nem érkezik meg a segítség vagy nem kezd el lélegezni. Ha a sérültet nem ismeri, nem kell szájból szájba lélegeznie, elég ha nyomkodja a mellkasát. Az eljárás gyerekeknél is ugyanez, csak az elején 5 belégzést kell végezni.

Fagyások

Elég otthon hagyni a kesztyűt, ha síelni megyünk, s máris megvan a baj. Leggyakrabban az ujjak, az orr vagy az arc fagy meg. A fagyott rész halványabb, viaszszínű, érzéketlen, később szúró fájdalom jelentkezhet. Az elsősegélyt a fokozatos melegítés jelenti, tilos hóval dörzsölni a sérült bőrt, vagy levegővel melegíteni. Ne dohányozzon, mert a nikotin szűkíti az ereket, és romlik a vérkeringés. Segít a meleg vagy a langyos pakolás. Ha hólyagok jelennek meg a bőrön, forduljon orvoshoz. Érdekes, hogy az ember akkor hajlamos a fagyásra, amikor éhes.

Balesetek

Ha valaki megcsúszik a jeges járdán, gyakran szenved felső vagy alsó végtagtörést, kificamodik a bokája, vagy fejsérülést szenved. Ha krónikus betegről vagy idős emberről van szó, az esés halálos is lehet. A megelőzés nagyon fontos: a stabil, megfelelő cipő, a fejfedő, a vastag kabát mind tompítja az esést. Igyekezzen mindig a fenekére vagy a hátára esni. Védje a fejét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?