Defektnél: javítókészlet, manókerék vagy pótkerék?

Defektnél: javítókészlet, manókerék vagy pótkerék?

Amíg nincs baj, addig nincs baj: bár közhely, de érdemes mégis komolyan venni és belegondolni abba, hogy mitévők legyünk, ha defektet kapunk. Bármikor bárkivel megeshet, gondoljunk csak bele, hogy milyen kellemetlenséggel jár, ha nem vagyunk rá felkészülve.

Hosszabb, külföldi út esetén főként, de egy átlagos használat esetén is érdemes elgondolkodni a lehetséges megoldásokon – ajánlja a Győri Új Szó autós szakértője.

Sok autóhoz, így a Suzuki Vitarához és SX4 S-Crosshoz alapfelszereltségként defektjavító készlet jár, ami egy flakon tömítő anyagból és egy szivargyújtóról működtethető elektromos pumpából áll. Defekt esetén a tömítőanyagot a flakonon vagy pumpán lévő utasítás szerint az elektromos pumpával a gumi szelepén keresztül a gumiba kell fújni. Hátránya, hogy csak elenyésző, néhány milliméteres sérülések esetén jelent vészmegoldást a következő gumiszervizig. Egyetlen előnye, hogy kevés helyet foglal és nem kell magunkkal cipelni egy 10 kilogrammos pótkereket.

Valamivel jobb megoldás a mankókerék, amely kevesebb helyet foglal a csomagtartóban, mint egy teljes értékű pótkerék. A Vitarák csomagtartójának alsó rekesze alatt kialakított mélyedésben tökéletesen elfér. Használatáról érdemes tudni, hogy amennyiben az egyik első kereket kell helyettesíteni, célszerű először egy ép hátsó kereket előre szerelni, a mankókereket pedig hátra. Erre azért van szükség, hogy a differenciálművet meg tudjuk óvni az eltérő kerékméret okozta károsodásoktól. A mankókerék csak korlátozott sebességgel használható, a használata miatt a sebességmérő hibás értékeket mutathat, az ABS kisebb hatásfokkal működik, a fékút megnövekszik, ezért célszerű egyenesen az első gumiszervizbe hajtani vele.

A csomagtartó alatt kialakított mélyedésbe egy teljes értékű pótkerék is elhelyezhető, ebben az esetben azonban búcsút kell inteni a csomagtartó alsó rekeszétől, és csak felső állásban tudjuk elhelyezni a csomagtartó polcot. Amennyiben külön felni és tárcsakészletet használunk a nyári és a téli szezonban, az éppen használaton kívül lévő garnitúrából nyugodtan használhatunk egy kereket.

Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy az alapfelszereltséghez nem jár sem emelő, sem pedig pótkerék rögzítő csavar, ezekre azonban szükség lehet, ha mankókereket, vagy pótkereket szeretnénk használni.

A teljes cikk elolvasható a crossover.hu oldalon.

Érdekes

TIPP 1:

Amennyiben a defektjavító mellett döntünk, érdemes időnként ellenőrizni a folyadékot, mert a gyártástól számított körülbelül 4 év a lejárati ideje.

Érdekes

TIPP 2:

Az elektromos pumpa kiválóan alkalmas az autó kerekeinek felfújására is, jó ha ott van az autóban, de kerékpár, babakocsi, vagy akár gumimatrac felfújására is használhatjuk.

Érdekes

TIPP 3:

A mankókerékben ajánlott nyomás 4-4.2 bar.

Érdekes

TIPP 4:

Az elektromos pumpa nem csak az elöl található szivargyújtóról működtethető, hanem a csomagtartó oldalában, a belső világítás mellett található hátsó csatlakozóról is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?