Vízfesték és répatorta a templomra néző konyhában

Hogyan adhatjuk át a gyerekeknek a húsvéti hagyományokat, valamint a kereszthalál és feltámadás üzenetét egyszerre? Erre kerestük a választ a gyömrői Osztrogonácz családnál, ahol a nagyhétre készülve tojást díszítettek. Osztrogonáczné Bernáth Dórával, a Gyömrői Református Egyházközség presbiterével, Osztrogonácz Andorral és két kislányukkal beszélgettünk a családi szokásokról és arról, hogyan készülnek az ünnepre.

Osztrogonáczné Bernáth Dóra Andor Hurta 2025 húsvét

Fotó: Hurta Hajnalka

Tavaszi napsütésben, csendes, hétvégi hangulat tölti be Gyömrő családi házas övezetét. Az Osztrogonácz család répatortát süt és húsvétra készülve tojást díszít. Osztrogonáczné Bernáth Dóra és Osztrogonácz Andor a kilencéves Zorával és a hároméves Zdenkával a nagymama egykori házában él, amit az elmúlt időszakban szépen felújítottak. A tágas konyhában, amely egyben étkező is, fehér terítővel terített asztalon sorakoznak a fehér – az igazira megszólalásig hasonlító – műanyag tojások, amelyek a hároméves Zdenka kezecskéiben is könnyen megmaradnak. Miközben szinte észrevétlenül tűnnek el a húsvéti hagyományok a városban élő emberek életéből, Dóra és Andor igyekeznek egy-egy emléket a gyerekkorukból az ünnepbe becsempészni. Ugyanígy hitük átadását, amit a lányok születésétől kezdve a családi mindennapok részévé tettek. – Szeretünk kézműves dolgokat készíteni, igyekszünk új technikákat megismertetni a lányokkal: öntöttünk már gipszből tojást, és azt festettük ki, most pedig a festés mellett dekupázs eljárással díszítünk tojásokat – meséli az anyuka. Mindkét gyermek református intézménybe jár, a szülők szerint ez sokat segít abban, hogy otthon már csak el kelljen mélyíteni a Bibliáról tanultakat. – Zdenka már az óvodában szívja magába Jézus történetét a virágvasárnappal kezdve a feltámadásig, Zora az iskolai hittanórákon és a gyermek-istentiszteleten hall sokat az ünnepről – teszi hozzá.

Osztrogonácz Zora 2025 Hurta húsvét

Zora a locsolóknak is fest tojásokat

Fotó: Hurta Hajnalka

Zora filctollal sormintát rajzol a tojásra, azt mondja báránykás, szivárványos vagy csibés matricát szeretne majd rárakni. A locsolóknak készíti őket. Gyömrőn hagyományosan a város is készül a húsvéthétfői locsolkodásra, az Osztrogonácz család azonban olyankor inkább a batyus reggelit választja gyülekezeti közösségükben, majd kirándulni mennek. Az ünnepre való felkészülés nem csak a kézműveskedés jegyében telik. Dóra tartja a böjtöt, de mivel a hús egyébként sem kifejezetten a mindennapi étkezésük része, minden évben új formáját választja a negyvennapos készülésnek. Idén például szeretett tevékenységét, az olvasás idejét ajánlotta fel az Úrnak. Így amikor Budapestről, a munkahelyéről vonattal utazik haza, Gyömrőre, csak bibliai témájú könyveket olvas, ilyen módon kötve Istenhez az idejét. – Adventben kicsit talán könnyebb ráhangolódni az ünnepre, de húsvét előtt is fontosnak tartom, hogy találjuk meg azokat a pillanatokat, amikor elcsendesedhetünk. Ilyenkor lehetőségünk van a bűnbánatra, átgondolhatjuk, hogy a hétköznapjainkban mik azok a – nem feltétlenül hatalmas – bűnök, amelyek eltávolítanak Istentől. Ezeket rendbe lehet rakni a böjti időszakban magunkban – hangsúlyozza az édesanya.

Osztrogonácz Zdenka 2025 Hurta húsvét

Osztrogonáczné Bernáth Dóra szerint sokkal nehezebb lenne megélni a húsvét lelkiségét gyülekezet nélkül

Fotó: Hurta Hajnalka

Húsvétvasárnap náluk is van fészekrakás, a kertben, tojáskeresés és kisebb ajándékok is, de nem ezekre helyezik a hangsúlyt. Az ünnepi készülésben fontos szerep jut a gyömrői református gyülekezetnek, ahol Dóra nyolcadik éve presbiter. Sok fiatal család része a közösségnek, a hitüket vidám, életteli környezetben élhetik meg. Olyan különleges alkalmakat is tartanak, mint például a nagycsütörtöki úrvacsora. Ilyenkor tizenkét fős asztalokat terítenek meg a templomban, és együtt, csendesen áldoznak Krisztus előtt. Idén pedig Igével vezetett páskavacsorát terveznek és bibliai ételeket fogyasztanak el az utolsó vacsora rendjében. Nagypénteken mindig hangverseny segíti a lelki készülődést, vasárnap hagyományos úrvacsorai istentisztelet, hétfőn pedig gyülekezeti batyusreggeli, ahová mindenki elviszi magával az otthon megkezdett sonkát, tojást és más finomságokat. – Biztos vagyok benne, hogy sokkal nehezebb lenne megélni a húsvét lelkiségét gyülekezet nélkül, vagy ha nem venne minket ennyire körbe az egyház – összegzi az édesanya.

Osztrogonácz Zdenka 2025 Hurta húsvét

Zdenka nyuszit ragaszt a tojásra

Fotó: Hurta Hajnalka

Az Osztrogonácz családnak az igazi kikapcsolódást ezek az együtt, otthon töltött hétvégét jelentik – veszi át a szót Andor, aki az ország másik feléből, Kunbajáról származik. Sokat utaznak arrafelé a rokonokhoz, ezért is szeretik, ha hétvégén pihenhetnek. Az édesapa még emlékszik saját gyerekkorából, hogy a család férfitagjai és a kisfiúk együtt felkerekedtek és meglocsolták a falu lányait. – A nagyobbak szódásüveggel mentek, a kisebbek kölnivel, parfümmel, kinek mi jutott. Gyűjtöttük a csokitojást, az ötven- és a húszforintost, és fontos szabály volt, hogy csak délig lehetett locsolkodni – meséli a családfő.

Osztrogonácz Zdenka 2025 Hurta húsvét

Fotó: Hurta Hajnalka

A feleség is szívesen gondol vissza gyömrői lánykorára. Mostani házuktól pár percre laktak, és mivel a családi házuk egykor a nagymamája otthona volt, gyakran járt át hozzá. Dicsőítő énekeket énekeltek, és sokat beszélgettek Istenről. Később pedig a konyha ablakából látható református templomban igazi közösségre talált azon elhatározásához, hogy Isten országát építse. – A nagymamám mindig is példa volt a hitemben, szerettem volna az Istent és a közösséget szolgálni – válaszolja arra a kérdésre, miért vállalta a presbiteri tisztséget. Már ezt megelőzően is sokat tett-vett a gyülekezetben, segített a hittantáborok szervezésében, tartott gyermek-istentiszteletet, kórustag is volt.

Húsvéti festett tojások Hurta 2025

Fotó: Hurta Hajnalka

Mint sok gyömrői református családnak, az ő életüknek is egyfajta keretet ad a gyülekezeti lét, igyekeznek otthon mesék formájában átadni a bibliai történeteket a lányoknak, és válaszolnak kérdéseikre az esti elcsendesedéskor. Reggel nincs idejük közösen imádkozni, Andor korán reggel indul dolgozni, de az elalvás előtti órákban igyekeznek egymásra figyelni és megbeszélni az élményeket. Adventkor Dóra cetlikre neveket írt fel a gyülekezetből vagy az ismerősi körből, minden este húztak, és értük imádkoztak, róluk beszélgettek. – Nálunk is nagy a rohanás a hétköznapokban, de a békesség, a megnyugvás és az Istenhez kapcsolódás kiegyensúlyozza az életünket – jegyzi meg az édesanya.

Osztrogonáczné Bernáth Dóra Andor Hurta 2025 húsvét

Az édesanya szerint az Istenhez kapcsolódás kiegyensúlyozza az életüket

Fotó: Hurta Hajnalka

A húsvéti asztalra főtt sonka és tojás kerül minden évben. A kalács – akárcsak karácsonykor a bejgli – és a répatorta is elmaradhatatlan, együtt készítik, mert a lányok nagyon szeretnek a konyhában segédkezni. – Az örök élet reménysége, ami a krisztusi feltámadás ígérete, erőt ad az embernek ebben a világban – összegzi a számára legfontosabb húsvéti üzenetet az édesanya.

Osztrogonácz Zora és Zdenka 2025 húsvét Hurta

Fotó: Hurta Hajnalka

Elkészültek a tojások, már csak meg kell száradniuk a családfő által fabrikált, fakanálra csatolt tojástartóban, és hamarosan be is kerülnek a zöld papírfűvel díszített kosárkába. Jöhet a mascarponés répatorta, amiből nekünk is csomagol Dóra.