Tapssal adták át a szabadtéri színészmúzeumot Komáromban

Tapssal adták át a szabadtéri színészmúzeumot Komáromban

A színházhoz közeli Széna térre huszonkét elhunyt színművész fotója került ki ma délután a Magyar Területi Színház megalakulásának évfordulója alkalmából. A megvilágított oszlopokon elhelyezett vízálló táblák és az ezekhez tervezett, hangulatos sétány méltó emléket állít a szlovákiai magyar hivatalos színjátszás első generációjához tartozó művészeknek.

A színészmúzeumot annak ötletadójáról, Tarics Lőrinc Margit Színészmúzeumnak nevezték el.

A komáromi Jókai Színház örökös tagja, a Literárny fond életműdíjasa, a Szlovák Köztársaság ezüstplakettjének tulajdonosa, Pro Cultura Hungarica díjas Tarics Lőrincz Margit az ünnepélyes átadón elmondta, negyven éve küzd azért, hogy méltó emlékhelye legyen legendás színészkollégáinak.

Tarics Lőrincz Margit (Fotó: Szalai Erika/Felvidék.ma)

Hírdetés

„Ezek az emberek a leglehetetlenebb körülmények között is helytálltak”
– fogalmazott az ötvenes évek elején megalakuló csehszlovákiai magyar színjátszás alapítóiról, hozzátéve, nekik köszönhető, hogy ma van még magyar színjátszás az országban és működik az alapításának hetvenedik évfordulóját jövőre ünneplő Komáromi Jókai Színház. „Én voltam az alapítók legfiatalabb tagja, ezért érzem úgy, hogy nekem kötelességem emléküket megőrizni az utókornak” – jegyezte meg.

A színművésznő kezdeményezésére, Szabó Csilla és Koczkás Andrea ügyvéd kitartó munkájának, valamint a Kultminor pályázatának, Komárom önkormányzatának és más támogatóknak köszönhetően létesült színészmúzeum a tervek szerint további, a közelmúltban elhunyt, illetve tragikusan fiatalon elhunyt színészkollégák képeivel bővül majd. A művésznő megható beszédét követően a megjelentek – köztük az elhunyt művészek családtagjai, barátai, tisztelői – tapssal köszönték meg a színészmúzeum létrehozását.

Az ünnepélyes átadón Gál Tamás, a Komáromi Jókai Színház direktora Tóth László József Attila-díjas költő A színész című versét szavalta el. A költő a Komáromi Jókai Színház elődjeként működő Magyar Területi Színház dramaturgja volt. Szabó Viktor, a színház társulatának tagja József Attila A számokról című költeményét adta elő, köszöntőt mondott Keszegh Béla polgármester, végül Dráfi Mátyás, a színház örökös tagja Petőfi Sándor Színészdal című versét szavalta el.

Szalai Erika/Felvidék.ma


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »