Nem számít orosz-ukrán háborúra a Fitch

Megerősítette Oroszország hosszú futamú szuverén devizaadósság-kötelezettségeinek "BBB" szintű, befektetési ajánlású besorolását a Fitch Ratings. Az osztályzat kilátása változatlanul stabil.

A nemzetközi hitelminősítő a péntek éjjel Londonban bejelentett döntés indoklásában kiemelte: nem számol azzal, hogy az orosz-ukrán feszültség háborúvá fajul, bár megítélése szerint továbbra is magas az Oroszország elleni újabb nemzetközi szankciók kockázata.

A Fitch Ratings elemzése szerint Oroszország "BBB" szintű – Magyarországéval megegyező – államadós-besorolását a rendkívül erőteljes külső orosz pénzügyi mérleghelyzet támasztja alá, és az a tény, hogy Oroszország államadóssága legalacsonyabb a "BBB" szuverén besorolású kategórián belül.

Mindehhez megfelelő makrogazdasági szakpolitikai keretrendszer, hiteles monetáris politika, rugalmas árfolyamrendszer és prudens anticiklikus költségvetési politika társul.

E kedvező tényezőkkel szemben áll ugyanakkor a geopolitikai kockázat, az orosz gazdaság alacsony növekedési potenciálja és erős nyersanyagpiaci függése – áll a Fitch elemzésében.

A hitelminősítő becslése szerint Oroszország nettó külső hitelezői pozíciója 2019 vége óta 11 százalékponttal a hazai össztermék (GDP) 48 százalékára javult.

A Fitch összehasonlításként kiemeli, hogy az általa "BBB" szuverén besorolással nyilvántartott gazdaságok GDP-arányos nettó külső hitelezői pozíciójának mediánja mínusz 0,2 százalék.

A cég szerint Oroszország külső pozícióját az olajárak emelkedése is erősítette.

A hitelminősítő előrejelzése azt valószínűsíti, hogy az orosz folyómérleg-egyenleg GDP-arányos többlete az idén 5,4 százalékponttal 7,8 százalékra – 15 éve nem mért szintre – emelkedik, és a hivatalos orosz devizatartalék értéke 50 milliárd dollárral 646 milliárd dollárra nő.

Hírdetés

A Fitch Ratings számításai szerint ez 17,4 havi folyó külső fizetési kötelezettség fedezetére elegendő.

A hazai össztermékhez mért bruttó orosz államadósság-ráta a hitelminősítő várakozása szerint az idén valamivel 20 százalék felett lesz, és a 2023 végéig tejredő időszakban 18,5 százalékra csökken, vagyis jelentősen elmarad a Fitch "BBB" besorolási kategóriájában szereplő többi gazdaság államadósság-rátájának 54 százalékos mediánjától.

A Fitch Ratings prognózisa 2021-re 4,4 százalékos orosz GDP-növekedést valószínűsít. Ennek fő hajóereje a cég szerint a hazai fogyasztás élénkülése lesz.

A hitelminősítő várakozása szerint az orosz hazai össztermék növekedési üteme 2022-ben 2,6 százalékra lassul, elsősorban a bázishatások és a valószínűsíthető mérsékelt szakpolitikai szigorítás miatt.

A Fitch elemzése szerint az ukrán határ közelében tapasztalt növekvő orosz katonai jelenlét jelzi a geopolitikai és a szankciós kockázatokat.

A cég szerint továbbra sem egyértelmű ugyanakkor, hogy milyen stratégiai számítások állhatnának az Ukrajna elleni esetleges orosz katonai invázió mögött, így a Fitch Ratings alapeseti előrejelzési forgatókönyve változatlanul az, hogy a jelenlegi helyzet nem eszkalálódik nyílt háborúvá Oroszország és Ukrajna között.

A Moszkva ellen áprilisban érvényesített amerikai szankciók – amelyek megtiltották az amerikai intézményi befektetőknek rubelben denominált orosz államadósság vásárlását az elsődleges forgalmazói piacon – korlátozott hatást gyakoroltak, részben azért, mert ezen a piacon egyébként is csekély a külföldi jelenlét.

A Fitch Ratings magasnak tartja a további szankciók kockázatát, a cég szerint azonban nem tartozik a legvalószínűbb forgatókönyvek közé egy olyan széleskörű szankciócsomag, amely az orosz energiaipari szektorra is kiterjedne, vagy megakadályozná az orosz bankokat dollártranzakciók lebonyolításában.

A hitelminősítő nem számol olyan szankciókkal sem, amelyek lehetetlenné tennék a fennálló orosz szuverén kötelezettségek adósságszolgálatának teljesítését.

(MTI)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »