Mitől hullik a hajunk?

Belső és külső hatások, testi és lelki folyamatok egyaránt okozhatják, hogy dús és egészséges hajkoronánk (szinte) egyik pillanatról a másikra megritkul. A megfelelő kezelést természetesen a hajhullás okához kell igazítanunk.

Ha néhány szálat talál valaki a hajkefében, párnán vagy éppen hajmosáskor maradnak hajszálak a kádban, a legtöbben pánikba esnek, hiszen a haj hullása, a kopaszodás igencsak megviseli a lelket. Az ijedtség gyakran egyáltalán nem alaptalan, hiszen a hajszálak elvesztése több okra is visszavezethető – közöttük ráadásul egy-két súlyosat is találhatunk – írja a Házipatika.com.

A hajhullási „minták” megfigyelésével, illetve a környezeti és belső hatások vizsgálatával könnyen kideríthetjük, hogy mi okozza a haj ritkulását. Ha pedig az okot kiderítettük, akkor bizony a megoldást is könnyebb lesz megtalálni rá.

A vitaminokban és tápanyagokban gazdag, kiegyensúlyozott étrend nagyon fontos az egészséges hajnövekedéshez. Éppen ezért bármilyen hiánybetegség szinte azonnal meglátszódik a hajunkon – ez természetesen arra is igaz, ha egy-egy mikrotápanyagból több van egy másik rovására. Különösen az A-, a C- és az E-vitamin okozhat hajhullást, elsősorban akkor, ha túl nagy dózisban szedjük ezeket.

Hírdetés

A nők egyik jellemző problémája a foltos hajhullás, ami többnyire valamely rejtett gyulladás nyomán jelenik meg. A gyulladt góc felkutatásához fel kell keresni a nőgyógyászt, az urológust, a fogorvost vagy a fül-orr-gégészt – vérvétel, belgyógyászati vizsgálat lehet szükséges a gyulladás felderítéséhez, mely lehet egy rossz fog vagy éppen a gyulladt garatmandulák is. Ha sikerül nyomára bukkanni és kezelni, akkor a gyulladás megszüntetésével a hajhullás is megáll.

A hajszálak elveszítését okozhatják hormonális problémák is: várandósság (illetve a szülés utáni hormonális változások), fogamzásgátlók szedése vagy éppen a változó kor. A nők ösztrogén hormonjai meghosszabbítják, az androgének lerövidítik a haj növekedési (anagén) szakaszát. A nőknél a serdülőkor után a petefészek ösztrogén- és progeszteron-termelése a meghatározó, de nagyon kis mennyiségben tesztoszteron is termelődik a petefészekben és a mellékvesében. Ha valamilyen oknál fogva az androgének relatív túlsúlyba kerülnek, akkor az azokra érzékeny hajhagymák anagén fázisa lerövidül.

A változókor idején a petefészek működése szabálytalanná válik, majd leáll, és ezzel párhuzamosan az ösztrogén- és progreszteron-termelés is csökken, az androgén hormonok relatív aránya nő. A DHT-re érzékeny szőrtüszők sorvadásnak indulnak. A kismamák haja a várandósság ideje alatt általában nagyon szép, dús, fényes. Ezt a progeszteron és ösztrogén hatásnak köszönhetik, mely hormonok meghosszabbítják az anagén fázist. A szülés után azonban a lecsökkenő hormonszinttel hirtelen a rendes aránynál több hajszál „hal el”, amit a kismamának az egyszerre kihulló sok haj jelez.

A hajhagyma gyorsan osztódó sejtjei különösen érzékenyek a szervezetbe vagy a fejbőrre kerülő különböző vegyi anyagokra, valamint a tápanyaghiányra. Nem szándékosan, de sokan a kilókkal együtt a hajuktól is megszabadulnak, különösen akkor, ha nem kiegyensúlyozott diétát követnek, hanem koplalnak. A vitamin- és nyomelem-hiány nem azonnal bosszulja meg magát, hanem a hiány beállta után mintegy két hónappal! Ha tehát nagyon hullik a hajunk, érdemes először egy alapos kivizsgálásra elmenni, illetve megvizsgálni, milyen körülmények okozhatják a hajhullást!


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »