Menekülés a pakisztáni pokolból református segítséggel

Budapest egyik külső kerületében, egy lakásban lelt menedékre egy pakisztáni keresztyén család, akiket a mindennapi életben a református menekültmisszió támogat. A két fiú, két leány és édesanyjuk azután menekült el a közel-keleti országból, hogy az édesapa belehalt a sérüléseibe, miután megtámadták az utcán. Hogy mi volt az indok? Csak annyi, hogy korábban nem engedte, hogy néhány muszlim férfi erőszakoskodjon keresztyén nőkkel.

Pakisztáni menekült keresztyén család Budapesten 2025 - Fotó: Sebestyén László

Fotó: Sebestyén László

A Magyar Református Szeretetszolgálat (MRSZ) Menekültszolgálata és a Magyarországi Református Egyház segítette egy pakisztáni keresztyén család tagjait, miután kénytelenek voltak elhagyni otthonukat. Esetükben szóba sem jöhetett, hogy szülőföldjükön próbáljanak boldogulni, miután a családfőt muszlim férfiak támadták meg az utcán azért, mert korábban nem engedte, hogy keresztyén nőkkel erőszakoskodjanak. Az apa halála önmagában is hatalmas tragédia volt, de ezek után a család többi tagja sem volt biztonságban, el kellett menekülniük az országból. A nevüket sem írhatjuk le, mert még élnek rokonaik Pakisztánban, akiket féltenek az esetleges megtorlástól.

Pakisztáni menekült keresztyén család Budapesten 2025 - Fotó: Sebestyén László

Fotó: Sebestyén László

Pakisztánban keresztyénnek lenni nemcsak kényelmetlen dolog, hanem egyenesen életveszélyes. Az Open Doors üldözött keresztyéneket segítő szervezet szerint tavaly a világ hetedik legveszélyesebb országa volt a keresztyének számára.

Amikor a mindennapi életben tapasztalható nehézségekről kérdezem, az édesanya elmondja, hogy a keresztyén nők Pakisztánban nagyon óvatosak, ha ki kell lépniük a lakásból. Amikor például vásárolni mennek, akkor a testük minden részét elfedik, és vigyázniuk kell arra is, milyen szavakat használnak mások jelenlétében. Alapvetően leginkább egy férfi rokon társaságában mozognak, és amikor ez nem lehetséges, akkor a veszélyek még nagyobbak. Elmesélte, hogy amikor még iskolába járt busszal, akkor sokszor próbálták megfogdosni, főleg a tanulatlanabb pakisztániak. Ezt elsősorban a keresztyén nőkkel szemben engedik meg maguknak, még akkor is, ha az apjuk vagy a férjük is jelen van. Ha összetűzésig fajulna a dolog, a rendőrség mindig a muszlimok pártját fogja – meséli az édesanya. A keresztyén nők próbálnak minél inkább muszlimnak tűnni, ezért sokan még hidzsábot is hordanak, amit egyébként még a muszlim nők közül sem visel mindenki.

Pakisztáni menekült keresztyén család Budapesten 2025 - Fotó: Sebestyén László

Fotó: Sebestyén László

De nem csak a muszlim férfiak bánthatják a keresztyén nőket. Megtudjuk, hogy a főiskolán, ahova járt, az egyik keresztyén lány azt merte mondani a muszlimoknak, hogy nem fél tőlük, ezért hat-nyolc muszlim lány összeállt, és alaposan megverték. Az eset miatt senki nem merte őket megbüntetni.

A keresztyén nőknek ugyan van lehetőségük tanulni, akár még a főiskoláig is eljuthatnak, de utána még diplomával sem nagyon tudnak munkát vállalni, mert a jó állásokat rendszerint muszlimok kapják meg, keresztyén csak elvétve juthat ilyen munkához.

A lányokra és asszonyokra gyakran szemet vetnek a muszlim férfiak, és ha önként nem mennek hozzájuk feleségül, akkor akár emberrablással is próbálkoznak, sőt a nő családjára is rátámadnak. Az édesanya elmondása szerint ez teljesen hétköznapi dolog Pakisztánban. Sokszor azt sem várják meg, hogy a lányok betöltsék a tizennyolcadik vagy akár a tizenhatodik életévüket, már tizenkét éveseket is feleségül akarnak venni. Általános az is, hogy zaklatják őket iskolába menet vagy munka közben. Ezek a nők sokszor nem is mondják el a családjuknak ezeket az eseteket, mert azzal veszélybe sodornák a férfirokonaikat. A Magyarországra menekült pakisztáni család egyik hozzátartozója ápolónőként dolgozott, vele négy alkalommal is erőszakoskodtak muszlim férfiak.

Pakisztáni menekült keresztyén család Budapesten 2025 - Fotó: Sebestyén László

Fotó: Sebestyén László

A keresztyén nőre vágyó muszlimokat az sem mindig állítja meg, ha az már házas. Vannak, akik a férjtől rabolják el a feleségét, ha pedig a férfi tiltakozik, akár meg is ölik. Minden hónapra jut néhány ilyen eset.

Előfordult olyan is, hogy valamilyen rendőrségi ügyet gyártottak, például drogot tettek a keresztyén család ajtaja elé, és rájuk hívták a rendőröket. Amíg a családfő a rendőrségen vagy a börtönben volt, addig elrabolták a lányát. A keresztyén lányok és asszonyok mindezek ellen annyit tudnak tenni, hogy megpróbálják nem felhívni magukra a figyelmet: csendesek, keveset járnak el otthonról, és minél zártabban öltözködnek.

Az ide menekült család elmondása szerint ugyan akad néhány keresztyén politikus, aki ilyenkor felemeli a szavát, de ők sem tudnak vagy akarnak sokat tenni, mert azt kockáztatnák, hogy a muszlimok ellenük fordulnak. Vannak köztük olyanok is, akik megkötötték a maguk „alkuját” a kormányzattal, és külföldi újságíróknak arról beszélnek, hogy Pakisztánban nincs keresztyénüldözés.

Galériánk a családról a képre kattintva nyílik meg

Fotó: Sebestyén László

A közösségek és falvak vezetői általában sem segítik a keresztyéneket, csak együttérzésüket fejezik ki, és a legtöbbször egy keresztyén család kedvéért nem szállnak szembe a többi muszlimmal. Ha mégis megtennék, könnyen őket is megtámadnák. Az édesanya intő példaként említette Salman Taseer politikus esetét, aki lazítani akart a hírhedt blaszfémiatörvényen, ezért 2011-ben a saját testőre gyilkolta meg. A keresztyén politikusok annál könnyebben kerülhetnek veszélybe, minél inkább próbálják javítani a keresztyének helyzetét: Shahbaz Bhattit például az édesanyja háza előtt ölték meg.

Arra a felvetésre, hogy miért nem menekültek el előbb, a családtagok elmondták, hogy oda születtek, az otthonuk is ott volt, és addig tűrték a megalázásokat és a nehézségeket, amíg el nem vesztették a családfőt. Akkor viszont úgy döntöttek, hogy el kell menekülniük. Keresztyén szervezetek segítették a kijutásukat, és elképzelhető, hogy az életüket mentette meg a Magyarországi Református Egyház azzal, hogy az ideiglenes vízum megszerzésében segítettek nekik.

Pakisztáni menekült keresztyén család Budapesten 2025 - Fotó: Sebestyén László

Fotó: Sebestyén László

Az első két hónapjukat egy ideiglenes helyen töltötték, majd az adventista gyülekezetben, ahova járni kezdtek Budapesten, egy gyülekezeti tag a rendelkezésükre bocsátotta azt a lakást, ahol most laknak. A méltányos bérleti díjat és a közüzemi díjakat az MRSZ menekültszolgálata fizeti. Emellett a családnak szerveztek egy magyar nyelvi kurzust, és azóta is korrepetálást, egyéni fejlesztést biztosítanak a gyerekeknek.

Az édesanya magas vérnyomását és cukorbetegségét is segítettek kezelni, beszerzik neki a gyógyszereket, és minden hónapban adnak egy kisebb pénzösszeget a napi bevásárlásokra és ruhára. Az egyik kislánynak pszichológust kerestek, akinél nyelvi nehézségek nélkül tud beszélni a traumáiról. Ide minden alkalommal el is kíséri a menekültszolgálat munkatársa.

Pakisztáni menekült keresztyén család Budapesten 2025 - Fotó: Sebestyén László

Fotó: Sebestyén László

Az iskolakeresésben és a beiratkozásban is az MRSZ menekültszolgálata segített nekik. A gyerekek hatodik, hetedik és nyolcadik osztályba járnak, most már mind magyar iskolába, ami persze sok nehézséget okoz nekik. Tanulják a magyar nyelvet, már sok mindent értenek, és valamennyit már beszélgetni is tudunk velük. Nem könnyű pár hónap nyelvtanulás után ugyanazt az órát hallgatni, mint a többi korukbeli gyereknek, akiknek az anyanyelve a magyar. A kisfiú magyarul elmondja, hogy a matematika és a történelem a legnehezebbek tantárgyak. A fiúcska még abban a korban van, amikor a „Mi leszel, ha nagy leszel?” kérdésre a válasza az, hogy focista.

Az egyik lány megosztja velünk, hogy a matematikát teljesen máshogy tanították Pakisztánban, azért nehéz felvenniük a fonalat. Neki viszont szüksége lesz rá, mert úgy gondolja, az üzleti életben szeretne elhelyezkedni, nagyon érdekli például a részvénypiac. A református menekültszolgálat rendszeresen szervez a gyerekeknek foglalkozásokat és extraórákat, a magyar nyelv oktatása is folyamatos, a család ezeken is részt vesz. Szórakozásképpen tévét nézni vagy sétálni szoktak, meglátogatták már Budapest nevezetességeit, de a menekültszolgálat szervezett nekik utazást Szentendrére, Visegrádra és a Balatonhoz is. A gyerekek az iskolával sokat kirándulnak, az egyik lány iskolai kiránduláson már Kolozsváron is járt.

Pakisztáni menekült keresztyén család Budapesten 2025 - Fotó: Sebestyén László

Fotó: Sebestyén László

Szeretnének munkát vállalni és magukról gondoskodni, de a munkavállalói vízumra még várniuk kell, épp csak el tudták indítani a folyamatot. Az MRSZ menekültszolgálatának munkatársai ebben is folyamatosan a család mellett állnak, végigvezetve őket a bürokrácia útvesztőin.

Az idősebb fiú már elvégzett egy baristaképzést, ezzel szeretne elhelyezkedni, de a tanulmányait is szeretné folytatni. Az édesanya tanár volt Pakisztánban, bízik benne, hogy ezen a területen tud majd munkát vállalni. Az idősebb lány is keresne valami munkát, amit tudna a középiskola mellett végezni.

Amíg nem kapnak engedélyt a munkavállalásra, addig teljesen a református egyházra és más segítőkre szorulnak. Rendkívül hálásak a sok segítségért, de szeretnének újra felépíteni egy önálló életet, most már olyan helyen, ahol nem kell minden nap rettegniük csak azért, mert Jézus Krisztus követői.

A Magyar Református Szeretetszolgálat komplex integrációt segítő szakmai szolgáltatásaival támogatja a Magyarországra menekülő családokat. Programjuk a többi között szociális munkát, magyarnyelv-oktatást és közösségi programokat is magában foglal. A menekültszolgálat célja, hogy segítse az érintett gyermekek és felnőttek traumafeldolgozását, valamint hogy új, örömteli élményekkel gazdagodjanak és megerősítsék erőforrásaikat. A menekültszolgálat tájékoztatása szerint 2024-ben több mint 33 ezer menekülő embertársunknak nyújtottak segítséget.