Megosztottság övezi Sebastian Kurz lemondását

Egész Ausztriát meglepte, hogy Sebastian Kurz osztrák kancellár szombat este bejelentette lemondását, annak ellenére, hogy pénteken még kizárta ennek lehetőségét. A reakciókat illetően az osztrák politikai pártok kétfelé szakadtak: a kormánykoalíció tagjai helyeselték a néppárti politikus lépését, míg az ellenzék elégedetlen a döntés körülményeivel – derült ki az osztrák média vasárnapi beszámolóiból.

Az országa iránt érzett felelősségtől vezérelve, a káosz és a patthelyzet megakadályozása érdekében Sebastian Kurz velünk közösen úgy döntött, hogy visszalép, amíg az ellene felhozott vádak tisztázódnak – idézte a Salzburger Nachrichten osztrák napilap Günther Platter tiroli tartományfőnököt, az Osztrák Néppárt (ÖVP) politikusát.

Ez a megfelelő lépés a további, felelős kormányzati munka és Ausztria külföldi megítélése szempontjából – üdvözölte Kurz lépését Werner Kogler zöldpárti alkancellár, aki az elmúlt napokban követelte, hogy az ÖVP jelöljön ki mást a kormányfői pozícióra.

Werner Kogler hangsúlyozta, hogy az ÖVP és a Zöldek koalíciójának folytatásáról állapodott meg Alexander Van der Bellen osztrák államfővel, Kurzcal és Alexander Schallenberg külügyminiszterrel, akit a kancellár az utódjának javasolt. Kiemelte, hogy elfogadhatják végre a költségvetést, és folytathatják a kormányzat nagyszabású ökoszociális adóreformtervét.

Sebastian Kurz döntése stabilitást eredményez, mivel a néppárti politikusnak nem kell attól tartania, hogy az ország sorsát a szociáldemokraták (SPÖ), a szabadságpártiak (FPÖ), a liberálisok (NEOS) és a Zöldek négypárti koalíciója veszi át – jegyezte meg a Der Standard osztrák napilap. 

Mivel az ellenzéki pártok az elmúlt napok tárgyalásai nyomán abban reménykedtek, hogy az ÖVP kizárásával új, négypárti együttműködés jön létre, csalódottan reagáltak arra, hogy a Zöldek nem léptek ki a kormánykoalícióból. Továbbá azzal kapcsolatban is felháborodásukat fejezték ki, hogy Sebastian Kurz nem vonul vissza teljesen a politikai életből. A fiatal politikus ugyanis közölte, hogy az ÖVP frakcióvezetőjeként folytatja politikai karrierjét az osztrák parlament alsóházában (Nationalrat), és megtartja pártvezetői tisztségét is. 

Hírdetés

Pamela Rendi-Wagner, az SPÖ elnöke szerint ugyanaz a kormányzati politika fog folytatódni, mint eddig. Szerinte a néppárt beáldozta Kurzot, hogy a hatalomban maradhasson. Kijelentette, hogy Kurz ugyan már nem kancellár, de mint frakcióvezető és pártelnök „árnyékkancellárként” továbbra is mozgatja majd a szálakat. A szociáldemokrata politikus kételkedik abban, hogy a kormánykoalíció a jövőben sikeresen tud működni és a kormányzati munka meghozza a stabilitást.

Beate Meinl-Reisinger, a NEOS elnöke megkésettnek nevezte a kancellár lemondását. Úgy véli, a feddhetetlenség nemcsak a kancellári, hanem a parlamenti frakcióvezetői tisztségnek is előfeltétele.

Kurz az új szerepkörben is kezében tartja majd a hatalmat – tette hozzá.

Herbert Kickl, az FPÖ elnöke pedig úgy látja, azzal, hogy Kurz a képviselőket megillető mentelmi jog mögé menekül, megszegi azt az ígéretét, miszerint mielőbb tisztázni szeretné magát a korrupciós vádak alól. A szabadságpárti politikus is úgy véli, hogy Kurz ugyan már nem kancellár, de a néppárti politikai irányítás továbbra is nála marad.

Az osztrák kancellár lemondásának előzménye, hogy a gazdasági és korrupciós ügyekkel foglalkozó ügyészség (WK StA) vesztegetés és hűtlen kezelés gyanúja miatt vizsgálódik a közvetlen környezetében.

Sebastian Kurz elmondta, a parlamenti munkához visszatérve megragadja a lehetőséget, hogy megcáfolhassa a gyanúsításokat. Hangsúlyozta, hogy a patthelyzet feloldása és az ÖVP/Zöldek koalíciójának megtartása érdekében döntött a lemondás mellett – számolt be róla az MTI.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »