Ma van az Alzheimer-kór világnapja

Ma van az Alzheimer-kór világnapja

Az Alzheimer-kórra emlékeznek világszerte szeptember 21-én. Ezen a napon az egészségügyi szervezetek a Föld minden pontján e súlyos betegségre hívják fel a figyelmet.

Mindannyiunkkal előfordul néha, hogy elfelejtjük egy ismerős nevét vagy a bejárati kapu kódját. Ez a kellemetlenség azonban össze sem vethető az Alzheimer-kór okozta küzdelmekkel. 

Az Alzheimer-világnap egy 1994-ben, a Nemzetközi Alzheimer Társaság által kezdeményezett, és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által támogatott, minden év szeptember 21-én világszerte megrendezett eseménysorozat. Céljuk, hogy felhívják a figyelmet az Alzheimer-kór (a kórt Alois Alzheimer bajor ideggyógyász írta le először 1907-ben) veszélyére, visszaszorításának, a tévhitek eloszlatásának és a társadalmi összefogásnak szükségességére.

Az Alzheimer-kór a demencia-esetek 60–80 százalékát teszi ki. A betegség jellemzően öregkorban alakul ki, az érintettek jellemzően 65 évesek, vagy annál idősebbek, de létezik a 65 év alatti, az úgynevezett korai kezdetű Alzheimer-kór is.

Hírdetés

A becslések alapján a világon 50 millió ember szenved Alzheimer-kórban. A tudomány jelenlegi állása szerint az Alzheimer-kórra nincs gyógymód és nincs még itt a megoldás a megelőzésére sem.

Az Alzheimer-kór az időskor betegsége, amely:

A szellemi képességek romlásával együtt az önellátás is lehetetlenné válik a beteg számára.

Alkalmankénti memória kihagyás vagy ritkán látott emberek nevének elfelejtése természetes dolog. Az öregedésnek azonban nem természetes velejárója a gyakran látott, hozzánk közel állók nevének elfelejtése, vagy a mindennapi használati tárgyak megnevezésének képtelensége.

A kór kialakulásának pontos okai jelenleg is ismeretlenek, viszont jelentős szerepet tulajdonítanak a genetikai hajlamnak, a családi előfordulásnak, ami mellett a környezeti tényezők is közre játszhatnak, mint például a korábbi fejsérülések, magas vérnyomás, és a depresszió.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »