Játékszenvedélye miatt 25 magyarországi városban 92 alkalommal fosztott ki időseket egy 45 éves szlovák állampolgár – mondták a Debreceni Rendőrkapitányság szerdai sajtótájékoztatóján.
A nyomozók már korábban felfedezték, hogy kapitányságonként egy-két hasonló bűncselekményt követtek el idősek sérelmére, az elvitt érték százezertől másfél millió forintig terjedt. Az elkövető módszere azonos volt: egy közüzemi szolgáltató dolgozójának adta ki magát, nagy címletű pénz váltására hivatkozott, kifigyelte, hogy az idősek honnan veszik elő a pénzüket, majd elterelte a figyelmüket, és meglopta őket.
Debrecenben 2016 augusztusában kifosztottak egy 90 év körüli embert. A nyomozáskor kiderült, hogy az elkövető egyedül dolgozott és az összes megyét végigjárta. Az azonosításhoz igénybe vették külföldi nyomozók segítségét is, így jutottak el a szlovák állampolgárságú, de magyarul jól beszélő férfihoz, akit idén március 6-án végül Győrben kaptak el.
A tolvajt szenvedélybetegsége, a rulettezés vezérelte, de a kifosztásokból származó milliókból luxusutazásait is finanszírozta, így eljutott Spanyolországtól Dubajon át a Seychelle-szigetekig.
Korábban Felvidéken is kifosztott embereket. Mivel jogosítványa nem volt, vonattal vagy busszal jutott el a nagyvárosokba, ott kifigyelte későbbi áldozatait, és a lakásukig kísérte őket.
A rendőrség sajtótájékoztatóján Ányos József, a Debreceni Vízmű Zrt. vezérigazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy dolgozóik mindig előzetes értesítés alapján veszik fel a kapcsolatot az ügyfelekkel, és a cég logójával ellátott formaruhában jelennek meg. Készpénzzel egyáltalán nem foglalkoznak. A vízóra-leolvasóknak igazolványuk van, amelyen a személyi igazolvány száma is szerepel.
(MTI nyomán)
Frissítés: a Zsaru Magazin összefoglalója és képei:
A magyarul kifogástalanul beszélő szlovák állampolgár, Balaz J. (46) görbe úton próbált meg pénzt szerezni, hogy esténként rulettasztalhoz ülhessen. Elfogásáig közel 26 millió forinttal rövidítette meg áldozatait. Tevékenykedését a debreceni rendőrök leplezték le.
Zoom
Egyszerű csalással jutott pénzhez a szlovák férfi, hogy aztán játékszenvedélyének hódolhasson.
– 2016 augusztusában egy idős helyi férfi tett bejelentést arról, hogy becsöngetett hozzá az áramszolgáltató munkatársa azzal, jó hírt hozott: 1800 forint túlfizetés mutatkozik a számláján, amit most ő készpénzben szeretne visszafizetni – kezdte Domokos Miklós főhadnagy, a Debreceni Rendőrkapitányság főnyomozója. – Elővett egy húszezres bankjegyet, kissé szabadkozott a pontatlan összeg miatt, és kérte a visszajárót. A sértett előszedte megtakarított pénzét, kitette az asztalra, a férfi pedig, kihasználva áldozata idős korát, lassú mozgását, felvette a bankókat, majd sietősen távozott a lakásból. 1 millió 50 ezer forintot vitt magával. Nagyon hamar kiderült, hogy semmi köze nincs az áramszolgáltatóhoz.
2017 februárjában ismét hasonló bejelentés érkezett a debreceni zsarukhoz: 6-án a délutáni órákban szintén az áramszolgáltató dolgozójaként mutatkozott be egy férfi, és hasonló módszerrel 700 ezer forintot, 23-án pedig a kábeltévé-társaság munkatársának kiadva magát 500 ezer forintot lovasított meg. Időközben azonban a rendőrök sem tétlenkedtek: az első bűncselekmény után kifosztás bűntettének megalapozott gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen rendeltek el nyomozást, majd koordinációt kértek az Országos Rendőr-főkapitányságtól.
– Feltérképeztük, hogy máshol történt-e hasonló módszerrel bűncselekmény, és azzal szembesültünk, hogy a bejelentések helyeit jelző vonalak valóságos pókhálót szőnek az ország térképén. Ellenőriztük az általunk ismert, szóba jöhető bűnözőket is. Egyesével húztuk ki őket a listánkról: vagy épp börtönben ültek, vagy más megdönthetetlen alibivel igazolták, hogy nem őket keressük. Bár az egyes ügyek az ország legkülönbözőbb pontjain történtek, volt közös vonás bennük. Valamennyi a települések vasútállomásához, buszpályaudvarához közeli főútvonalak menti házakban, illetve a városközpontokban történt. A személyleírások is egyeztek: minden sértett egy szimpatikus, megnyerő külsejű és beszédű férfit idézett fel. Ahol csak volt köztéri kamera, elemeztük a felvételeket, és mi is egy higgadtan viselkedő, jól öltözött embert láttunk feltűnni az egyes helyszínek közelében. Telefonszámokat, híváslistaadatokat vetettünk össze, szakértőket vontunk be a nyomozásba, és amikor már közel jártunk a megoldáshoz, a szlovák hatóságokkal is felvettük a kapcsolatot. Végül idén március 6-án Győrben a Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányság mélységi ellenőrzési és közterületi támogató alosztálya közreműködésével a vasútállomás közelében elfogtuk Balaz J.-t. Ide is pénzt szerezni érkezett, de a győri nyugdíjasokat ezúttal már nem tudta megkárosítani.
– A gyanúsított a kihallgatásokon teljes körű, feltáró jellegű beismerő vallomást tett. Megkönnyebbült attól, hogy elfogtuk: azt mondta, hogy már nem bírta tovább elviselni, ahogy élt, és öngyilkossági gondolatai támadtak. Szerencsejáték-függőnek tartja magát. Összesen 92 elkövetést vallott be, és ezek helyszíneit is készséggel megmutatta. Debrecen után Szegeden, Kecskeméten, Szolnokon, Cegléden, Egerben, Budapesten, Dunaújvárosban, Szekszárdon, Pécsett, Tatabányán, Győrben, Sopronban, Szombathelyen, Nagykanizsán, Zalaegerszegen, Nyíregyházán, Gyulán és Veszprémben is helyszíni kihallgatásokat folytattunk. Mindenhol ugyanazzal a módszerrel dolgozott. Szándékosan a vasútállomáshoz, buszpályaudvarhoz közeli házakat szemelte ki, hogy minél kevesebb időt kelljen a településen töltenie. A többségében idős embereknek azt mondta, visszatérítést hozott. Amikor a jóhiszemű sértettek elővették pénzüket, hogy visszaadjanak a nagy címletből, elterelte figyelmüket, és már vitte is a bankjegyeket. Volt, ahonnan ékszereket is zsákmányolt, ezeket Budapesten, egy piacon értékesítette. Főként a délelőtti órákban tevékenykedett, hogy estére már megtehesse tétjeit a kaszinóban.
Zoom
Az ötlet, hogy valamely közműszolgáltató emberének adja ki magát, korábbi, Szlovákiában letöltött börtönbüntetésekor ötlött fel benne. Rabtársai viccelődtek azzal, hogy „olyan tipikus villanyóra-leolvasó feje van”, ő pedig továbbgondolta a hallottakat. Elmondta, hogy egy olvasmányélmény, a Rulettkirály című könyv volt rá akkora hatással, hogy húszas éveiben érdekelni kezdte a kaszinók világa. Azt mondta, próbált pszichológus segítségével megszabadulni szenvedélyétől, de nem volt elég kitartó a terápiához. Ha nyert, az összeget jórészt visszaforgatta, és tovább játszott. Kisebb részét utazásokra költötte, járt a Sey­chelle-szigeteken és Dubaiban is. Ha veszített, újabb bűncselekményeket követett el, hogy zsetont vásárolhasson – fejezte be a főhadnagy.
A debreceni rendőrök összesen 92 rendbeli bűncselekmény, köztük lopás és csalás bűntettének, valamint kifosztás bűntetté­nek, illetve a bűntettek kísérletének megalapozott gyanúja miatt kezdeményeztek eljárást a férfi ellen. Előzetes letartóztatását a bíróság március 9-én elrendelte, majd szeptember 6-ig meghosszabbította. Elmeállapotát igaz­ságügyi pszichológus szakértő bevonásával vizsgálják.