Kárpát-medence
Potápi: Trianon mindannak az erőszakos széttépése, ami egybe tartozik
Betűméret:             

A Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára szerint nem csupán a föld, az elszakított területeken élő honfitársak elvesztése volt fájdalmas 97 évvel ezelőtt, hanem Trianon mindannak az erőszakos széttépése, ami egybe tartozik, ami együvé való.

Potápi Árpád János a nemzeti összetartozás napjához kötődően a Bács-Kiskun megyei Csátalján pénteken tartott megemlékezésen azt mondta: nehéz megfogalmazni az 1920. június 4-én történteket. Talán nem is léteznek szavak, amelyekkel kifejezhető mindaz a fájdalom és igazságtalanság, amelyet ez az esemény a magyar nemzetnek jelentett, és azóta is jelent.

Emlékeznünk kell az egykori Magyarországra és arra a történelmi eseményre, amely "közvetett módon (...) a jelenünket is meghatározza" - tette hozzá.

A politikus kiemelte: az emlékezésen felhangzó harangszó ugyanazt jelenti most is, amit 1920-ban, azt fejezi ki, hogy 97 éve egy tragédia történt.

Trianonról a gyermekek említése nélkül hiábavaló lenne beszélni - mondta Potápi Árpád János, magyarázatként hozzáfűzve: gyermekek nélkül ugyanis nem lesz, aki hirdesse, hogy "a magyar nép él, és élni is akar". Éppen ezért hálával tartozunk a gyermekeinket történelemre tanító pedagógusoknak, akik azt is elmagyarázzák, "hogyan tudjuk a múltunkat megértve a jelenünket és a jövőnket építeni" - közölte az államtitkár.

Emlékeztetett arra: 2010 óta a kormány több olyan intézkedést hozott, amely a nemzet összetartozását segíti. Hét éve, éppen május 26-án fogadta el az Országgyűlés a kettős állampolgárságról szóló törvényt, amelynek hatására azóta több mint 950 ezren igényelték már magyar állampolgárságot a Kárpát-medencében és szerte a világon.

Ezt az összetartozást erősíti a 2011-ben elfogadott alaptörvény is, amelyben rögzítették, hogy kötelességünk felelősséget viselni a határon túl élő magyarokért - mondta, és felhívta a figyelmet arra, hogy ma már a diaszpórában élők is egyre erősebb szálakkal kötődnek az anyaországhoz.

A megemlékezésen a csátaljai általános iskola diákjai adtak műsort, a rendezvény végén pedig a résztvevők megkoszorúzták a trianoni békeszerződés aláírásának 85. évfordulójára állított emlékművet.

A nemzeti összetartozás napja az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára emlékező nemzeti emléknap Magyarországon, melyet 2010-ben iktatott törvénybe az Országgyűlés. (MTI)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Az erdélyi magyar közösség úgy maradhatott fenn, hogy az elmúlt 104 éven keresztül mindig ragaszkodott a hagyományokhoz, a gyökereihez, anyanyelvéhez, kultúrájához és hitéhez - hangsúlyozta Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) RMDSZ elnöke, Románia korábbi miniszterelnök-helyettese a Konzervatív...
2024. ÁPRILIS 26.
[ 21:24 ]
Egy közvélemény-kutatás szerint az Európai Unió (EU) polgárainak 63-64 százaléka elégedetlen az Európai Bizottság munkájával és változást akar, "azt gondolom, az erdélyi, Kárpát-medencei magyaroknak is az az érzése hogy változásra van szükség" - mondta a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke az M1...
2024. ÁPRILIS 26.
[ 11:24 ]
Bár kisváros, a helyiek számára Sepsiszentgyörgy a világ közepe, ezért nem elégedhetnek meg mással, csak a legjobbal - üzente Antal Árpád polgármester az ünneplő közösségnek a 31. Szent György Napok kedd esti nyitórendezvényén. A székelyföldi város RMDSZ-es, tisztségéért a júniusi helyhatósági választásokon...
2024. ÁPRILIS 23.
[ 21:34 ]
Beolvasás folyamatban