Macskapörkölt

2016. november 21., hétfő, Gasztronómia

III. Napóleon sedani veresége után a poroszok körbezárták Párizst, és 1870. szeptember 19-én megkezdődött az ostrom. Kétmillió francia esett csapdába, polgárok, parasztok, nemzeti gárdisták, meg az emigrációból hazatért Victor Hugo.

Az ostrom nem ijesztett meg senkit. Vincennes környékén 200 ezer birka, 40 ezer marha legelészett, a városvédők hatalmas liszt- és rizstartalékot halmoztak fel. Az árak mégis hamar elszabadultak, a készletek uzsorásokhoz vándoroltak, az ideiglenes kormány bevezette a fejadagokat. Október végére elfogyott a takarmány, le kellett vágni az állatokat. Párizs először sózott húson élt, korpából, zabból sütöttek kenyeret. Az ostrom 40. napján háromnegyed arany frankba került egy tojás, a vajat tízszeres áron mérték. Hugo már október 6-án ezt írja naplójában: „Nincs vaj. Nincs sajt. Alig van tej és tojás. Lóhúst eszünk minden formában.” A költő rögtönöz is egy versikét: „Az ebédtől hasam hánykódik keveregve, / lovat ettem – sokat gondolok a nyeregre.” Hiába fogták ugyanis ki a konflisokból a gebéket, hajtották vágóhídra a versenylovakat, a francia gyomor ugyanolyan nehezen fogadta be a pacit, mint a magyar. Lovas nemzet nem darálja le virslinek legjobb barátját. Akkor már inkább az öszvér, a szamár.
De a patásokat is hamar felélték. November elején Hugo a következőt jegyzi fel: „Most már nem is lovat eszünk. Talán kutyát? Patkányt? Néhanapján fáj a gyomrom. Az ismeretlent esszük.” A kutya fogyasztása vihart kavart. A buldog rágósnak bizonyult, az uszkár íze azonban – az ostromlott ínyencek szerint – mennyei. Közkedveltségnek a macska örvendett. Az ostrom 135 napja alatt a párizsiak 25 ezer cicát fogyasztottak el, többnyire ragunak készítve. Így a legjobb – mondta Thomas Génin séf, aki a Temps című napilapban tette közzé kulináris tapasztalatait. A patkány elkészítéséről sorozatot írt. A rágcsáló remek sültnek, pástétomnak, csak erősen kell fűszerezni. A lényeg, hogy élő állatot vegyünk, amelyet előttünk fojt meg a mészáros kutyája.
Hugo novemberben fanyalodott rá: „Tegnap patkányhúst ettem” – írja. Aztán a patkány is vészesen fogyni kezdett. Karácsonyra három frankot is megadtak egy kövérebb példányért. A kulináris orgia akkor érte el tetőpontját, amikor Geoffroy Saint-Hilaire főigazgató engedélyezte az állatkert lakóinak kiárusítását. Először a madarakat áldozták fel, aztán eladtak hat jakot, három zebut, egy vízibivalyt, majd következtek a vaddisznók, rénszarvasok, struccok, kenguruk. Még a szenegáli fekete hattyút is felfalták. Költőnk rezignáltan írja november végén: „Tegnap szarvast ettünk, tegnapelőtt medvét, az előző két napon antilopot.”
Aztán december 20-án agyonlőtték a város két kedvelt elefántját, Castort és Polluxot is. A gyerekek kedvenceit egy spekuláns vásárolta meg 27 ezer frankért, és Monsieur Bellanger, a Café Voisin tulajdonosa szilveszteri vacsorán porciózta fel. Az elegáns párizsi éttermek szinte licitáltak egymásra: oroszlánpörkölt, töltött szamárfej, medvetalp, szarvasgombás antiloppástétom. Miközben Párizs éhezett, fázott és gyászolt, a bankárok, politikusok kulináris mámorban éltek. A Peters vendéglő oposszumot kínált, Choron séf elefánthurkát készített. Írók egy csoportja emlékérmet adott át Brébant fűszeresnek a következő szöveggel: „Kéthetente Önnél vacsoráztunk, és észre sem vettük az ostromot!”
Igaz, azt sem vették észre, hogy december 5-én meghalt Alexandre Dumas, minden idők legnagyobb francia gourmet-ja. Mert attól még senki nem lesz ínyenc, ha ezüsttálcán tálalják neki a patkánykarmonádlit.

Vinkó József (Heti Válasz)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a június 9-i európai parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1883
szavazógép
2016-11-21: Gasztronómia - :

Folt hátán folt…

Ha ma az év egyetlen időszakában sem gond a friss zöldség beszerzése, nem volt ez mindig így. Valaha a téli hónapokban csak abból főzhetett a háziasszony, amit sikerült télire tartósítani, eltenni. A káposzta volt egyike azoknak a zöldségféléknek, amely szinte mindig a rendelkezésére állt, akár nyers, akár savanyított formában, konyhánk egyik alapélelmiszere volt azokban az időkben, amikor még nem terjedt el a burgonya. Nem is csoda tehát, ha sokféle étel készült belőle, többnyire hússal dúsítva. Hiszen tudjuk már az óvodából: így kellett, úgy kellett, káposztába hús kellett…
2016-11-22: Mi, hol, mikor? - :

Mi, hol, mikor?

XXIV. Erdővidéki Közművelődési Napok
A mai program: Baróton a városi művelődési ház Bodosi Dániel Termében 18 órától megemlékezés Kászoni Gáspárról születésének 120. évfordulója alkalmából; koszorúzás Kászoni Gáspár sírjánál a római katolikus temetőben (találkozás a római katolikus temető bejáratánál; a koszorúzást követően a program a művelődési házban folytatódik); Kászoni Gáspár, a múzeumalapító címmel Kisgyörgy Zoltán geológus, újságíró, közíró emlékezik;