Először láthatta a nagyközönség Kína Csengtu J-20 típusú harci gépeit kedden a dél-kínai Csuhaiban rendezett légi bemutatón.
Zoom
A hírek szerint a vörösök ebben is sokat "ihletődtek" Amerikától, konkrétan az F-35-ös ellopott tervrajzait használták fel a J-20-ashoz
Az ötödik generációs vadászrepülőgépek az ezredforduló után, egyelőre csak az Amerikai Légierőben rendszerbe állított repülőgépek, jelenleg csak egyetlen típusa, az F–22 Raptor áll rendszerben, az F–35 Lightning II és az orosz (indiai együttműködéssel készülő) PAK FA pedig fejlesztés alatt áll. Ezen repülőgépek ötvözik a negyedik generációs vadászrepülőgépek előnyös tulajdonságait, elsősorban a kiváló manőverezőképességet az alacsony észlelhetőséggel. Az észlelhetőség csökkentése miatt fegyverzetük egy részét beépített fegyvertérben hordozzák. Repülési tulajdonságaik elsősorban a hangsebesség felett és alacsony sebességeknél jobbak a negyedik generációs társaiknál. Ezek a repülőgépek alkalmasak a hálózatalapú hadviselésre, azaz harc közben folyamatosan információkat osztanak meg egymással.Az Airshow China megnyitójára összegyűlt több száz érdeklődő, politikus és hadiipari szakember feje fölött hatalmas robajjal húzott át két J-20-as vadászgép.
“Ez kétségkívül nagy előrelépés Kína védelmi képességei terén” – mondta Bradley Perret Kína-szakértő, az Aviation Week című szaklap munkatársa.
Egyelőre nem tudni pontos adatokat arról, hogy a J-20 képes-e ugyanolyan mértékben elnyelni a radarjeleket, mint az amerikai F-22 Raptor típusú vadászgép vagy a szintén amerikai fejlesztésű F-35 Lightning II.
Egy nyugati hadiipari szakember a csuhai bemutatón azt mondta, hogy Kína most már láthatólag bízik eléggé az új géptípusban, hogy a nagy nyilvánosság előtt is megmutassa a harci gépet.
(MTI)