A Saul fia című filmről

Kultúra – 2015. november 24., kedd | 19:35

Nemes Jeles László Cannes-ban a zsűri nagydíjával kitüntetett filmje új perspektívából láttatja a haláltáborok valóságát. A holokauszt történetének két napján keresztül nemcsak az egyén és a közösség közötti kapcsolat feszültségére, hanem a létezés mélyebb misztériumára látunk rá.

Nemes Jeles László 2015-ös alkotása Saul Ausländer, az auschwitz-birkenaui haláltáborban a Sonderkommando tagjaként dolgozó zsidó férfi szemszögéből mutatja be a haláltáborok külvilágtól hermetikusan elzárt világát.

Az úgynevezett Sonderkommando tagjai szintén a deportált zsidók közül kerültek ki, akiket arra kényszerítettek, hogy a gázkamrákba hurcolt foglyok után takarítsák ki a helyiségeket, illetve a holttestek elégetése is az ő feladatuk volt. A film konkrét történelmi eseményeken is alapul: 1944 októberében, miután megtudták, hogy ki akarják végezni őket, az auschwitzi sonderkommandósok támadást indítottak a tábort felügyelő katonák ellen. A lázadásban tizenkét SS-tiszt sérült meg, hárman pedig meghaltak. Azon kevés rabot, akiknek sikerült megszökniük, rövid időn belül elfogták, és mindannyiukat megölték.

A Saul fia a lázadás előtti egy nap, illetve a lázadás történéseit jeleníti meg. A film azonban nem a történelmi eseményeket hangsúlyozza; a középpontban Saul története áll, aki az egyik transzport után az elégetendő halottak között a saját fia holttestét véli felfedezni. A lázadásra való előkészületek mindvégig hidegen hagyják, a továbbiakban az az egyetlen célja, hogy találjon egy rabbit, és kaddist (a gyászoló hozzátartozó Istent dicsőítő imádsága) mondasson halott fia fölött.

Törekvése sokszor ellentétbe kerül fogolytársaiéval, hiszen minél inkább bevonják a lázadás megszervezésébe, annál kevésbé motiválja a táborból való kijutás vágya. Így személyében azzal a töréssel „találkozunk” a filmben, amely az egyén és a közösség között húzódik. Saul fogolytársai nem értik a kaddis elmondásának jelentőségét, számukra teljesen értelmetlen cselekedetnek tűnik a koncentrációs táborban zajló események közepette eltemetni valakit.

A film legmélyebb paradoxona valójában ebben a belső konfliktusban ragadható meg: ott, ahol az emberi méltóságot minden tekintetben meggyalázták, ahol a másik szenvedésére való érzékenységet teljesen kiölték, és ahol a túlélés törvénye felülírja a szeretet törvényét, valaki meglát valakit, és fontossá lesz számára annak a másiknak a léte, azaz jelen esetben halála. Mert Saul magáénak vallja a fiút (akiről a film nézője nem tudja meg, hogy valóban az övé-e), közösséget vállal nemcsak halálával, hanem egész életével is, amely a temetés szertartásában éri vagy érné el végpontját. A kaddis ugyanis az örök életbe vetett hit megvallása is egyben, éppen ezért a főszereplő (aki „Ausländer” nevéhez illő módon valójában mindvégig kívülállóként, idegen földről érkezettként van jelen abban a közegben, amelyben egyfelől nem lehet idegen, másfelől pedig csak az lehet az ember) törekvésének látszólagos értelmetlensége ellenére egész létének értelmet tud adni, megnyitva egy olyan perspektívát a koncentrációs táborok leszűkített, „lét-fosztó” terében, amely a túlélés helyett az élet értelmére mutathat rá. Mint ilyen, a kaddis tehát léteseménnyé válik Saul számára, legalábbis az elmondására irányuló törekvésben összefonódik a halott gyermek iránt érzett felelősség a saját élet értelmének megtalálásával, amely egyetemes emberi tapasztalatként jelenik meg Nemes Jeles filmjében.

Saul a fiú halálával bizonyos értelemben tehát „új életet” kap, amennyiben képessé válik arra, hogy túllásson a körülötte történő borzalmakon.  A filmbeli szűkített kameramozgás, a közeli plánok szűk térhatást keltenek a nézőben, ennek többek között az is a célja, hogy hangsúlyozza a Saulban lejátszódó lelki folyamatot, így közelítve a befogadót a főszereplő egyetlen vágyához, hogy megadja a végtisztességet az elhunyt fiúnak. A film kamerakezelése amennyiben leszűkít, annyiban fel is tár: nem vész el a részletekben, nem csak a külső történések ábrázolásának és láttatásának eszköze, minden, amit a kamera mutat, csak annyiban bír jelentőséggel, amennyiben ahhoz járul hozzá, hogy Saul terve megvalósulhasson. Így a személyes perspektíva egyetemessé tágul, legalábbis a filmet teljesen uraló nézőpont azáltal, hogy egyszerre személyes és objektív, egy emberen kívül álló, nagyobb mozgatóerőre irányítja a figyelmet. Mindarra, ami túl van a félelmen, a szabadulás vágyán, a gyűlöleten, a borzalmon és a halálon.

* * *

Rendező: Nemes Jeles László; forgatókönyvíró: Nemes Jeles László, Clara Royer; operatőr: Erdély Mátyás; díszlettervező: Rajk László; producer: Rajna Gábor, Sipos Gábor; hangmérnök: Zányi Tamás; vágó: Matthieu Taponier.

Szereplők: Röhrig Géza (Saul Ausländer), Molnár Levente (Abraham), Urs Rechn (Biedermann), Zsótér Sándor (Orvos), Todd Charmont (Braun), Uwe Lauer-Krisztik Csaba (Voss).

Nemes Jeles László Saul fia című alkotása a cannes-i filmfesztiválon a Filmkritikusok Nemzetközi Szövetsége által odaítélt FIPRESCI-díjban részesült, és elnyerte a zsűri nagydíját is. November 21-én és 22-én négy fesztiválon is díjazták Magyarország hivatalosan Oscar-díjra jelölt filmjét.

Zágrábban, Stockholmban, a lengyelországi Bydgoszczban (ejtsd: bidgoscs), az operatőrök legnagyobb nemzetközi seregszemléjén és Londonban is díjazták Nemes Jeles László alkotását.

A Saul fia a magyar filmek közül elsőként nyert fődíjat a zágrábi nemzetközi filmfesztiválon. A szakmai zsűri kiemelkedő és megrázó alkotásnak értékelte a munkát – közölte a Magyar Nemzeti Filmalap november 23-án, hétfőn az MTI-vel.

A stockholmi nemzetközi filmfesztivál zsűrije a legjobb rendező díjával ismerte el a magyar filmet, és indoklásában kiemelte, hogy a holokauszt filmes ábrázolása korábban „sosem volt ennyire mellbevágó”.

A lengyelországi Bydgoszczban a hétvégén véget ért Camerimage filmfesztiválon Erdély Mátyást, a Saul fia operatőrét a rangos Bronz Béka díjjal tüntette ki a szakmai zsűri, az Egyesült Királyságban pedig a több városban megrendezett zsidó filmfesztiválon (UK Jewish Film Festival) idén először adták át a legjobb elsőfilmnek járó elismerést, amelyet szintén a Saul fia nyert el.

Nemes Jeles László alkotása Magyarország hivatalos Oscar-nevezése a legjobb idegen nyelvű film kategóriában. Fesztiválszerepléseit és mozibemutatóit rendre kiemelkedő siker övezi, Telluride-ban, Torontóban, New Yorkban és Vancouverben is a legjobb filmek közé sorolták a helyi kritikusok. A Saul fia a franciaországi mozikban két hét alatt átlépte a százezres nézőszámot, Amerikában december 18-án tűzik műsorra a mozik. A filmet Magyarországon már több mint 90 ezren látták, és továbbra is a mozik műsorán van, a nemzetközi forgalmazási jogok értékesítésével megbízott ügynökség pedig több mint 50 ország forgalmazójának értékesítette eddig az alkotást.

A Saul fia továbbá jelölést kapott a független filmek Oscarjaként emlegetett Independent Spirit Awardsra a legjobb külföldi film kategóriájában. Nemes Jeles László alkotását november elején a legjobb külföldi film kategóriában a Brit Független Filmdíjra (BIFA) is jelölték. A Saul fia az első magyar film, amely jelölést kapott erre az elismerésre.

Az Independent Spirit Awards díjesélyesei között legutóbb 25 éve szerepelt magyar alkotás, Szabó István Hanussen című filmje került az öt jelölt közé a legjobb külföldi filmek mezőnyében. A kategória díját az elmúlt években az Ida (Paweł Pawlikowski) című lengyel, az Adèle élete (Abdellatif Kechiche) és a Szerelem (Michael Haneke) című francia, a Nader és Simin – Egy elválás története (Ászgar Fárhadi) című iráni és A király beszéde (Tom Hopper) című brit film nyerte el.

Forrás: MTI

Fotó: Műút.hu

Várkonyi Borbála/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria