Március 2-án egy régen várt esemény történt: ismét útjára indult a „mozgó holokausztvagon-kiállítás”. Az idei évben az első célállomás Százhalombatta városa volt, majd következik Dunaújváros, Paks, Baja, Kiskőrös és Strasshof.
Zoom
Magára vessen az, aki elmulasztotta megtekinteni a március 2-án megnyíló holokausztkiállítást a százhalombattai vasútállomáson. Ugyanis március 6-án a marhavagon tovább indult. De megnyugtatásul közlöm, hogy csak március 16-ig kell várakozni, akkor ugyanis Dunaújvárosban ismét meg lehet csodálni a „Holokauszt Vándorkiállítást”.
Zoom
A százhalombattai megnyitón Vezér Mihály, egykori SZDSZ-es polgármester kijelentette: számos „aggasztó jel utal” utal arra napjainkban is, hogy - különösen Közép-Kelet Európában – „a kirekesztés, a gyűlölködés, a kisebbségek veszélyeztetése nem csupán történelmi jelenség”. „Ezért van ekkora jelentősége az Élet Menete mozgó kiállításnak, amely tanít, informál, figyelmeztet közvetlen, érthető történeteken keresztül” – közölte a polgármester.
A jeles eseményen megjelent Gordon Gábor, az Élet Menete Alapítvány elnöke, dr. Verő Tamás rabbi, valamint Novák Ilona, a kiállítás rendezője. Mindhárman „arra biztatták” a nagy számban kivezényelt százhalombattai fiatalokat, hogy éljenek az „élő történelemóra lehetőségeivel”, és „akkor jobban megértik a jelent, és el tudják hárítani a jövő veszélyeit”.
Zoom
Varsányi Imre „holokauszttúlélő” is felszólalt a kiállítás megnyitóján. Az ő szavait „néma csendben, feszült figyelemmel követték a megnyitó résztvevői”. „Ti s a Ti szüleitek nem tehetnek semmiről” – nyugtatta meg a jelenlévő, jobb sorsra érdemes fiatalokat a jóságos Imre bácsi. Majd így folytatta: „Nektek pusztán annyi a dolgotok, hogy ismerjétek meg az igazságot, s maradjatok emberek minden körülmények között, hogy embereket pusztán a származásuk miatt soha többé ne érhessen bántás. Ez ennek a kiállításnak a legfőbb üzenete."
Zoom
Varsányi Imre is kamaszként kezdte a túlélést
Nagy kár, hogy senki sem kérdezte meg Imre bácsit, miképp élte túl a holokausztot. Pedig biztosan roppant tanulságos történet lett volna. Varsányi Imre 1930-ban született Megyaszón. Még 14. életévét sem töltötte be, amikor Auschwitzba deportálták a gaz nácik és a velük oly lelkesen együttműködő magyar hatóságok. Holott, mint mindenki tudja, a gyerekeket, időseket és általában a munkaképtelen személyeket megérkezésük után azonnal elgázosították. Imre bácsi azonban valamilyen csoda folytán megmenekült. Később a vérengző nácik a muldorfi munkatáborba vitték. Onnan is élve került ki. 1945-ben „átszállítás közben, egy vagonban érte a felszabadulás”.
Perge Ottó - Élet Menete nyomán