/Bővített hír/
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) visszavonta a Buda-Cash Brókerház Zrt. tevékenységi engedélyét, és kezdeményezte annak felszámolását - közölte a jegybank szerdán.
A jegybank által feltárt hiányosságok, illetve a felügyeleti biztos adatai alapján a brókerház jelentős összeggel nem tud elszámolni ügyfeleinek.
A brókerház ügyfeleit a Befektető-védelmi Alap kártalanítja majd - áll az MNB közleményében.
A jegybank azért döntött a brókerház befektetési és kiegészítő szolgáltatási, illetve árutőzsdei szolgáltatási engedélyének visszavonásáról, mert a Buda-Cash nem tudja kiegyenlíteni tartozásait, és vagyona, eszközei nem is nyújtanak fedezetet a vele szembeni követelések teljesítésére.
A közlemény emlékeztet, hogy a jegybank február 24-én felfüggesztette a befektetési vállalkozás engedélyét, és felügyeleti biztost rendelt ki azután, hogy átfogó helyszíni vizsgálata súlyos hiányosságokat tárt fel a Buda-Cash működésében.
A biztos jelenlegi adatai alapján a Buda-Cash jelentős volumenű értékpapírral nem tud elszámolni a vele azonos tulajdonosi körbe tartozó DRB bankcsoport tagjai, s további befektetői felé. Ennek oka, hogy a gyanú szerint a befektetési vállalkozás meghamisította az ügyfeleinek küldött kimutatásokat - olvasható az MNB közleményében. A brókercég felszámolását törvényi előírás alapján a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nkft. felszámoló biztosa végzi majd el.
A Buda-Cashnél értékpapírszámlát, illetve ügyfélszámlát (pénzszámlát) vezetett befektetőket a Befektető-védelmi Alap (BEVA) fogja kártalanítani maximum 20 ezer euróig, azaz mintegy 6 millió forintig a felszámolást elrendelő végzés közzétételét követően.
20 napon belül megkapják a pénzüket
Szerdán kezdődik a DRB bankcsoport betéteseinek kártalanítási eljárása. Az ügyfeleknek nem kell semmit tenniük, 20 napon belül automatikusan megkapják a pénzüket az Országos Betétbiztosítási Alaptól. Ez egyenként maximum 100 ezer euró, vagyis körülbelül 30 millió forint lehet. A Buda-Cash ügyfeleinek kártalanítása ugyanakkor csak a brókerház felszámolása után indul meg.
Szerdára minden DRB bankfiók bejáratára kiragasztották az Országos Betétbiztosítási Alap segélyhívó számát. Volt, aki élt is a lehetőséggel és felhívta az Alapot, és persze voltak olyanok is, akik a bankfiókban érdeklődtek a kártalanításról, amely ma kezdődött.
A híradó információi szerint most számolják, hogy pontosan kinek mennyi járhat vissza. Egyetlen számla- vagy betéttulajdonos sem kaphat többet 30 millió 461 ezer forintnál. Ez ugyanis a maximálisan kifizethető összeg, még akkor is, ha egy ügyfélnek több bankfiókban is volt különböző összegű betétje. Kártalanítás a lakossági betéteseknek, az egyéni vállalkozóknak és a jogi személyeknek jár az OBA-tól.
„A betétesnek teendője nincsen. Minden érintettet levélben fogunk értesíteni arról, hogyan fogják megkapni az őket megillető összeget” – mondta el Tóth István, az Országos Betétbiztosítási Alap kommunikációs vezetője.
Százezer forintig a postás viszi majd ki a pénzt az ügyfeleknek. A százezer és a két és félmillió forint közötti kártalanítási összeget a postahivatalokban lehet majd felvenni. Efölött, egészen 5 millió forintig, ugyancsak a postán, vagy az OBA Betétbiztosítási Kártyájával az OTP bankfiókokban vagy bankautomatákból lehet hozzájutni a pénzhez. Ötmillió forint felett az Országos Betétbiztosítási Alap által megnevezett takarékszövetkezeti fiókban rendelkezhetnek az ügyfelek a kártalanítási összegről, ez lehet betétlekötés, átutalás vagy készpénzfelvétel. Jogi személyek és az egyéni vállalkozók pedig összeghatártól függetlenül a megjelölt takarékszövetkezeti fiókban vehetik majd fel a kártalanítás összegét.
7600 cég vezetett számlát az érintett bankoknál
Közben kiderült, hogy több mint 7600 cég vezetett számlát a brókerbotrányban érintett 4 banknál. Ebből több mint ezer Baranya megyében található. Egy friss kamarai felmérés szerint csak Baranyában a megkérdezett vállalkozások közül minden ötödik azt mondta, hogy a léte került veszélybe a Buda-Cash bukása miatt. Mintegy 100 cég jelezte, hogy emiatt elbocsájtja dolgozóit, illetve annak jelentős részét.
„Az elmúlt napok nagyon sok kárt okoztak: a gazdálkodás átállítása új bankszámlára, annak a bejelentése, a szállítók, vevők, hatóságok, közüzemek ez egy kisvállalkozás esetében akár egy hétig is kivonhatja az értékteremtésből” – fogalmazott Síkfői Tamás, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara titkára.
A Buda-Cash Brókerház ügyfeleinek kártalanítása - feltehetően a jövő héten indulhat el a Befektető Védelmi Alapból. Akkorra várható ugyanis, hogy megindul a felszámolás a befektetési vállalkozás ellen.
(MTI)