Megölték Borisz (Eidman) Nyemcov vezető "orosz" ellenzéki politikust és parlamenti képviselőt, helyi idő szerint szombatra virradóra Moszkva központjában lőtték le - közölte a helyi rendőrség. A meggyilkolt - anyja révén zsidó - politikus Vlagyimir Putyin orosz elnök egyik legkeményebb bírálója volt.

A vérükben van a felforgatás
Jelena Alekszejeva belügyi szóvivő szerint Nyemcov egy ukrán hölggyel sétált az orosz főváros központjában, a Kreml tövénél kezdődő Bolsoj Moszkvorecki-hídon (Nagy Moszkva-folyó híd), amikor az ismeretlen támadó egy fehér színű gépkocsiból tüzet nyitott rá, és 7-9 golyót eresztett a politikusba. A hölgynek állítólag nem esett baja, a nyomozóhatóságok kihallgatják.
Orosz hírügynökségek a rendőrségre hivatkozva közölték, hogy Nyemcov, röviddel a gyilkosság előtt, a Vörös téren lévő GUM bevásárlóközpont egyik éttermében vacsorázott az ukrán hölggyel, majd sétálni indultak. A merénylők egyik cinkostársa feltehetően az étteremtől figyelte őket, továbbította társainak az információkat, vagyis a gyilkosságot alaposan megtervezték. A rendőrség hajtóvadászatot indított a tettesek kézre kerítésére, lezárta a belváros egy részét, a hidat egészen a Kremlig. Alekszejeva szerint a rendőrség tudja, milyen gépkocsiból lőttek rá Nyemcovra, de a nyomozás érdekében nem árulja el.

Nagy Moszkva-folyó híd, végállomás
Zoom
Vlagyimir Putyin arra utasította az orosz nyomozó bizottság, a belügyminisztérium és a szövetségi biztonsági szolgálat (FSZB) vezetőit, hogy hozzanak létre külön nyomozócsoportot a gyilkosság felderítésére, és személyesen irányítsák a nyomozati eljárást. Az orosz elnök leszögezte, hogy Borisz Nyemcov megölése "minden jellemzőjében bérgyilkosság és kizárólag provokatív jellegű volt". Putyin mély részvétét fejezte ki a meggyilkolt politikus hozzátartozóinak. Együttérzését fejezte ki Dmitrij Medvegyev miniszterelnök is.
A legkeményebb bíráló
Borisz Nyemcov Szocsiban született 1959-ben, anyja Dina (Eidman) Jakovlevna. A politikus az RPR-Parnasz párt társelnöke, és az orosz ellenzék koordinációs tanácsának tagja volt. A kilencvenes években a Nyizsegorodi megye első kormányzója volt, később tagja volt a kormánynak, 1997-98 között pedig miniszterelnök-helyettese. Fiatal kora ellenére egyesek az első szabadon megválasztott orosz elnök, Borisz Jelcin lehetséges utódjaként tekintettek rá. Többször választották parlamenti képviselővé. Nyemcov volt a Szolidaritás ellenzéki mozgalom egyik megalapítója.
Miután 2000-ben Vlagyimir Putyint választották államfővé, Nyemcov az egyik legkeményebb bírálója lett, támadta kormányát amiatt, mert nem tartotta hatékonynak, korrupcióval vádolta, és utcai tüntetéseket szervezett. Egyike volt azon kevés moszkvai politikusoknak, aki nem értett egyet Moszkva ukrajnai politikájával és a Krím annektálásával, és ennek nyíltan hangot is adott.
Az orosz ellenzék vasárnapra szervezett Moszkvában egy nagyszabású tüntetést, hogy szót emeljen a kormány Ukrajna-politikája és a kelet-ukrajnai háború ellen. A meggyilkolt politikus volt a tüntetés egyik szervezője. Mihail Kaszjanov egykori orosz miniszterelnök, Nyemcov egyik ellenzéki harcostársa, az RPR-Parnasz másik társelnöke azonban bejelentette szombatra virradóra, hogy a moszkvai Marjinka városnegyedbe tervezett tüntetést lemondták, és helyette gyászmenetet fognak tartani a főváros központjában.
Zoom
Közben Kszenyija Szobcsak, a Dozsgy nevű független televízió műsorvezetője közölte, Nyemcov arra készült, hogy bizonyítékokat tár a nyilvánosság elé az orosz csapatok jelenlétéről a kelet-ukrajnai Donyec-medencében. Szobcsak erről az RPR-Parnasz egyik vezetőjétől, Ilja Jasintól szerzett tudomást. Hírügynökségek felidézték Nyemcov egyik közelmúltbeli nyilatkozatát, amelyben a politikus aggodalommal beszélt arról, hogy Vlagyimir Putyin megöletheti őt az ukrajnai helyzettel kapcsolatos megnyilatkozásai miatt.
Mihail Kaszjanov a gyilkosság helyszíne közelében újságíróknak nyilatkozva az "igazság bajnokának" nevezte az áldozatot. "Elképzelhetetlen az, hogy az ellenzék egyik vezetőjét lelövik a Kreml falainál. Csak egy magyarázat lehet erre: azért ölték meg, mert az igazságról beszélt" - mondta Kaszjanov.
Jókor jött a merényletet
Barack Obama amerikai elnök elítélte a "brutális" merényletet - közölte pénteken a Fehér Ház. Az amerikai elnök felszólította az orosz kormányt, hogy folytasson le "gyors, pártatlan és átlátható" nyomozást, és állíttassa bíróság elé a tetteseket. Obama közölte, hogy csodálta Nyemcov bátorságát, és a korrupció elleni harcban tanúsított eltökéltségét. "Nyemcov saját országa állhatatos védelmezője volt, és honfitársai olyan jogaiért küzdött, amelyek minden embert megilletnek" - mondta Obama.
Petro Porosenko ukrán elnök közölte, hogy sokkolta Borisz Nyemcov halálának a híre. Úgy fogalmazott közleményében, hogy Nyemcov Ukrajnát Oroszországgal összekötő "hidacska" volt, amelyet a gyilkosok leromboltak. "Gondolom nem véletlenül. Nem kételkedem abban, hogy a gyilkosokat előbb vagy utóbb megbüntetik" - idézte Porosenkót az UNIAN hírügynökség. Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök kijelentette, hogy Nyemcov hazafi és Ukrajna "nagy barátja" volt.
A Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet is alapos és pártatlan nyomozásra szólította fel az orosz hatóságokat, és hogy a vizsgálatkor vegyenek figyelembe minden szóba jöhető indítékot, beleértve Nyemcov politikai tevékenységét is.
Francois Hollande francia elnök is elítélte Borisz Nyemcov "orosz" ellenzéki politikus néhány órával korábbi "aljas meggyilkolását". Az Elysée-palota által kiadott kommünikében a volt orosz miniszterelnök-helyettest a "demokrácia bátor és fáradhatatlan védelmezőjének, a korrupció elleni küzdelem ádáz harcosának" nevezték.
Angela Merkel annak biztosítására szólította fel Vlagyimir Putyint, hogy vonják felelősségre a tetteseket. A berlini kancellári hivatal sajtóközleménye szerint Angela Merkel annak biztosítására szólította fel Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy derítsenek fényt a merényletre, a tetteseket pedig vonják felelősségre.
Frissítés: Nyemcov sok pénzt kapott "szponzoraitól", de a féltékenységi szálat sem zárják ki
Féltékenység is állhat Borisz Nyemcov neves orosz ellenzéki politikus megölésének hátterében - számolt be szombaton az egyik orosz kereskedelmi hírtelevízió, a LifeNews a gyilkosság lehetséges indítékairól.
Az orosz rendfenntartó szervek egy név nélkül nyilatkozó magas rangú illetékese a LifeNews médiavállalat azonos nevű tévéjének elmondta, hogy a nyomozás során nem zárják ki a "hétköznapi konfliktus" lehetőségét sem. Arra utalt, hogy a péntekről szombatra virradó éjjel megölt politikus a gyilkosság időpontjában egy fiatal ukrán nővel sétált a Kreml mellett vezető Bolsoj Zamoszkvoreckij (Nagy Moszkva-folyó) hídon, amikor ismeretlenek egy fehér színű gépkocsiból több lövést adtak le rá. Nyemcov a helyszínen meghalt.
Az ukrán modell Nyemcovtól esett teherbe
A rendőrségi illetékes hozzátette, úgy tudják, hogy a hölgy nemrég Svájcban járt, ahol abortuszon esett át. Nyemcovtól esett teherbe.
Zoom
Anna Durickaja
A LifeNews híradása szerint Anna Durickaja modellről van szó, aki az egyetlen tanúja a gyilkosságnak. A Kreml-párti tévé részletes beszámolót közölt a megölt orosz ellenzéki vezető magánéletéről is. Az 55 éves Nyemcov többször volt nős és négy gyermeket hagyott maga után. A politikus magánéletét visszafogottabban, de ugyancsak tárgyalta a Rosszija 24 állami hírtelevízió is, amely a nagyszabású oroszországi ellenzéki tüntetések egyik főszervezőjét az egyik összeállításban erőszakos embernek tüntette fel.
Hasonló esetekben megölik a tanút
A féltékenység okán megrendelt gyilkosságról szóló feltételezést valószínűnek tartja Nyikolaj Kovaljov, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) volt vezetője, orosz törvényhozási képviselő. Kovaljov az Interfax orosz hírügynökségnek nyilatkozva úgy vélte, hogy az orosz Szolidaritás mozgalom és az RPR Parnasz párt társelnökének megölését a hatóságok nagy valószínűséggel ki fogják deríteni. Ezt azzal indokolta, hogy igen ritka, amikor egy bérgyilkosságnak van tanúja. Hasonló esetekben megölik a tanút, vagy olyan pillanatot választanak ki a gyilkosságra, amikor az áldozat egyedül van. Kovaljov szerint mindez alátámasztja, hogy Nyemcov megölésének hátterében maga a tanú, az ukrán modell állhatott.
Sok pénzt kapott "szponzoraitól"
A LifeNews orosz kereskedelmi tévé szerint a nyomozók azt is vizsgálják, hogy a neves ellenzékit anyagi okokból ölték-e meg. A tévé kommentárja szerint a politikus "sok pénzt kapott külföldről". Az üggyel foglalkozó orosz nyomozócsoport egyik név nélkül nyilatkozó tagja elmondta, hogy Borisz Nyemcov gyakran utazott Ukrajnába és aktív kapcsolatot tartott fenn a - mint mondta - "háborúpárti erőkkel, amelyeknek az a célja, hogy megdöntsék a hatalmat Oroszországban". Pénzt adhattak neki az oroszországi belpolitikai helyzet elbizonytalanítására, az orosz társadalom egységének megbontására. Mivel azonban ennek az ellenkezője ment végbe, az orosz társadalom megszilárdult, megértették, hogy eredményt nem várhatnak Nyemcovtól, "nagyon is valószínű, hogy a politikustól a 'szponzorai' akartak megszabadulni".
Zoom
Nyemcov megölése provokáció
A gyilkosság politikai indítékairól a nyomozócsoport tagja a LifeNews tévének kifejtette: Nyemcov megölése provokáció, vagyis az ellenzék így akar csapást mérni az orosz hatalomra.
Az orosz ellenzék képviselői visszautasítják a vádat és úgy tartják, hogy Nyemcov megölésével épp ellenkezőleg, őket akarták megijeszteni. A Novaja Gazeta című ellenzéki újság kommentátora szerint a kijevi hatalomváltó tüntetések, a Majdan helyett a délkelet-ukrajnai fegyveres harcok, vagyis a Donyec-medence érkezett meg Oroszországba. Ljudmila Alekszejeva neves orosz jogvédő az Interfax hírügynökségnek úgy vélekedett, hogy Nyemcov megölése egyben az oroszországi ellenzék "hátba lövését" is jelenti.
2. frissítés: Moszkva a hatályos jogszabályok ellenére engedélyezte a vasárnapra meghirdetett ellenzéki gyászmenetet
A moszkvaiak a gyilkosság helyszínén emlékeznek Borisz Nyemcovra, a főváros eközben a hatályos jogszabályok ellenére engedélyezte a vasárnapra meghirdetett ellenzéki gyászmenetet.
Alekszej Majorov, az orosz főváros regionális biztonsági főosztályvezetője bejelentette, hogy a gyilkosság miatt az ellenzék nem tartja meg vasárnap a "válságellenes" tüntetést a délnyugat-moszkvai Marjino nevű városrészben, ahova az engedélyt kapták, ellenben gyászmenetet hirdetett meg a központban.
A moszkvai hatóság így kivételt tett az ellenzéki rendezvénnyel, mivel a hatályos szabályozás szerint legalább 15 nappal előbb engedélyt kell kérni a hasonló akciók lebonyolítására. Korábban Majorov azt nyilatkozta a LifeNews orosz kereskedelmi tévének, hogy a jogszabály alapján nem engedélyezhetik a főváros központjában az ellenzéki rendezvényt.
A vasárnapi gyászmenet a Kreml szomszédságában lévő Kitaj Gorod nevű történelmi városrészben indul vasárnap, és a Moszkva folyó menti rakparton a Bolsoj Zamoszkvoreckij hídon keresztül, a gyilkosság helyszínéhez vezet. Onnan a résztvevők az utóbbi évek nagy ellenzéki tüntetéseinek helyszíne közelében lévő Malij Zamoszkvoreckij (Kis Moszkva) hídig folytathatják útjukat. Borisz Nyemcov az egyik fő szervezője volt a 2011-2014-es ellenzéki megmozdulásoknak.
Mindeközben folyamatosan vonulnak az emberek az éjszaka történt gyilkosság helyszínére. A tragédia politikai meggyőződéstől függetlenül mindenkit sokkolt. Neves ellenzékiek és Borisz Nyemcov egykori kormányzati politikustársai is megjelentek a helyszínen. Közöttük Anatolij Csubajsz volt orosz kormányfőhelyettes, Borisz Jelcin néhai orosz államfő hivatalvezetője, jelenleg a Rosznano nevű cég elnöke virágokat vitt a rögtönzött emlékhelyre. A Kremlhez közeli hídon már nagy halom állt össze a virágokból. Csubajsz letérdepelt, úgy rótta le tiszteletét a gyilkosság helyszínén egykori harcostársa emléke előtt.
Borisz Nyemcovot a jövő kedden a Trojekurovszki temetőben helyezik örök nyugalomra. Azt megelőzően, aznap a Nobel-díjas Szaharov akadémikusról elnevezett központban vesznek tőle végső búcsút.
(MTI nyomán)