Immár három hónapja annak, hogy a nevezetes OPEC-találkozón Szaúd-Arábia hercegei kijelentették, hogy továbbra sincs szándékukban csökkenteni olajtermelésüket, és vállalják ennek egyenes következményét, a fekete arany viharos áresését. Ma úgy tűnik sikeres lehet eme stratégia, amennyiben feltételezzük, hogy a hercegek szándéka a konkurens termelők „földbedöngölése”.
Zoom
Tervük már eddig is meghozta gyümölcseit, az USA olajbányászata rekordtempóban szünteti meg a kitermelést, és bocsátja el alkalmazottait, a befektetők pedig menekítik pénzüket egyes nem rentábilis kitermelői piacokról. A hírek szerint a júniusi újabb OPEC-találkozón is „makacskodni” fognak a szaúdi kitermelők, mint az tették 2014. november 27-én. El Rijad keménysége valószínűleg tovább mélyíti a kitermelési válságot.
Az elmúlt héten a legnagyobb termelő (és felvevő), az USA piacán drámai változások történtek, újabb 37 helyszínen szűnt meg a kitermelés. A működő források száma 2011 óta a minimumra csökkent, összesen 1019. Az elmúlt év december eleje óta összesen 556 forrás állt le a kitermeléssel, olyan gigászok, mint a Royal Dutch Shell, a Chevron Corp., egyre-másra csökkentik költségeiket, amelyek az elmúlt időszakban összesen mintegy 50 milliárd dollárra rúgnak. Más országok egyéb megoldásokkal próbálkoznak, hogy enyhítsék az áresés okozta veszteségeket.
Oroszország szibériai lelőhelyeinek jelentős részét Kínának ajánlotta fel olyan módon, hogy egyes fúrásoknál a kínai partner akár 50%-nál nagyobb üzletrészt is birtokolhat. Legrosszabb helyzetben talán Venezuela van. Ez a Dél-Amerikai ország ez évben teljes nemzeti jövedelmének akár 7%-át s elveszítheti, egyes vélemények szerint akár csődöt is jelenthet a gazdaság, de szociális feszültségekre mindenképpen számítani kell.
További „hab a tortán”, hogy egyes kitermelővállalatokat a nagy ügynökségek leminősítettek, például a Moody’s Investor Service a legnagyobb tengeri kitermelő Transocean LTD-t bóvli kategóriáig „vitte le”, lévén e vállalat 9 milliárdos veszteséget jelentett be.
Az utóbbi napokban az USA WTI márkájú olaja 50 dollár közelében táncol, az északi-tengeri Brent pedig a 60 dolláros határ közelében lebeg. Ez a tavalyi nagy zuhanás óta mintegy 14%-os emelkedés ugyan, de a négyféle olajminőségből összeálló Brent márka tengeri lelőhelyei szakértők szerint hamarosan kimerülnek, ez tovább fűszerezheti az egyébként sem egyszerű helyzetet.
A szaúdiak egyelőre kitartanak, habár az ő veszteségeik is kolosszálisak, a 2014-es év veszteségeihez képest (145 milliárd riál), ez évben ez 154 milliárd riál (kb. 14,4 milliárd dollár) lehet, ha minden változatlan marad az olajpiacon.
Irán is jelentős gondokkal küszködik, feltételezések szerint a költségvetés vesztesége ez év végéig 48 milliárd „olajdollár” lehet. A szaúdi hercegek sakkjátszmájának vége még nem látható, az idő majd megmutatja, hogy sikerül-e ellenfeleiket a víz (olaj) alá nyomni.
Expert.ru - Szergej Manukov cikke alapján
(Kuruc.info)