Világ
A szakadárok elfoglalták Debalcevét
Betűméret:             

Kivonták szerdán az ukrán katonák többségét Debalceve városából, ahová előző nap benyomultak az oroszbarát kelet-ukrajnai szakadárok, és szerdára házról házra folyó harcokban elfoglalták a települést.

A szakadárok kitűzték a város egy magaslatára "Novorosszija" (Új Oroszország) zászlaját.

A kivonulási parancsot Petro Porosenko ukrán elnök jelentette be, majd a térségbe, a Debalceve közelében lévő Artemivszkbe utazott, hogy találkozzon a várost elhagyó katonákkal.

Az ukrán államfő hangsúlyozta, hogy Debalceve térségében nem volt "katlan", vagyis nem helytállóak a szakadárok által terjesztett hírek, amelyek szerint gyűrűbe zárták volna a várost és környékét. "Mi azt hangoztattuk és be is bizonyítottuk, hogy Debalceve a mi ellenőrzésünk alatt állt, és nem volt bekerítve" - hangsúlyozta Porosenko.

Az elnök Artemivszkben kifejezte köszönetét a Debalcevéből kivont 128-as munkácsi gyalogsági dandár tagjainak "harci küldetésük példaértékű teljesítéséért, bátor és hősies helytállásukért, amelyet az elmúlt hat hónapban mutattak". "Nemcsak Munkács és Kárpátalja, de egész Ukrajna büszke önökre" - mondta az alakulatnak.

Közölte, hogy fizetésemelést és prémiumot kap minden katonai járművezető, aki ki tudta hozni járművét a harcmezőről. Kijelentette azt is, hogy a Debalcevéből kivont összes katonát hazaküldik szabadságra.

Szemen Szemencsenko, a Donbasz ukrán önkéntes alakulat parancsnoka Facebook-oldalán arról adott hírt, hogy a szakadárok harckocsikkal tüzet nyitottak a kivonuló ukrán katonákra. A parancsnok arról is írt, hogy eddig 167 Debalcevénél megsebesült katonáról van tudomása. Vannak elesettek is, de számuk egyelőre nem ismert, mivel több holttestet hátra kellett hagyniuk a kivonuláskor.

Szemencsenko az ukrán katonai vezetést hibáztatta Debalceve feladásáért. Kijelentette, hogy éppúgy, mint Ilovajszknál és a donyecki repülőtérnél, ez esetben sem a katonák hősiességén és kitartásán múlt, és még csak nem is az ellenség számbeli és technikai fölénye miatt szenvedtek vereséget, hanem a felső hadvezetés "példátlan hozzá nem értése" miatt.

Az ukrán vezérkari főnökség közlése szerint Debalcevénél az elmúlt napokban az előzetes adatok szerint összesen 22 katona esett el - közülük hatan a szerdai kivonulás közben, amikor tűz alá vették őket a szakadár erők -, és több mint 150-en sebesültek meg.

Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök a kormányülésen a debalcevei helyzetről szólva kifejtette: az ukrán fegyveres erők egységei azért kaptak parancsot a városból való kivonulásra, hogy a katonák életét megóvják, és az ukrán hadsereg ne veszítsen védelmi képességeiből.

Eduard Baszurin, a szakadár "donyecki népköztársaság" védelmi miniszterhelyettese esti sajtótájékoztatóján azt közölte, hogy Debalceve teljesen az ellenőrzésük alá került, de elszigetelt ukrán alakulatok még maradtak a város déli részében, és megpróbálnak ellenállást kifejteni. Szerinte két-három ezer ukrán katonáról van szó.

Azt is mondta, hogy "a jóakarat jeleként" egyoldalúan megkezdték a nehézfegyverzet visszavonását a teljes tűzszüneti vonalról, kivéve a debalcevei szakaszt.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Moszkvában a Donyec-medencei szakadár vezetés álláspontját védve kijelentette, hogy Debalceve a tényleges tűzszüneti vonalon kívülre, arra a területre esik, amelyet a délkelet-ukrajnai "felkelők" ellenőriznek. A donyecki szakadár vezetők a minszki megállapodás múlt csütörtöki aláírása után arra az álláspontra helyezkedtek, hogy szerintük a tűzszünet nem vonatkozik Debalcevére és környékére, mert "az az ő területük". Már napokkal korábban azt állították, hogy körgyűrűbe zárták a várost.

Közben Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Rigában aggodalmát fejezte ki a kelet-ukrajnai Debalceve környékén kialakult helyzet súlyosbodása miatt, és úgy vélte, az oroszbarát szeparatisták veszélyeztetik a minszki megállapodást azzal, hogy nem tartják tiszteletben a tűzszünetet. A NATO-főtitkár rámutatott, hogy az orosz erők továbbra is aktívak Ukrajnában.

A német kormány szerint az oroszbarát szakadárok megsértették a tűzszüneti megállapodást a kelet-ukrajnai Debalcevénél folytatott harci cselekményekkel. Ezt Steffen Seibert kormányszóvivő jelentette ki Berlinben. Ugyanakkor a francia kormány álláspontja az, hogy az ukrajnai tűzszünetről kötött minszki megállapodás "nem halt meg", és Párizs mindent megtesz életben tartására az oroszbarát szeparatisták debalcevei lépései ellenére - közölte Stéphane Le Foll kormányszóvivő.

Federica Mogherini, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője úgy fogalmazott, hogy az Oroszország támogatását élvező szeparatisták debalcevei tettei nyilvánvalóan sértik a tűzszüneti megállapodást.

Porosenko ENSZ-békefenntartók behívását javasolta Kelet-Ukrajnába

ENSZ-békefenntartók behívását javasolta a harcok sújtotta Donyec-medencébe Petro Porosenko ukrán elnök a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) szerda esti ülésén.

Az államfő utasította a védelmi tanácsot, hogy dolgozza ki ennek lehetőségét. Személy szerint a legjobb megoldásnak azt tartaná, ha az ENSZ Biztonsági Tanácsának égisze alatt az Európai Unió küldene rendőri missziót a kelet-ukrajnai térségbe.

Porosenko bejelentette továbbá, hogy olyan módosító javaslatot dolgozott ki a hadiállapot bevezetéséről szóló törvényre, amely figyelembe veszi az Ukrajna ellen indított úgynevezett "hibridháború" sajátosságait. Reményét fejezte ki, hogy a parlament támogatja majd indítványát. Részleteket azonban a javaslatáról nem hozott nyilvánosságra.

Az elnök ismertette, hogy az oroszbarát szakadárok által megszállt Debalcevét szerda estig összesen 2475 katona hagyta el, 200 haditechnikai eszközzel.

Kiemelte annak fontosságát, hogy az ukrán fegyveres erők nem fehér zászlóval, fegyvereiket hátrahagyva vonultak ki Debalcevéből - ahogy azt az Oroszország által támogatott szakadárok követelték - hanem a katonai vezetés parancsát követve az előre eltervezett módon hagyták el a várost fegyvereikkel és katonai eszközeikkel, járműveikkel együtt.

Az államfő elégedettségét fejezte ki a katonák kivonásának szervezésével és végrehajtásával, annak ellenére - mint mondta -, hogy az elvonuló csapatokat orosz tüzérségi fegyverekkel, köztük rakéta-sorozatvetőkkel lőtték a szakadárok, aminek következtében hat katona életét vesztette.

A sajtójelentések szerint a kivonulás még jelenleg is tart. A kivont egységeket a Debalcevétől északnyugatra, mintegy 50 kilométerre lévő Artemivszkbe helyezték át.

A jelentős közúti és vasúti csomópontként stratégiai fontosságú Donyeck megyei város elfoglalásáért a múlt hónapban indítottak heves offenzívát a szakadárok. Támadásaikat a február 15-én életbe lépett tűszünet ellenére sem hagyták abba. (MTI)

Az Ön hozzászólása

1000 leütés maradt még
Eddigi hozzászólások

Nincs hozzászólás. Legyen az első!

Oroszország megbízhatatlansággal és részrehajlással vádolta meg a Wikipédiát, majd úgy döntöttek, hogy jobb lesz, ha az orosz felhasználók inkább egy saját, erősen cenzúrázott enciklopédiából tájékozódnak. Az új platform ugyan lemásolta az orosz Wikipédia közel 2 millió cikkét, de azokban összesen több százezer...
2024. ÁPRILIS 30.
[ 22:18 ]
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ismétlő oltások beadását javasolja a 2019-ben megjelent, új típusú koronavírus egy újabb, JN.1 jelű vírusváltozata elleni hatékonyabb védekezés érdekében - tájékoztatott az uniós ügynökség kedden. Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő,...
2024. ÁPRILIS 30.
[ 16:49 ]
Több száz tüntető foglalta el a Columbia Egyetem főépületét kedden hajnalban, ahol elbarikádozták magukat. A palesztinpárti tüntetők, - akik saját magukat "a Columbia közössége autonóm csoportjának" nevezik - éjszaka betörték az egyetem vezetőségi épülete, a Hamilton Hall bejáratát. Az ablakokból...
2024. ÁPRILIS 30.
[ 16:03 ]
Beolvasás folyamatban