A német törvényhozás alsóháza (Bundestag) csütörtökön megszavazta a kormány előterjesztését arról, hogy Németország felfegyverzett katonai kiképzőket küldjön Észak-Irakba az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet ellen harcoló kurdok támogatására, és jóváhagyta a török-szíriai határ védelmét szolgáló NATO-misszióhoz csatlakozott német egységek küldetésének meghosszabbítását.
A Bundestag mandátuma alapján a hadsereg (Bundeswehr) legfeljebb 100 kiképzővel segítheti az IÁ ellen harcoló kurd erők fejlesztését. A felhatalmazás 2016 január végéig szól.
A Törökország szíriai határvidékén 2013 elején telepített Patriot légvédelmi rakétaütegekre vonatkozó, megújított parlamenti felhatalmazás is 2016 január végéig szól. A Bundeswehr továbbra is legfeljebb 400 katonát mozgósíthat a NATO-művelet keretében, amelyben Németország mellett az Egyesült Államok és Hollandia is részt vesz. A küldetés célja annak megakadályozása, hogy a szíriai polgárháború átterjedjen a határon túlra.
A Bundestag mindkét előterjesztést nagy többséggel szavazta meg, csak a Bundeswehr külföldi bevetését elutasító ellenzéki Baloldal képviselői szavaztak nemmel. Ugyanakkor a Zöldek frakciójában a többség tartózkodott az iraki misszióról szóló szavazásnál, alkotmányjogi gondokra hivatkozva. A küldetést azért vitatják, mert nem az ENSZ, nem a NATO és a nem is az EU közös védelmi politikája keretében szervezik, pedig az alaptörvény szerint csak ezekben az esetekben lehet német katonákat külföldön bevetni. A kormányoldalon arra hivatkozva érveltek az előterjesztés mellett, hogy a Bundestag jogi szolgálatának szakvéleménye szerint a küldetés nem alkotmányellenes.
Németország kiképzők mellett fegyverekkel, járművekkel és más hadi felszereléssel is támogatja az IÁ ellen harcoló kurdokat, 70 millió euró értékben.
(MTI)