Százötven méter hosszú piros-sárga-kék lobogóval vonultak fel szombaton Sepsiszentgyörgyön a Moldva és Havasalföld egyesülésének évfordulóját ünneplők. Az esemény nem volt provokációktól mentes, a SIC-táblát is megpróbálták eltakarni.
Közel háromszázan vettek részt azon a felvonuláson, amelyet az 1859-es, kis egyesülésnek nevezett román ünnep alkalmából szerveztek Sepsiszentgyörgyön, és amelyen egy 150 méter hosszú román zászlót is kifeszítettek.
Zoom
Az esemény alkalmával a résztvevők rendőri kísérettel a csendőrség közelében található Buna Vestire ortodox templomtól a Grigore Balan sugárúton, majd az 1918. December 1. utcán haladtak végig a Vitéz Mihály térig, ahol az egyesülést ünneplők táborához csatlakoztak.
A felvonulás kezdeményezője és egyik szervezője Cosmin C., az a román középiskolás, aki piros-sárga-kék zászlóval fotózkodott a március 15-ei magyar nemzeti ünnepen a megyeszékhelyen, majd gesztusáért halálos fenyegetést is kapott, és emiatt "román hőssé" vált. A rendezvényt követően a fiú örömét fejezte ki, hogy elvárásai beteljesültek, hiszen a románság "ezen a napon volt a leginkább egységben”, továbbá "békében és örömmel ünnepeltek".
Bár magyarellenes üzenetek skandálására kivételesen nem került sor, a rendezvény mégsem volt provokációtól mentes. Már az ünnepi műsor kezdetén provokatív szövegek hangzottak el a bemondó részéről: "Éljen az egyesülés! Éljen Románia, Nagy Románia és a régi határai, Dnyesztertől a Tiszáig!” – hangoztatta a férfi, majd a jelenlevők az előpataki, zágonbárkányi, kovásznai és bodzafordulói együttesek folklórelőadását tekinthették meg.
Korábban Sebastian Cucu, Kovászna megye kormánymegbízottja arra szólította fel a Kovászna Megyei Tanácsot, hogy távolítsa el a SIC–Terra Siculorum feliratú táblát, amely a szombati ünneplés helyszínének szomszédságában található.
A prefektus kérését azzal indokolta, hogy a román civil szervezeteket tömörítő Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma tiltakozik a pannó jelenléte ellen, ugyanis szerintük az "sérti a románok nemzeti érzését", a kis egyesülés ünnepét, továbbá "szélsőséges gesztusként értelmezhető".
A molinó azonban január 24-én is a helyén maradt. Mint Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke kifejtette, azt nem valaki miatt vagy valaki ellen tették ki, hanem azért, hogy a székelység nemzeti identitását fejezze ki.
Ezzel együtt a szombati ünneplő tömeg egy nagyobb méretű román zászlóval próbálta eltakarni az esemény ideje alatt a pannót, amely tartójára alig egy hete helytelen angolsággal a "Fuk you” gyalázkodó feliratot festették.
Zoom
Nemzeti ünneppé vált a fejedelemségek egyesülésének napja
Először ünnepelték Romániában nemzeti ünnepként szombaton január 24-ét, a román fejedelemségek – Moldva és Havasalföld – 1859-es egyesülésének napját, miután erről tavaly decemberben törvényt fogadott el a bukaresti parlament.
A jászvásári központi rendezvényen mondott beszédében Klaus Johannis államfő azt hangsúlyozta, hogy a fejedelemségek egyesülése indította el Romániát a "modernizáció és nyugatosodás" útján, amihez az önös érdekeken túllépni tudó, a nemzeti érdekeket tisztán látó és azokért áldozatokat is vállaló vezetőkre volt szükség.
"Egy erős polgári nemzet azonban nem táplálkozhat kizárólag a múlt jelképes pillanataival: tudatosan kell dolgoznia nap mint nap célkitűzései valóra váltásáért" – mutatott rá az államfő. Johannis az egyik legfontosabb adósságnak a decentralizációt nevezte, amelyet már az 1859-es egyesülés megálmodói is szükségesnek láttak, mégsem valósult meg. Az elnök a túlzott központosítás leépítését a következő időszak faladatának nevezte, amelyet "záros időn belül, türelmesen és okosan" kell megvalósítani.
(Krónika nyomán)